Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ενεργοποιείται η Ηλεκτρονική Ταυτότητα Κτιρίου από 1η Ιανουαρίου 2021


Engineer

Recommended Posts

3 λεπτά πριν, Inzaghi said:

Νομίζω υπήρχε ως απαίτηση στο Ν.3843/2010 αρχικά αλλά φυσικά, στην πορεία αφαιρέθηκε.

ισχύει, το θυμάμαι και εγώ παλιότερα να αναφέρει βίντεο.

Το θέμα είναι αν προστέθηκε κάπου και δεν το πήραμε χαμπάρι (που δεν νομίζω)

ή αν έχουν κάποια πληροφόρηση και έρχονται αλλαγές (πάλι) εντός του μηνός

ή αν απλά είναι τόσο τρόμπες που έγραψαν ότι τους έβγαλε ο γούγλης και ας ήταν 10 χρόνια πριν

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 132
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

1 λεπτό πριν, mikegad said:

ισχύει, το θυμάμαι και εγώ παλιότερα να αναφέρει βίντεο.

Το θέμα είναι αν προστέθηκε κάπου και δεν το πήραμε χαμπάρι (που δεν νομίζω)

ή αν έχουν κάποια πληροφόρηση και έρχονται αλλαγές (πάλι) εντός του μηνός

ή αν απλά είναι τόσο τρόμπες που έγραψαν ότι τους έβγαλε ο γούγλης και ας ήταν 10 χρόνια πριν

Το τελευταίο ισχύει, καθώς στα δικαιολογητικά του Άρθρο 54 του Ν.4495/2017, όπως αυτός συμπληρώθηκε από το Ν.4759/2020 δεν υπάρχει κάποια σχετική απαίτηση.

54.JPG

Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, papathvas said:

Τελευταία εβδομάδα του Ιανουαρίου θα γίνει το μπαμ. Ακόμη τρέχει το ΕΚΟ σε αρκετές περιοχές και έχει πέσει εκεί το βάρος. Συμβολαιογράφοι είναι πάντως όλοι ενήμεροι

Ενημερωμένοι είναι, στα χαμένα είναι όλοι, όμως, με την ΗΤΚ.

Κανείς δε γνωρίζει τι πρέπει να γίνει μετά την 1/2/2021

Θεωρώ, πάντως, εξαιρετικά μικρό το χρονικό διάστημα του 1 μηνός ως μεταβατικό από την πιλοτική λειτουργία της πλατφόρμας στην υποχρεωτική, για κάτι τόσο νέο κι άγνωστο για όλους μας. Πιο λογικό θα μου ακουγόταν το τρίμηνο και σε κάτι τέτοιο ελπίζω μετά και τον ανασχηματισμό

Edited by Inzaghi
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Inzaghi said:

Νομίζω υπήρχε ως απαίτηση στο Ν.3843/2010 αρχικά αλλά φυσικά, στην πορεία αφαιρέθηκε.

Σωστά νομίζεις. Copy paste απο τον 3843 ,δεν μπήκε στον κόπο να διαβασει ότι τα άρθρα έχουν καταργηθεί και ισχύει ο 4495

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Elounda said:

Σωστά νομίζεις. Copy paste απο τον 3843 ,δεν μπήκε στον κόπο να διαβασει ότι τα άρθρα έχουν καταργηθεί και ισχύει ο 4495

Καταλαθος έγραψα 2 φορες.Ο νόμος λέει ότι με το που βγει η απόφαση, την οποία αναμένουμε καθώς αν δεν βγει δεν απαιτείται ΗΤ καταργούνται τα άρθρα 1 εως 4 του 3843 .Τώρα αν στην ταυτότητα βάλουν κάτι άλλο νομίζω θα το είχαν βάλει στο σύστημα εξ αρχής 

Screenshot_20210105-075123_Drive.jpg

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

26 λεπτά πριν, Spiderman said:

....σε αδόμητα θα συμπληρώνουμε ταυτότητα ....

εσύ τι λες??

Και γιατί λες να έβαλαν στην Ταυτότητα την επιλογή "Αδόμητο" ?

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάπως κουλό πάντως να ονομάζεται το σύστημα ταυτότητα κτηρίου και διαχειρίζεσαι και τα αδόμητα.

Ας το ονόμαζαν ταυτότητα ιδιοκτησίας ,που τα πιάνει όλα

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι η Η/Τ είναι πλέον το όριο πέρα από το οποίο ένας μηχανικός που θέλει να ασχοληθεί και με άδειες, μελέτες, επιβλέψεις κτλ δεν μπορεί να ασχοληθεί και με μεταβιβάσεις. Ουσιαστικά το κράτος μας αναθέτει να παντρέψουμε κτηματολόγιο με πολεοδομίες. Είναι μία δουλειά που θέλει φουλ απασχόληση. Με τις βεβαιώσεις και τις ρυθμίσεις του 4495 κάτι γίνοταν, τώρα χωρίς συνεργάτες Η/Τ δεν βγαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.