Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΗ ΕΠΙΔΕΙΞΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ


CHR1

Recommended Posts

(Έγινε μεταφορά στην ενότητα για ιδιώτες Didonis)

 

Η ιδιοκτήτρια όμορου ακινήτου έφερε και οριοθέτησε πριν 1,5 χρόνο και εμφάνισε έναν τοπογράφο ο οποίος έβαλε μόνο ένα πασσαλάκι στο οικόπεδό της και όχι περιμμετρικά αυτού  και μόνο με το στόμα ανέφερε πως το δικό μου ακίνητο το οποίο είναι τακτοποιημένο από το 1973 και μετρήθηκε άλλες δύο φορές ήταν λάθος. Μάλιστα από τις προγενέστερες τοπογραφήσεις μου προέκυπτε πως μέρος του ακινήτου της ήταν κτισμένο μέσα στο δικό μου ακίνητο. Σε έρευνα που ήδη ξεκίνησα διαπίστωσα πως έκανε χρησικτησία το 1992 και δεν αναφέρει την ύπαρξη του σπιτιού το οποίο είχε κτισθεί από το 1960 και αναφέρεται μόνο σε αγρό. Το σοβαρό όμως είναι πως από τη μέρα που οριοθέτησε δεν μου εμφανίζει ούτε η ίδια ούτε ο τοπογράφος της τη δουλειά του και έρχεται συνέχεια με τους συγγενείς της και δημιουργεί επεισόδια και καβγάδες για να φέρω να ξαναμετρήσω κατηγορώντας με πως εγώ της έχω καταπατήσει. Θα ήθελα να επισημάνω πως το οικόπεδό μου σε σχέση με το δικό της βρίσκεται σε υψομετρική διαφορά 2 μέτρων (το δικό μου ψηλότερα). Πώς μπορώ να υποχρεώσω τον τοπογράφο να μου παραδώσει τη δουλεία του φυσικά με συντεταγμένες και πάνω σε ορθοφωτοχάρτη; Μπορώ να κάνω καταγγελία στο ΤΕΕ και να τα ζητήσω; Τι κυρώσεις έχει κάποιος όταν κάνει χρησικτησία και δεν δηλώνει την ύπαρξη του οικοδομήματος; Τι κυρώσεις έχει κάποιος όταν χτίζει μέσα σε γειτονικό οικόπεδο και στο ίδιο σημείο έχει και ανοίγματα (πόρτες, παράθυρα); Να αναφέρω πως αυτό συμβαίνει σε περιοχή των Δωδεκανήσων όπου υπάρχει Κτηματολόγιο και πιθανότατα δε δίνει το σχέδιο γιατί αφού έχει καταπατήσει έχει ήδη περισσότερα μέτρα από αυτά που ορίζει το Κτηματολόγιο. Απλά θέλουν να με αναγκάσουν να ξαναμετρήσω ένα οικόπεδο τακτοποιημένο και ενημερωμένο στο Κτηματολόγιο για να καλύψουν τη δικιά της αυθαιρεσία.

                                                                                                                                                          Σας ευχαριστώ

                                                                                       

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

8 λεπτά πριν, CHR1 said:

Η ιδιοκτήτρια όμορου ακινήτου έφερε και οριοθέτησε πριν 1,5 χρόνο και εμφάνισε έναν τοπογράφο ο οποίος έβαλε μόνο ένα πασσαλάκι στο οικόπεδό της και όχι περιμμετρικά αυτού  και μόνο με το στόμα ανέφερε πως το δικό μου ακίνητο το οποίο είναι τακτοποιημένο από το 1973 και μετρήθηκε άλλες δύο φορές ήταν λάθος. Μάλιστα από τις προγενέστερες τοπογραφήσεις μου προέκυπτε πως μέρος του ακινήτου της ήταν κτισμένο μέσα στο δικό μου ακίνητο. Σε έρευνα που ήδη ξεκίνησα διαπίστωσα πως έκανε χρησικτησία το 1992 και δεν αναφέρει την ύπαρξη του σπιτιού το οποίο είχε κτισθεί από το 1960 και αναφέρεται μόνο σε αγρό. Το σοβαρό όμως είναι πως από τη μέρα που οριοθέτησε δεν μου εμφανίζει ούτε η ίδια ούτε ο τοπογράφος της τη δουλειά του και έρχεται συνέχεια με τους συγγενείς της και δημιουργεί επεισόδια και καβγάδες για να φέρω να ξαναμετρήσω κατηγορώντας με πως εγώ της έχω καταπατήσει. Θα ήθελα να επισημάνω πως το οικόπεδό μου σε σχέση με το δικό της βρίσκεται σε υψομετρική διαφορά 2 μέτρων (το δικό μου ψηλότερα). Πώς μπορώ να υποχρεώσω τον τοπογράφο να μου παραδώσει τη δουλεία του φυσικά με συντεταγμένες και πάνω σε ορθοφωτοχάρτη; Μπορώ να κάνω καταγγελία στο ΤΕΕ και να τα ζητήσω; Τι κυρώσεις έχει κάποιος όταν κάνει χρησικτησία και δεν δηλώνει την ύπαρξη του οικοδομήματος; Τι κυρώσεις έχει κάποιος όταν χτίζει μέσα σε γειτονικό οικόπεδο και στο ίδιο σημείο έχει και ανοίγματα (πόρτες, παράθυρα); Να αναφέρω πως αυτό συμβαίνει σε περιοχή των Δωδεκανήσων όπου υπάρχει Κτηματολόγιο και πιθανότατα δε δίνει το σχέδιο γιατί αφού έχει καταπατήσει έχει ήδη περισσότερα μέτρα από αυτά που ορίζει το Κτηματολόγιο. Απλά θέλουν να με αναγκάσουν να ξαναμετρήσω ένα οικόπεδο τακτοποιημένο και ενημερωμένο στο Κτηματολόγιο για να καλύψουν τη δικιά της αυθαιρεσία.

