Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βοήθεια σχετικά με ΤΣΜΕΔΕ


Vagg93

Recommended Posts

@Bolshevikos Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Οπότε με την τωρινή κατάσταση που έχω περιγράψει, ούτε εγώ ούτε ο εργοδότης μου έχουμε κάποια υποχρέωση/οφειλή προς το ΤΣΜΕΔΕ και μπορώ να συνεχίσω να εργάζομαι υπό το συγκεκριμένο καθεστώς μέχρι να αποφασίσω είτε να ανοίξω βιβλία είτε να δηλώσω ότι εργάζομαι ως μισθωτός μηχανικός όπως αυτό ορίζεται από το ΤΣΜΕΔΕ σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για σένα δεν υπάρχει ΤΣΜΕΔΕ παρά μόνο ΕΦΚΑ. Ξέχνα τα ειδοποιητήρια, τις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και όλα όσα αφορούν περασμένες εποχές και τους ασφαλισμένους πριν τη δημιουργία του ΕΦΚΑ. Επομένως γι' αυτά που ρωτάς, η απάντηση είναι ότι το ΤΣΜΕΔΕ καταργήθηκε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Vagg93 said:

Αν εγώ μετά την εγγραφή μου στο ΤΕΕ, χωρίς να έχω ανοίξει βιβλία στην εφορία σαν ΕΕ μηχανικός ή χωρίς να έχω δηλώσει ότι εργάζομαι σαν μισθωτός μηχανικός, πάω και πιάσω δουλειά π.χ. σαν σουβλατζής, θα έχω κάποια δουλειά με το ΤΣΜΕΔΕ; 

Οχι. Δεν θα έχει καμία σχέση η ασφάλισή σου στον ΕΦΚΑ με ασφάλιση μηχανικού. Δεν θα ασφαλισθείς με πακέτο ασφάλισης μισθωτού μηχανικού.

[ Ιστορικά και μόνο, αυτό θα συνέβαινε πριν αποφασισθεί ότι αποσυνδέεται η ιδιότητα του μηχανικού από την ασφάλισή του, που ανέφερα παραπάνω, οπου

για μέχρι 31/12/2016 --προ ΕΦΚΑ-- υποβάλλονταν πίνακας εισφορών στο ΤΣΜΕΔΕ ακόμη και αν δεν είχες απασχόληση μηχανικού,

και για το διάστημα επί ΕΦΚΑ μέχρι χρονικά πριν την αποσύνδεση της ασφάλιση από την ιδιότητα "... ε) Στις περιπτώσεις μελών του ΤΕΕ που έχουν τραπεί σε άλλο επάγγελμα, δηλαδή δεν απασχολούνται ως μηχανικοί και παρέχουν μισθωτή εργασία, (για παράδειγμα απασχολούνται ως υπάλληλοι γραφείου) ή μη μισθωτή εργασία, (για παράδειγμα ασκούν εμπορική δραστηριότητα), αλλά εξακολουθούν να παραμένουν μέλη του ΤΕΕ, δηλαδή διατηρούν την ιδιότητα, καταβάλλονται ασφαλιστικές εισφορές, σύμφωνα με το άρθρο 36 παρ. 1 του ν. 4387/2016 (σχετική η αριθ. Φ10043/οικ.14226/431/24-3- 2017 εγκύκλιος – ΑΔΑ : ΨΔΕΝ465Θ1Ω-ΠΩ1). ..." (Σχετ. ΕΦΚΑ αριθ. πρωτ.: Φ.10043/οικ.14226/ 431/ 2017 ].

48 minutes ago, Vagg93 said:

Το ίδιο δεν ισχύει αν δουλεύω μεν σαν μισθωτός μηχανικός αλλά είμαι δηλωμένος με τρόπο που δεν εμπλέκεται το ΤΣΜΕΔΕ; 

Δεν είναι νόμιμο αν το πραγματικό αντικείμενο της εργασίας σου είναι εργασίες μηχανικού, ο εργοδότης σου να σε δηλώνει π.χ. ως γραμματειακή υποστήριξη, και να υποβάλλει ΑΠΔ με πακέτο ασφάλισης μη μισθωτού μηχανικού, δηλαδή να κανει σκόπιμα καταχώρηση ασφαλισμένου με λάθος ΚΑΔ, λάθος τύπο αποδοχών, λάθος κωδικό πακέτου ασφάλισης κλπ, που δεν συνάδουν της πραγματικής σου απασχόλησης.
 

