Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρωγμή εύρους 3mm σε γωνιακό υποστύλωμα άνω ορόφου κατασκευής του 2006


 
BousiosN

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά,

Είμαι νέος μηχανικός και ένας πελάτης μου έδειξε το υποστύλωμα της φωτογραφίας ώστε να γίνει επισκευή της ρωγμής. Με προβληματίζει το εύρος της ρωγμής που είναι μεγάλο και φοβάμαι μην συνεχίζεται η ρωγμή στο σκυρόδεμα καθώς το σπίτι είναι πολύ κοντά στη θάλασσα (τίθενται θέματα διάβρωσης ενδεχομένως).

Τι πιστεύετε ότι πρέπει να γίνει; Δεν μπορώ να καταλάβω με σιγουριά και το λόγο που σχηματίστηκε η συγκεκριμένη ρωγμή.  Σκέφτομαι να του πω να γίνει καθαίρεση του σοβά ώστε να δούμε καλύτερα τι συμβαίνει από κάτω.

Το σπίτι είναι διώροφο κατασκευής του 2006. 

20201024_153214.jpg

20201024_153432.jpg

20201024_155417.jpg

Edited by BousiosN
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καθαίρεση του επιχρίσματος δεν μπορούμε να ξέρουμε τι συμβαίνει.

Οπότε, καθαιρείς το συγκεκριμένο τμήμα, και ανεβάζεις νέες φωτο.,Αν τυχόν υπάρχει διάβρωση οπλισμού(ρηγματωμένο σκυρόδεμα) καθαιρείς και τα σαθρά τμήματα του σκυροδέματος μέχρι να φανεί ο οπλισμός.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, BousiosN said:

....  Σκέφτομαι να του πω να γίνει καθαίρεση του σοβά ώστε να δούμε καλύτερα τι συμβαίνει από κάτω.

...

 

εγώ θα έλεγα να μη το σκέφτεσαι και να το κάνεις.

Ζήτα να σου δώσει και τον ξυλότυπο της άδειας και βλέπεις .... 

Link to comment
Share on other sites

Χρειάζεται διερεύνηση μακροσκοπικά και μικροσκοπικά.Εξηγούμαι: παίρνεις στατική μελέτη στα χέρια σου και κοιτάζεις αν καταρχήν έχει εφαρμοστεί η γεωμετρία του φ.ο. και αν υπάρχουν τροποποιήσεις, αύξηση των φορτίων κλπ. Γενικά το μελετάς με χειρουργική ακρίβεια. Κατεβάζεις σοβά, παίρνεις πυρήνες, σκανάρεις οπλισμό, επικοινωνείς με τον επιβλέποντα και πάει λέγοντας. Κατεβάζοντας τον οπλισμό  σοβά (:-D) θα έχεις μια πρώτη εικόνα αν υπάρχει θέμα με το μπετόν, αν έχεις εκτίναξη οπλισμού,αν υπάρχει λυγισμός διαμήκων, αν υπάρχει θέμα με συνδετήρες, αν δεν έχουν τηρηθεί οι επικαλύψεις πολλά αν. Είναι πιθανό να είναι από ενανθράκωση και χλωριόντα, αλλά μπορεί και να μην είναι η μόνη αιτία. Πχ συγκεντρώνοντας πληροφορίες, θα διερευνήσεις και το πότε εμφανίστηκε η ρωγμή η οποία σημειωτέον δεν είναι μόνο 3mm, και είναι κοντά σε κόμβο. Επίσης το υποστύλωμα είναι θέσει κοντό. Γενικώς μπορεί να την βγάλει καθαρή απλώς με ανόδια + επισκευαστικό αν είναι μόνο θέμα χλωριόντων-ενανθράκωσης και επισκευής γεωμετρίας αλλά μπορεί να χρειαστεί ενίσχυση, κατόπιν μελέτης φυσικά γιατί  ενισχύοντας έστω και ένα μόνο δομικό στοιχείο ανακατανέμεις την ένταση στον φορέα.  Δεν μου αρέσει που η ρωγμή εμφανίστηκε εσωτερικά, συνήθως χλωριόντα+ενανθράκωση πετάνε πρώτα απ'έξω. εδιτ: η κεκλιμμένη πλάκα είναι μυκητοειδής (χωρίς δοκούς) ?