                                                                                                                                                          Σας ευχαριστώ

                                                                                       

Γιατί δεν τους παραθέτεις εσύ τα δικά σου χαρτιά, αφού είναι τακτοποιημένο και μετρημένο 2-3 φορές;

Link to comment
Share on other sites

 ΠλάγιαΣυντόμευση πληκτρολογίου Ctrl

Υπάρχουν ήδη στο Κτηματολόγιο τα έχουν πάρει ήδη. Αυτοί δεν παρουσιάζουν τίποτα μόνο απειλούν και παρενοχλούν.

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς ζητήστε τους το συμβόλαιο ή την χρησικτησία που αποδεικνύει ότι είναι δικό τους.

Σημειώστε τον αριθμό του εγγράφου της χρησικτησίας και το όνομα του συμβολαιογράφου. Ο συμβολαιογράφος θα έχει αντίγραφο. Αν δεν έχει, είναι πλαστό όποιο έγγραφο σας δείξουν.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, CHR1 said:

... όπου υπάρχει Κτηματολόγιο ...

εφόσον όπως λες υπάρχει κτηματολόγιο κάνε αίτηση να σου δώσουν τις συντεταγμένες των όμορων γεωτεμαχίων με βάση το δικό σου ΚΑΕΚ.

Κάπου στα 30 - 40€ το χρεώνει το κτηματολόγιο.

Όταν το παραλάβεις τσέκαρε τα όρια τα δικά σου που έχουν καταγραφεί και το όρια του "πρόβληματος" σου...

Να καταλάβεις τι και τα πως και πράττεις ανάλογα...

Αν δεν καταλάβεις πας και αναθέτεις σε Μηχανικό - Τεχνικό Γραφείο να το μελετήσει και πιθανά να πρέπει να τσεκάρει με επιτόπια μέτρηση τα όρια και να σε καθοδηγήσει τα τι και τα πως....

 

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, CHR1 said:

....

Μάλιστα από τις προγενέστερες τοπογραφήσεις μου προέκυπτε πως μέρος του ακινήτου της ήταν κτισμένο μέσα στο δικό μου ακίνητο. 

 Και τι έκανες γι αυτό? Το αποδέχτηκες ή κινήθηκες δικαστικά?

Σε έρευνα που ήδη ξεκίνησα διαπίστωσα πως έκανε χρησικτησία το 1992 και δεν αναφέρει την ύπαρξη του σπιτιού το οποίο είχε κτισθεί από το 1960 και αναφέρεται μόνο σε αγρό.

Η χρησικτησία (εφόσον αποδειχθεί) είναι ισχυρή. Το γεγονός ότι το κτίσμα υπάρχει από το 60, ενισχύει την άποψη του γείτονα

........

Πώς μπορώ να υποχρεώσω τον τοπογράφο να μου παραδώσει τη δουλεία του φυσικά με συντεταγμένες και πάνω σε ορθοφωτοχάρτη; Μπορώ να κάνω καταγγελία στο ΤΕΕ και να τα ζητήσω; Δεν είναι υποχρεωμένος να σου παραδώσει τίποτε, επειδή απλώς το ζητάς. Μόνο με εισαγγελική εντολή

Τι κυρώσεις έχει κάποιος όταν κάνει χρησικτησία και δεν δηλώνει την ύπαρξη του οικοδομήματος; Θα πληρώσει τον επί πλέον φόρο, αφού κάνει διόρθωση συμβολαίου.                                                                                       

Απ΄ό,τι βλέπω θα χρειαστείς μηχανικό και δικηγορο. Αν και, από τα παρατεθέντα στοιχεία, μάλλον είναι δύσκολο να δικαιωθείς, δεδομένου ότι έχει παρέλθει μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς αντίδρασή σου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

22 λεπτά πριν, tetris said:

Απ΄ό,τι βλέπω θα χρειαστείς μηχανικό και δικηγορο. Αν και, από τα παρατεθέντα στοιχεία, μάλλον είναι δύσκολο να δικαιωθείς, δεδομένου ότι έχει παρέλθει μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς αντίδρασή σου.