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

Δεν είναι νόμιμο αν το πραγματικό αντικείμενο της εργασίας σου είναι εργασίες μηχανικού, ο εργοδότης σου να σε δηλώνει π.χ. ως γραμματειακή υποστήριξη, και να υποβάλλει ΑΠΔ με πακέτο ασφάλισης μη μισθωτού μηχανικού, δηλαδή να κανει σκόπιμα καταχώρηση ασφαλισμένου με λάθος ΚΑΔ, λάθος τύπο αποδοχών, λάθος κωδικό πακέτου ασφάλισης κλπ, που δεν συνάδουν της πραγματικής σου απασχόλησης.

Όπως φαίνεται στα συνημμένα screenshot που έχω ανεβάσει πρωτύτερα, είμαι δηλωμένος σαν πολιτικός μηχανικός αλλά μάλλον με άλλο ΚΑΔ που αφορά με κάποιο τρόπο το πρώην ΙΚΑ και όχι το πρώην ΤΣΜΕΔΕ. Προφανώς αυτό δεν είναι νομότυπο/τυπικό/σωστό και θα αλλαχτεί (ευελπιστώ) με τροποποίηση της σύμβασης. Αυτό που κυρίως με απασχολούσε ωστόσο, ήταν αν τυχόν θα προέκυπταν απλήρωτες εισφορές από εμένα ή τον εργοδότη μου προς τον ΕΦΚΑ λόγω της ιδιότητας του μηχανικού που έχω. Από τα λεγόμενα σας συμπεραίνω πως δεν τίθεται τέτοιο ζήτημα.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Vagg93 said:

αν τυχόν θα προέκυπταν απλήρωτες εισφορές από εμένα

από εσένα όχι, διότι ως μισθωτός δεν είναι δική σου υποχρέωση γαι την απόδοσή τους.

42 minutes ago, Vagg93 said:

ή τον εργοδότη μου προς τον ΕΦΚΑ λόγω της ιδιότητας του μηχανικού που έχω.

για λογαριασμό σου, πάλι όχι, εφόσον ο εργοδότης σου (που παρακρατάει τις εισφορές σου από τον μισθό σου) τις αποδίδει ως οφείλει (είτε σε ασφαλίζει ως μηχανικό είτε όχι).

Απλά αν δεν έχεις ασφάλιση μηχανικού και κάποια στιγμή θες να επικαλέσθείς εμπειρία μηχανικού π.χ. ΑΣΕΠ επειδή η τελευταία "συνδιάζεται" με τον τίτλο σπουδών, την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος και με την, κατά περίπτωση, ασφαλιστική κάλυψη δεν θα πληρείς τις προϋποθέσεις (ανάλογα και με την προκήρυξη). Κατά τα λοιπά ισχύει αυτό που σου έγραψα περί "νόμιμου".

Δες και αυτό που σου έγραψα αρχικά  

On 1/2/2021 at 1:19 PM, georgegaleos said:

Δες σε κάποια ΑΠΔ τι έχει δηλώθει. Δες και στην σελίδα του ΕΦΚΑ στον  Ατομικό Λογαριασμό Ασφάλισης τι έχει γραμμένο. 

αλλά και ο συνάδελφος σου   

On 1/2/2021 at 4:08 PM, Alex259 said:

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επισκεπτείς την εφαρμογή "Ατομικός Λογαριασμός Ασφάλισης" του ΕΦΚΑ για μισθωτούς. https://www.efka.gov.gr/el/asphalismenoi/misthotoi/atomikos-logariasmos-asphalises

Εκεί θα δείς πως ακριβώς ο εργοδότης σου συμπληρώνει μέσω των ΑΠΔ την ασφάλιση σου.

που σου έδωσε το link.

Λογικά, δεν το γνωρίζω, αλλά υποθέτω ότι κάτι θα πρέπει να φάινεται και στην ΕΡΓΑΝΗ, σύμφωνα και με αυτό εδώ με το Νο3 στον ΕΦΚΑ.

 

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η ΚΑΔ με την οποία είμαι δηλωμένος είναι η υπ'αριθμόν 4521 η οποία αφορά το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ με περιγραφή "Κατασκευή κτιρίων και τεχνικών έργων πολιτικού μηχανικού,επικαλύψεων και πλαισίων αυτοκινητόδρομων, οδών, αεροδρομίων, και αθλητικών εγκαταστάσεων,υδραυλικών και λιμενικών έργων", με ΚΠΚ 131 και είμαι δηλωμένος με κωδικό 222000 και περιγραφή ειδικότητας "Πολιτικοί μηχανικοί". Αύριο θα κάνω μια επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ και ένα τηλέφωνο στο λογιστήριο για να λυθεί το μπέρδεμα. 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ευχαριστώ όσους εκαναν τον κοπο να απαντήσουν στον συναδελφο παραπάνω.
Να ρωτήσω κι εγω το εξης για όποιον εχει εμπειρία:

Ειχα διαγραφεί από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΔΕ το 2013. Εχω βεβαιωθεί ότι δεν εχω αναδρομικές οφειλές στο ΤΣΜΔΕ
Εχω εντωμεταξύ εγγραφεί στον ΕΦΚΑ με άλλη (εμπορική) ιδιότητα
Τώρα θελω να ξεκινήσω και πάλι δραστηριότητα μηχανικού, χωρίς να διακόψω την εμπορική (Για την εφορία δεν είναι παρά μια προσθήκη ΚΑΔ)
Ξερετε αν υποχρεούμε να ασφαλιστώ, ή να καταβάλλω κάποιες εισφορές εις διπλούν;
Στο ΤΣΜΔΕ, κεντρικό Αθήνα, μου είπαν προφορικά ΟΧΙ
Στον ΕΦΚΑ, η υπάλληλος ΙΚΑ μου είπε προφορικά ΝΑΙ, διότι το ΤΣΜΔΕ δεν εχει ενσωματωθεί πλήρως στον ΕΦΚΑ και προς το παρόν είναι ξεχωριστό τμημα μεσα στο ΙΚΑ

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

@Thanos Panagos

Δεν απαιτείται να προβείς σε κάποια ενέργεια ως προς τον ΕΦΚΑ. Ήσουν και παραμένεις μη μισθωτός ασφαλισμένος, απλώς προστίθεται μία δραστηριότητα -φορολογικά- σε αυτή που είχες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, Thanos Panagos said:

Ευχαριστώ όσους εκαναν τον κοπο να απαντήσουν στον συναδελφο παραπάνω.
Να ρωτήσω κι εγω το εξης για όποιον εχει εμπειρία:

Ειχα διαγραφεί από το ΤΕΕ και το ΤΣΜΔΕ το 2013. Εχω βεβαιωθεί ότι δεν εχω αναδρομικές οφειλές στο ΤΣΜΔΕ
Εχω εντωμεταξύ εγγραφεί στον ΕΦΚΑ με άλλη (εμπορική) ιδιότητα
Τώρα θελω να ξεκινήσω και πάλι δραστηριότητα μηχανικού, χωρίς να διακόψω την εμπορική (Για την εφορία δεν είναι παρά μια προσθήκη ΚΑΔ)
Ξερετε αν υποχρεούμε να ασφαλιστώ, ή να καταβάλλω κάποιες εισφορές εις διπλούν;
Στο ΤΣΜΔΕ, κεντρικό Αθήνα, μου είπαν προφορικά ΟΧΙ
Στον ΕΦΚΑ, η υπάλληλος ΙΚΑ μου είπε προφορικά ΝΑΙ, διότι το ΤΣΜΔΕ δεν εχει ενσωματωθεί πλήρως στον ΕΦΚΑ και προς το παρόν είναι ξεχωριστό τμημα μεσα στο ΙΚΑ

Ευχαριστώ

Πρέπει να πας εδώ: https://www.efka.gov.gr/el/enarxemetabolelexe-asphalises-me-misthoton και να κάνει μεταβολή ΚΑΔ.

Θα ξαναγραφτείς στο ΤΕΕ; Γιατί θα πρέπει να δηλώσεις ότι έχεις εγγραφεί στο ΤΕΕ (σελ. 15 εδώ: https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2020-10/AlterActivity-manual.pdf)

Δε θα διπλοπληρώνεις τα βασικά του ΕΦΚΑ αλλά θα πληρώνεις εισφορές πρόνοιας και επικουρικής σύνταξης μετά.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, andreas-p said:

Πρέπει να πας εδώ: https://www.efka.gov.gr/el/enarxemetabolelexe-asphalises-me-misthoton και να κάνει μεταβολή ΚΑΔ.

Θα ξαναγραφτείς στο ΤΕΕ; Γιατί θα πρέπει να δηλώσεις ότι έχεις εγγραφεί στο ΤΕΕ (σελ. 15 εδώ: https://www.efka.gov.gr/sites/default/files/2020-10/AlterActivity-manual.pdf)

Χρησιμό, ευχαριστώ.

16 hours ago, andreas-p said:

Δε θα διπλοπληρώνεις τα βασικά του ΕΦΚΑ αλλά θα πληρώνεις εισφορές πρόνοιας και επικουρικής σύνταξης μετά.

Αυτά (ΠΡΟ, ΕΠΙΚ) δεν υπάρχουν στα τωρινά ειδοποιητήρια. Ισχύουν μονο για το ΤΣΜΔΕ? Κοιτώντας παλαια ειδοποιητήρια (2009) τα ποσά ήταν πάνω από €500/εξάμηνο. Υπάρχουν κάπου οι σημερινές χρεώσεις; δεν μπορώ να βρω κάτι σχετικό.
Επίσης, πότε είναι το "Mετά"; μετά την προσθήκη ΚΑΔ;

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.