Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Απαιτήσεις για ΑμΕΑ σε κτίριο δημόσιας υπηρεσίας


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι πολ.μηχανικός με εμπειρία κυρίως στο εξωτερικό και μόλις 2 μήνες φαντάρος στον ΕΣ. Μου ανατέθηκε λοιπόν η σύνταξη μιας οικονομοτεχνικής έκθεσης, στην οποία θα πρέπει να παρουσιάσω ότι ένα κτίριο δημόσιας υπηρεσίας (στρατολογικής υπηρεσίας) τηρεί τις προϋποθέσεις για την εξυπηρέτηση ΑμΕΑ - ή/και τις απαραίτητες εργασίες και κόστη για τις τηρεί.

Ακολουθώ την τελευταία νομοθεσία (ΦΕΚ 2998/B/20-7-2020) και τις οδηγίες ΣΧΕΔΙΑΖΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ.

Η υπηρεσία εκτείνεται σε 2 επίπεδα (ισόγειο & 1ος), ωστόσο ο χώρος που εξυπηρετείται το κοινό αφορά μόνο στο ισόγειο.

Το σημαντικότερο πρόβλημα που συναντάω μέχρι στιγμής είναι ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο WC στο επίπεδο του ισογείου. Επίσης δεν υπάρχει τρόπος μετάβασης αμαξιδίου στον 1ο όροφο, όπου υπαρχει WC.

Τέλος, η διορία για την υποβολή της έκθεσης είναι στις 11/01/21!

Καταλαβαίνετε ότι είμαι σε μια δύσκολη θέση, όπου κανείς δε θέλει να δει έργα στο παλιό κτίριο της υπηρεσίας αλλά και αντικειμένικά, ποτέ δεν έχει υπάρξει περίπτωση όπου κάποιο ΑμΕΑ έχει επισκεπτεί την υπηρεσία.

Οποιαδήποτε γνώμη θα μπορούσε να με βοηθήσει.

Ευχαριστώ πολύ!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.