Αρχικά ευχαριστώ όσους μπήκαν στον κόπο να μου απαντήσουν. Όπως προανέφερα το οικόπεδο και σπίτι μου βρίσκονται σε νησί της Δωδεκανήσου όπου υπάρχει το Ιταλικό Κτηματολόγιο και κάθε μερίδα είναι ένα πολύγωνο με συγκεκριμένα πλευρικά μήκη. Εάν είσαι καταπατητής έχεις περισσότερα εάν σου έχουν φάει έχεις λιγότερα. Έρχονται έξω από το σπίτι μου και φωνάζουν κλέφτες χωρίς να δώσουν τοπογραφικό γιατί ξέρουν. Πώς θα υποχρεώσω τον τοπογράφο να μου δώσει τη δουλειά του; Δεν θέλαμε και ούτε έχουμε καμία διάθεση να διεκδικήσουμε κάτι που το έχουν κτίσει. Απλά με τις συντεταγμένες και τους ορθοφωτοχάρτες που απαιτούνται τώρα στις μεταβιβάσεις θα φαινόταν ότι έχει κτίσει σε ξένο οικόπεδο και δεν μπορεί να το τακτοποιήσει. Πρέπει να πάω δικαστικά για να πάρω το τοπογραφικό της άλλης πλευράς; Χθες δέχθηκα μέχρι και επίθεση με σίδερο. Δεν υπάρχει κώδικας δεοντολογίας και για τους μηχανικούς;

Link to comment
Share on other sites

4 λεπτά πριν, CHR1 said:

...υπάρχει το Ιταλικό Κτηματολόγιο .....

....Πρέπει να πάω δικαστικά για να πάρω το τοπογραφικό της άλλης πλευράς; ...

Αναζητάς λάθος «πράγματα» (τοπογραφικά έγραφα που δεν σου ανήκουν) με το «στο περίπου περιγραφές» (κτηματολόγιο λες στην αρχή και τώρα το ιταλικό κτηματολόγιο) ……

Πρώτον.

Εσύ γιατί δεν αναθέτεις να σου κάνουν Τοπογραφικό της ιδιοκτησίας σου με βάση τους όποιους τίτλους σου και καλά υλοποιημένα όρια που έχεις?

Δεύτερον, και δικαστικά να πας για να σου δώσουν το δικό τους τοπογραφικό θα χάσεις. Τα τοπογραφικά ή και τα όποια σχέδια κάνει κάποιος Μηχανικός ανήκουν τα δικαιώματα στον Μηχανικό Μελετητή και στον εργοδότη που του το ανέθεσε και τον πλήρωσε για να τα κάνει.

Αποκτούν δε μια «δημόσια» χρήση μόνο όταν έχουν επισυναφθεί σε πράξεις (άδειες, κτηματολόγια, τίτλους κλπ.) και εκεί έχεις κάθε δικαίωμα να λάβεις αντίγραφα και ενίοτε έχεις και μια χρέωση για αυτό (συμβολαιογράφοι, υποθηκοφυλακεία κλπ.)

Αρα τι να σου δώσει? Την δουλειά του που τον πλήρωσε άλλος να την κάνει? Γιατί να το κάνει??

Εσύ γιατί δεν αναθέτεις να σου κάνουν το δικό σου να ξέρεις και τι έχεις και που είναι τα όρια του.

Λες ότι το ακίνητο σου είναι «τακτοποιημένο από το 1973» … το τσέκαρες αυτό που λες με Μηχανικό της εμπιστοσύνης ή κι αυτό είναι πάλι στο περίπου περιγραφή ή ότι κατάλαβες εσύ?

Κι από τότε μέχρι τώρα με όλους τους καβγάδες το μόνο που έκανες είναι να αναζητάς συμβουλές στο ίντερνετ?

Πράγματι φιρι φιρί το πας όπως προβλέπει ο συνάδερφος @tetris να μη δικαιωθείς.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

σωστοί  σε ολα...

"Πράγματι φιρι φιρί το πας όπως προβλέπει ο συνάδερφος @tetris να μη δικαιωθείς."

Το θεμα δεν ειναι τί "στοιχεια εχει αυτος"

Το θεμα ειναι τι στοιχεια  εχεις εσυ.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, dimitris GM said:

σωστοί  σε ολα...

"Πράγματι φιρι φιρί το πας όπως προβλέπει ο συνάδερφος @tetris να μη δικαιωθείς."

Το θεμα δεν ειναι τί "στοιχεια εχει αυτος"

Το θεμα ειναι τι στοιχεια  εχεις εσυ.

 

Άρα το συμπέρασμα είναι πως αν κάθε χρόνο έρχεται κάποιος μηχανικός και αλλάζει τα όρια σε μετρημένα οικόπεδα εμείς πρέπει να φέρνουμε να μετράμε κάθε χρόνο; Επίσης προανέφερα πως έκανε χρησικτησία και απέκρυψε την ύπαρξη του κτίσματος. Υπάρχουν τρία τοπογραφικά χρονολογίας 1973, 1990 και 1992 λόγω μεταβιβάσεων. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.