Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

[ΤΣΜΕΔΕ] Κάλυψη Φυσιοθεραπείας


thanar

Recommended Posts

Ξέρει κανείς πόσα λεφτά επιστρέφονται? Εγώ για 20 συνεδρίες πληρώνω 400Ε. Θα τα πάρω όλα πίσω? Ρώτησα στο τοπικό ΤΣΜΕΔΕ και μου είπε 140 ή 240 (δεν ήταν σίγουρη) για τις 15. Πόσα είναι τελικά? έστω και για τις 15.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά τελικά τι ισχύει; Στο σαιτ λέει χωρίς προέγκριση, εδώ διαβάζω άλλα. Χθες για πρώτη φορά φυσικοθεραπείες για μυικό σπασμό στον αυχένα και δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω. Επίσης ξέρει κανείς τι δικαιολογητικά χρειάζονται για την επιστροφή των χρημάτων;

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου σχετικα προσφατη εμπειρια ηταν : διαστρεμμα στον αστραγαλο + εξαθρωση επιγονατιδας στο γονατο.

Λογω λανθασμενης διαγνωσης στο Νοσοκομειο, το γονατο έπαθε αγκυλωση και ο ορθοπεδικος (εξωτερικος ιατρος αυτη τη φορα!!) με παρεπεμψε σε φυσιοθεραπευτη. Μου ειπε οτι θα μου βαλει το maximum που μπορει να δικαιολογησει το ταμειο μου.

Ετσι μου εγραψε (συνολικα και για τα δυο τραυματισμενα σημεια μου - αστραγαλο & γονατο) : 10 laser, 15 tens και 5 biofeedback.

Πληρωσα 300 ευρω.

Αν και εχει περασει καιρος, δεν μου εχουν μπει ακομα χρηματα γιατι δεν εχουμε ελεγκτη ιατρο. Οποτε ειμαι στην αναμονη...

Link to comment
Share on other sites

Δεν φαίνεται να χρειάζονται προέγκριση.

Από 1 Νοέμβρη στο κεντρικό ΤΣΜΕΔΕ στην Κολοκοτρώνη η διαδικασία είναι ως εξής:

Πηγαίνεις με την απόδειξη από τον φυσιοθεραπευτή στον ΗΜΙΟΡΟΦΟ και όχι στα γκισέ στο ισόγειο, καταθέτεις την απόδειξη, σου δίνουν ένα διπλότυπο, και σου λένε να έρθεις μετά από ενάμισι μήνα πάλι στον ημιόροφο να πάρεις το ένταλμα πληρωμής. Με αυτό κατεβαίνεις στο ταμείο στο ισόγειο και πληρώνεσαι.

Είμαι και εγώ στη διαδικασία που περιμένω να περάσει ο ενάμισης μήνας και να πάρω τα χρήματα...για το ποσόν δεν είμαι σίγουρος, πόσα δικαιολογεί τη συνεδρία το ταμείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο νομό που μένω, το ΤΣΜΕΔΕ ζητάει α) την αναλυτική γνωμάτευση του ορθοπαιδικού με τις θεραπείες που υποδεικνύει στον φυσικοθεραπευτή και β) απόδειξη απο τον φυσικοθεραπευτή με γραμμένες πάνω (ναι, πάνω στη μικρή Α.Π.Υ.!!!) τις θεραπείες που πραγματοποιήθηκαν (το ίδιο πράγμα δηλαδή με τη γνωμάτευση), λες και ο φυσικ/τής θα έκανε κάτι άλλο (προκειμένου να μην τα πληρωθεί μετά ο ασφαλισμένος?!). Μου έτυχε πρόσφατα να έχω πρόβλημα με την ΑΠΥ του φυσικοθερ. και οι υπάλληλοι με έστειλαν πίσω σε αυτόν για να σημειώσει επάνω ό,τι έγραφε και ο γιατρός, γιατί είπαν ότι μπορεί ο φυσικ/τής να σου έκανε περισσότερα και να θέλει να πληρωθεί περισσότερα. (εγώ όμως θέλω απλά να πάρω ό,τι δικαιολογεί το ταμείο για την πάθηση που γνωμάτευσε ο γιατρός, ο φυσικ/τής μπορεί να μου έκανε και σιάτσου και ό,τι να'ναι και να πλήρωσα παραπάνω, δε σημαίνει ότι θα τα πάρω κιόλας!). Το αναφέρω αυτό διότι μου κάνει εντύπωση ότι εφόσον η απόδειξη από τον φυσικ/τή δεν είναι σαν τιμολόγιο ούτε μηχανογραφημένη, γιατί να υπάρχει αυτή η υποχρέωση από τον φυσικοθεραπευτή και να μη δέχονται εκ των προτέρων οι υπάλληλοι του ΤΣΜΕΔΕ την υποχρεωτική συνεργασία ορθοπαιδικού - φυσικοθεραπευτή για την αντιμετώπιση ενός προβλήματος? Ειδικά στο δικό μας ταμείο, που κανένας γιατρός-θεραπευτής δε μένει απλήρωτος, (όταν πηγαίνουμε στο ΤΣΜΕΔΕ να καταθέσουμε τα νοσήλεια έχουμε ήδη πληρώσει όλους τους γιατρούς, σε αντίθεση με άλλα ταμεία δ.υ. που ποτέ δε βγάζουν λεφτά από την τσέπη τους κατά την επίσκεψη), δεν κατανοώ την εκνευριστική αυστηρότητα που επιδεικνύουν στο Ταμείο μας και μας ταλαιπωρούν έτσι. Στην τελική, θα μπορούσα απλά να έγραφα και μόνη μου τις υποδειχθείσες θεραπείες επάνω στην ΑΠΥ...Πολύς στρουθοκαμηλισμός θέλω να πω...!