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Από ενανθράκωση, εσωτερικά πρώτα δύσκολο. Μόνο αν υπάρχουν αναμονές στο δώμα, αλλά για να έχει κεκλιμένη στέγη λογικά δεν..

Στην τελευταία φώτο η κρέμαση του δοκαριού είναι κάπως μικρή ή είναι ιδέα μου;

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Χρειάζεται διερεύνηση μακροσκοπικά και μικροσκοπικά.Εξηγούμαι: παίρνεις στατική μελέτη στα χέρια σου και κοιτάζεις αν καταρχήν έχει εφαρμοστεί η γεωμετρία του φ.ο. και αν υπάρχουν τροποποιήσεις, αύξηση των φορτίων κλπ. Γενικά το μελετάς με χειρουργική ακρίβεια. Κατεβάζεις σοβά, παίρνεις πυρήνες, σκανάρεις οπλισμό, επικοινωνείς με τον επιβλέποντα και πάει λέγοντας. Κατεβάζοντας τον οπλισμό  σοβά (:-D) θα έχεις μια πρώτη εικόνα αν υπάρχει θέμα με το μπετόν, αν έχεις εκτίναξη οπλισμού,αν υπάρχει λυγισμός διαμήκων, αν υπάρχει θέμα με συνδετήρες, αν δεν έχουν τηρηθεί οι επικαλύψεις πολλά αν. Είναι πιθανό να είναι από ενανθράκωση και χλωριόντα, αλλά μπορεί και να μην είναι η μόνη αιτία. Πχ συγκεντρώνοντας πληροφορίες, θα διερευνήσεις και το πότε εμφανίστηκε η ρωγμή η οποία σημειωτέον δεν είναι μόνο 3mm, και είναι κοντά σε κόμβο. Επίσης το υποστύλωμα είναι θέσει κοντό. Γενικώς μπορεί να την βγάλει καθαρή απλώς με ανόδια + επισκευαστικό αν είναι μόνο θέμα χλωριόντων-ενανθράκωσης και επισκευής γεωμετρίας αλλά μπορεί να χρειαστεί ενίσχυση, κατόπιν μελέτης φυσικά γιατί  ενισχύοντας έστω και ένα μόνο δομικό στοιχείο ανακατανέμεις την ένταση στον φορέα.  Δεν μου αρέσει που η ρωγμή εμφανίστηκε εσωτερικά, συνήθως χλωριόντα+ενανθράκωση πετάνε πρώτα απ'έξω. εδιτ: η κεκλιμμένη πλάκα είναι μυκητοειδής (χωρίς δοκούς) ?

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Μου φαίνεται λίγο περίεργο να σχηματίστηκε ρωγμή από φορτία στη συγκεκριμένη θέση ή να έχουν πάθει ζημιά οι οπλισμοί καθώς είναι και στον τελευταίο όροφο και παραλαμβάνει λίγα φορτία, αυτά της στέγης, μου ξεφεύγει κάτι; Θα πρέπει να δω και τη μελέτη για να πω με σιγουριά, μπορεί να κάνω και λάθος ή να έγινε λάθος μελέτη ενδεχομένως.

Φοβάμαι μήπως είναι υπερβολή να πάω σε καταστροφικές μεθόδους ελέγχου σε κτίσμα του 2006 για αυτή τη ρωγμή?

