Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Κάλυψη Φυσιοθεραπείας


thanar

Recommended Posts

β)Ο γιατρός μου έχει γράψει φυσικοθεραπείες ως εξής:

 

1)10 συνεδρείες κινησιοεκτάσεις (αν διαβάζω καλά)

2)10 συνεδρείες ηλεκτρομαλάξεις

3)10 συνεδρείες tens

4)10 συνεδρείες laser,

 

Ενημερωτικά οι τιμές δημοσίου είναι περίπου 2.08 για κινησιοεκτάσεις, 1.88 για ηλεκτρομαλάξεις, 8.28 για tens και περίπου 3.60 για laser.

Διόρθωση

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Η δικη μου σχετικα προσφατη εμπειρια ηταν : διαστρεμμα στον αστραγαλο + εξαθρωση επιγονατιδας στο γονατο.

Λογω λανθασμενης διαγνωσης στο Νοσοκομειο, το γονατο έπαθε αγκυλωση και ο ορθοπεδικος (εξωτερικος ιατρος αυτη τη φορα!!) με παρεπεμψε σε φυσιοθεραπευτη. Μου ειπε οτι θα μου βαλει το maximum που μπορει να δικαιολογησει το ταμειο μου.

Ετσι μου εγραψε (συνολικα και για τα δυο τραυματισμενα σημεια μου - αστραγαλο & γονατο) : 10 laser, 15 tens και 5 biofeedback.

Πληρωσα 300 ευρω.

Αν και εχει περασει καιρος, δεν μου εχουν μπει ακομα χρηματα γιατι δεν εχουμε ελεγκτη ιατρο. Οποτε ειμαι στην αναμονη...

 

Και ναι!!! Η αναμονη τελειωσε ΑΡΚΕΤΟΥΣ μηνες μετα και έλαβα πίσω ολο το ποσο που ειχα πληρωσει. Σωστός ο (εξωτερικος) ιατρος!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Μήπως γνωρίζετε τι ισχύει με τις φυσιοθεραπείες πλέον?Αν κ πόσες συνεδρίες αναγνωρίζει πλέον ο ΕΟΠΠΥ?Ο φυσιοθεραπευτής μου είπε μέχρι και  10 το χρόνο....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έκανα πρόσφατα, να ξέρεις ότι στις γράφει ο γιατρός πας σε Ιατρείο ΕΟΠΠΥ για να πάρεις έγκριση και μετά αυτό το χαρτί το δίνεις στον φυσικο.... Επίσης γράφονται 10 ανα φορά και μπορούν να σου εγκρίνουν μέχρι 20 το χρόνο. Αυτά ίσχυαν τον Δεκέμβρη του 2014 που έκανα εγώ.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ kosbar...άρα πάω με τη γνωμάτευση του γιατρού και τις φυσιοθεραπείες που μου προτείνει και πάω ΕΟΠΠΥ. Μπορεί να πάει και κάποιος άλλος για μένα ή το χάνουμε το μεροκάματο?

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να παει και άλλος, εμένα πήγε ο πατέρας μου φυσικά μαζί με το βιβλιάριο, αλλά δεν νομίζω ότι είναι γνωμάτευση, δεν ξέρω πως λέγεται , παραπεμπτικό?? πάντως είναι χαρτί που βγαίνει ηλεκτρονικά από τον ΕΟΠΠΥ με τους κωδικούς του γιατρού στον ΕΟΠΠΥ. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.