Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Κάλυψη Φυσιοθεραπείας


thanar

Recommended Posts

Συνάδελφοι, θα ήθελα να αναφέρει όποιος γνωρίζει το ύψος των δαπανών που δικαιολογεί το ταμείο μας, καθώς επίσης και τις κατηγορίες φυσιοθεραπειών για τις οποίες μπορούμε να ζητήσουμε χρήματα μετά τη θεραπεία.

 

Ζήτησα από το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ (Κοζάνης) σχετική ενημέρωση, και μου έδωσαν φωτοαντίγραφου φωτοαντιγράφου φωτοαντιγράφου... από οποίο δεν έβγαλα και κάποιο συγκεκριμένο συμπέρασμα.

 

Έχει κάποιος προσωπική εμπειρία, ή επί του αυτού γνώση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν θα σε βοηθησει,αλλα μονο αυτο βρηκα,προσωπικη εμπειρια δεν εχω περι του θεματος.

 

Φυσικοθεραπείες

Χωρίς προέγκριση φυσικοθεραπειών μπορεί ο ασφαλισμένος να κάνει μέχρι 60 συνεδρίες το χρόνο, επί 4 είδη σε 2 σημεία, κατόπιν γνωμάτευσης ιατρού αντίστοιχης ειδικότητας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι, αυτό διάβασα και γω στο φωτοαντίγραφο που μου έδωσαν... Δεν καταλαβαίνω όμως τι είναι αυτό το "επί 4 είδη σε 2 σημεία" και κανείς δεν ξέρει τι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το πρόβλημα... Έχω ρωτήσει αρκετούς (οι οποίοι όμως δεν έχουν δουλέψει με ΤΣΜΕΔΕ ακόμη) και δεν μου δίνουν επαρκείς πληροφορίες. Ένα συνάδελφός μου πρόσφατα έκανε κάποιες φυσιοθεραπείες και πήγε δικαιολογητικά στο ταμείο, απλά δεν είχα ακόμη πληροφορίες, ούτε από αυτόν...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε ένα τηλέφωνο στα κεντρικά της Αθήνας κι άν χρειασθεί κάνε γραπτό ερώτημα στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ να σου απαντήσουν συνκεκριμένα.

Αν δεν βγάλεις άκρη πάλι, ρώτησέ τους άν δικαιολογούν δαπάνες ψυχοθεραπείας γιατί θα τις χρειασθείς μετά από τόσο τρέξιμο.

Πού ζούμε....?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Πρόσφατα έπαθα ρήξη πρόσθιου χιαστού και χρειάστηκε να κάνω μαγνητική – εγχείριση – φυσιοθεραπείες 20 συνεδρίες). Το κόστος ήταν: 230-7000 (5000 ιδιωτική κλινική + 2000 αμοιβή χειρουργού) - 300€ αντιστοίχως + 200€ περίπου σε αντιβιώσεις.

το ΤΣΜΕΔΕ μου κάλυψε τα έξοδα ως εξής: ολόκληρη τη μαγνητική (χωρίς προέγκριση από γιατρό όπως λένε γιατί ήταν έκτακτο γεγονός, 4055€ από την εγχείριση (4000 για την κλινική και 55€ για το τιμολόγιο του χειρουργού), και ολόκληρα τα έξοδα της φυσιοθεραπείας. Από τα φάρμακα πήρα ένα μόνο ποσοστό, γιατί δυστυχώς δεν ήξερα καλά τη διαδικασία και δεν είχα τα απαραίτητα δικαιολογητικά (αποδείξεις, βιβλιάρια υγείας κ.τλ.)

 

αυτά... ελπίζω να βοήθησα!!

 

Παρατήρηση: Τα Greeklish απαγορεύονται. Αν δεν μπορείτε να τα αποφύγετε, διαβάστε τι μπορείτε να κάνετε ΕΔΩ.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ.

Χάρης

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλημερα συνάδερφοι

Βρηκα αυτα σημερα ψαχνοντας για δικη μου επειγουσα περιπτωση για φυσιοθεραπειες.

Σας τα στελνω εστω και καθυστερημενα. Μπορει καποιος να εξυπηρετηθει.

 

Οι φυσιοθεραπείες πρέπει να προεγκρίνονται. Για το σκοπό αυτό πρέπει να προσκομίζεται ιατρική γνωμάτευση και παραπεμπτικό, στο οποίο θα αναφέρεται ο αριθμός και τα είδη των συνεδριών και να ανοίγεται λογαριασμός. Το επιτρεπτό όριο είναι 30 συνεδρίες το χρόνο, το πολύ 5 ειδών και το πολύ σε 2 σημεία. Για χρόνια νοσήματα, τα παραπάνω όρια τροποποιούνται σε 60 συνεδρίες, 3 είδη και 2 σημεία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδη = ειδος θεραπειας, χειρομαλαξεις , μαλαξεις με οργανα κλπ

Σημεια= δεξι χερι, δεξι ποδι , αριστερο χερι, αριστερο ποδι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.