5 ώρες πριν, mikegad said:

Στην τελευταία φώτο η κρέμαση του δοκαριού είναι κάπως μικρή ή είναι ιδέα μου;

Η κεκλιμένη οροφή που φαίνεται είναι ψευδοροφή και από πάνω έχει στέγη με κεραμίδια, οπότε η δοκός συνεχίζεται και δε φαίνεται στη φωτογραφία.

Επίσης η πλάκα μεταξύ ισογείου και 1ου είναι ξύλινη, λογικά και η στέγη θα είναι ξύλινη.

 

5 ώρες πριν, ppanag said:

Μήπως δεν είναι υποστήλωμα???

Τι θα μπορούσε να είναι; Έχω ζητήσει και τα σχέδια βέβαια για να έχω ολοκληρωμένη εικόνα.

Link to comment
Share on other sites

Τα φορτία του ανωτάτου ορόφου μπορεί να είναι λίγα έτσι όπως τα λες, με την προυπόθεση ότι το δομικό στοιχείο διαστασιολογήθηκε και υλοποιήθηκε όπως έπρεπε. Αυτό δεν το ξέρεις. Κι επειδή κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί σύμμαχος σου είναι τα τεστ. Εντάξει δεν θα πάρεις την καροτιέρα να πάρεις πυρήνες αύριο το πρωί, αλλά σίγουρα θα αποκαλύψεις επίχρισμα, θα μελετήσεις υφιστάμενο θεωρημένο ξυλότυπο και τεύχος μελέτης, και θα συγκεντρώσεις όσες περισσότερες πληροφορίες μπορείς από ιδιοκτήτη-επιβλέποντα, ενδεικτικά πότε σχηματίστηκε η ρωγμή, αν έχει τιμολόγια και δοκίμια ώστε να δεις με τί μπετό σκυροδέτησε , φωτογραφίες από την κατασκευή (λες είναι πρόσφατο, δεν είναι απίθανο να υπάρχουν..)κλπ. Εν συνεχεία θα σταθμίσεις αν μπορείς να δώσεις με βάση τα όσα θα δεις υπεύθυνη απάντηση ή αν θα πας σε ελέγχους. Να θυμίσω κάποια πράγματα: την ενανθράκωση δεν την πιστοποιούμε με το μάτι αλλά παίζει και κάποιο τεστ. Ομοίως τα χλωριόντα (ακόμη πιο σημαντικό) ανιχνεύονται με τεστ ΚΑΝΟΝΙΚΑ... Εκτός από τους καταστροφικούς υπάρχουν και μη καταστροφικοί έλεγχοι.. Αν χρειαστεί και κάτι δεν σου κάθεται καλά δεν είναι δύσκολο με μια σφύρα schmidt να δεις τί παίζει με το σκυρόδεμα..Η λογική είναι ότι αυτές οι παθογένειες, ακόμη κι αν η περιρρέουσα ατμόσφαιρα στο επάγγελμα μας είναι "έλα μωρέ, θα το φτιάξει ο μάστορας με ένα ζουμί" , πρέπει να να αντιμετωπίζονται με χειρουργική ακρίβεια γιατί μπορεί να είναι από "εγχείρηση ρουτίνας σκωληκοειδίτιδας" έως καρκίνος.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, ppanag said:

Μήπως δεν είναι υποστήλωμα???

Για ξαναδές καλύτερα αυτό. Στην κοντινή φώτο μοιάζει να αλλάζει υλικό, εκεί που τελειώνει δοκάρι αλλάζει και υφή.

Μήπως είναι καμιά γυψοσανίδα να κρύβει σωλήνες.

Όπως και να χει με ένα σφυρί και καλέμι κάτι θα ρίξεις να δεις τι παίζει

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει αυτοψία? Το χτύπησες με το χέρι να δείς αν είναι όντως υποστύλωμα?
Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην είναι υποστύλωμα αλλά περασμα για σωλήνες-καμινάδα κλπ. Δε φαίνεται
και δοκάρι να έρχεται απο τα δεξιά όπως κοιτάμε την φωτό.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.