Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ενεργοποιείται η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου από 1η Ιανουαρίου 2021


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εννοώ οτι στο «Μητρώο Ταυτότητας Κτιρίου - Εισαγωγή Καταχωρίσεων» αν πατησει κανεις την αναζητηση για ενα δημο, θα βγαλει ολες τις καταχωρησεις. Βεβαια μονο αυτο, τον τιτλο της δηλωσης δηλαδη και τα στοιχεία. Αλλα και παλι, δε θα επρεπε να ειναι κρυφα; Στα αυθαιρετα δε γινοταν αυτο, στο eadeies γινεται

Link to comment
Share on other sites

Εγώ, πάντως, ό,τι βρήκα σε Δήμο Θεσσαλονίκης ήταν 5-6 δοκιμαστικές καταχωρήσεις οικοπέδων όλες κι όλες. Κανένας δεν προχώρησε σε καταχώρηση οριζοντίου καθώς ζητάει εξουσιοδότηση από την αρχή.

Κάποιοι, δε, στο facebook, διατείνονται ότι έχουν ήδη βγάλει 3-4 ταυτότητες για πελάτες τους από τη 2η κιόλας ημέρα.

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

σε ότι δημοσίευμα έχω διαβάσει σήμερα (site ,εφημερίδες κλπ) αναγράφει πως στα δικαιολογητικά που ανεβαίνουν είναι και "το βίντεο, στο οποίο απεικονίζονται οι χώροι και οι εγκαταστάσεις του κτιρίου, όπου αναγράφεται η ημερομηνία λήψης του"

πχ στο Β2green

που διάολο το γράφει,λάθος νόμο διαβάζω;

 

 

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαίνω τιποτα, εγω το έμαθα πριν 2 μερες, δεν αρχίζω καταχωρήσεις, ας μου το αναθέσει κάποιος, θα παω μονος μου χωρις συμφωνητικο να βαζω τα ακινητα του κόσμου στην ΗΤΚ, ας το πουνε πιο πολύ. Παντως πιστευω εγω απο εσάς το άκουσα, δεν έχει ακουστεί πολύ, θα έπρεπε να το λέγαν περισσότερο, ο κόσμος δεν ξέρει, θα αρχίσουμε πάλι τα τηλέφωνα, θα πρέπει να καταχωρήσω το ακίνητο σας στην ΗΤΚ, και αυτοί τις απαντήσεις να ρωτήσω τη γυναίκα μου και να σας πω. Και μετά τα εμείς το δικό μας ακίνητο δεν θα θέλαμε να το δηλώσετε στο σύστημα δηλωσης ηλεκτρονικής καταχώρισης ακινήτων.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, mikegad said:

σε ότι δημοσίευμα έχω διαβάσει σήμερα (site ,εφημερίδες κλπ) αναγράφει πως στα δικαιολογητικά που ανεβαίνουν είναι και "το βίντεο, στο οποίο απεικονίζονται οι χώροι και οι εγκαταστάσεις του κτιρίου, όπου αναγράφεται η ημερομηνία λήψης του"

πχ στο Β2green

που διάολο το γράφει,λάθος νόμο διαβάζω;

 

 

Νομίζω υπήρχε ως απαίτηση στο Ν.3843/2010 αρχικά αλλά φυσικά, στην πορεία αφαιρέθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Τελευταία εβδομάδα του Ιανουαρίου θα γίνει το μπαμ. Ακόμη τρέχει το ΕΚΟ σε αρκετές περιοχές και έχει πέσει εκεί το βάρος. Συμβολαιογράφοι είναι πάντως όλοι ενήμεροι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.