Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναθεώρηση πρόεγκρισης οικοδομικής αδειας.


Recommended Posts

καλησπέρα.

Δύναται να γίνει αναθεώρηση προέγκρισης οικοδομικής άδειας η οποία εκδόθηκε πριν τον Ν4759/20, με τις διατάξεις του Ν4759/20 και ειδικοτερα τις τροποιημένες  διαταξεις του ΝΟΚ (άρθρα 99-110);  Διαβάζοντας το άρθρο 116 δεν καταλήγω.

Edited by DChris
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μπορείς. Στο άρθρο 116 αναφέρεται ότι οι τροποποιήσεις ισχύουν για κτίρια που ανεγείρονται μετά την έναρξη ισχύος του 4759/20. Προφανώς το κτίριο για το οποίο ρωτάς υπάρχει μόνο στα σχέδια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

καλημέρα, θέλω να κάνω μία αναθεώρηση προέγκρισης για οικοδομική άδεια «αναθεώρηση παλιάς έντυπης αδείας» αλλά όταν επιλέγω ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΠΡΑΞΗΣ ΣΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗΣ....και βάζω σαν προγενέστερη την προέγκριση που έχει ήδη εκδοθεί μου βγάζει σαν επιλογές μόνο:

-προέγκριση αναθεώρησης &

-αναθεώρηση παλιάς έντυπης αδείας.

Νόμιζα ότι ήταν λάθος αλλά πράγματι το επιβεβαίωσα με ΤΕΕ και με Πολεοδομία ότι όταν σαν άδεια έχεις «αναθεώρηση παλιάς έντυπης αδείας»...δεν σου δίνεται σαν επιλογή η αναθεώρηση προέγκρισης, οπότε την κάνεις την αναθεώρηση προέγκρισης σαν μεταγενέστερη πράξη αλλά επιλέγεις πάλι «προέγκριση»...

Μου έτυχε και σκέφτηκα να το μοιραστώ!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.