Α! Και όσον αφορά το πόσα δικαιολογεί το ΤΣΜΕΔΕ για κάθε θεραπεία, όταν ρώτησα μου είπαν ότι ξέρει ο γιατρός και ότι δεν μπορούσε να μου πει. Αναρωτιέμαι γιατί τόση μυστικοπάθεια με αυτό το -κατά τα άλλα- τόσο έυρωστο ταμείο...

Link to comment
Share on other sites

Θα σας γράψω και την όποια δική μου εμπειρία, μαζί με τα ερωτήματά μου.

Έκανα επέμβαση για ρήξη πρόσθιου χιαστού στην Κεντρική Κλινική (Euromedica) Θεσσαλονίκης. Συμβεβλημένη με το ΤΣΜΕΔΕ.

Έβγαλα εισιτήριο από το ΤΣΜΕΔΕ Θεσσαλονίκης (γίνεται πηγαίνοντάς τους το εισιτήριο της κλινικής αμέσως μετά την επέμβαση-λένε το πολύ σε 3 μέρες) και έτσι καλύφθηκαν τα ποσά της σύμβασης. Συγκεκριμένα το ΤΣΜΕΔΕ κάλυψε:

α)Διαμονή σε 2κλινο

β)Έξοδα χειρουργείου (όχι όλα)

γ)Φάρμακα

δ)Εμφυτεύσιμα υλικά (τιτάνιο)

ε)Προεγχειρητικό έλεγχο

Σύνολο 1442 ευρώ.

Κάλυψε και πιο πριν τα 236 ευρώ της μαγνητικής (επειδή είναι νέα εξέταση έχει πάρει τιμή τα τελευταία χρόνια οπότε δεν υπάρχουν οι τεράστιες διαφορές με ό,τι έχει πάρει τιμή το 1991 και έκτοτε έμεινε σταθερό)

Εγώ πλήρωσα:

α)360 ευρώ (διαφορά εξόδων χειρουργείου, λογικά δε θα πάρω τίποτα πίσω)

β)155 ευρώ αναλώσιμα (από τα οποία περιμένω το 50%)

γ)430 ευρώ προσθετικά υλικά (μή εμφυτεύσιμα, από τα οποία η κλινική μου είπε ότι θα πάρω το 70%, αν και το ΤΣΜΕΔΕ δε μου απάντησε ακόμα)

δ)Γιατρός και αναισθησιολόγος (λογικές τιμές για ιδιωτικό τομέα, λογικά θα πάρω πίσω το εκκωφαντικό 28,53 για επεμβάσεις τέτοιου είδους και 10 ευρώ για τον αναισθησιολόγο-τιμές 1991 ΦΥΣΙΚΑ)

 

Έχω καταθέσει τα χαρτιά μου εδώ και 25 μέρες και περιμένω ακόμα να τα δούνε. Φυσικά είναι 5 λεπτά δουλειά...

 

Τα ερωτήματά μου είναι 2:

α)Γνωρίζει κανένας αν όντως ισχύει το 70% για τα μή εμφυτεύσιμα? Έχω τηλεφωνήσει σε ΤΣΜΕΔΕ Αθήνας και Θεσσαλονίκης (εργάζομαι σε νησί) και δεν απάντησε κανένας ποτέ στο τηλέφωνο :)

 

β)Ο γιατρός μου έχει γράψει φυσικοθεραπείες ως εξής:

 

1)10 συνεδρείες κινησιοεκτάσεις (αν διαβάζω καλά)

2)10 συνεδρείες ηλεκτρομαλάξεις

3)10 συνεδρείες tens

4)10 συνεδρείες laser,

 

τόσο για το γόνατο, όσο και για τη μέση (για να πάρω τα περισσότερα δυνατόν χρήματα πίσω, σύνολο δηλαδή 80 συνεδρείες)

 

Ενημερωτικά οι τιμές δημοσίου είναι περίπου 2.08 για κινησιοεκτάσεις, 1.88 για ηλεκτρομαλάξεις, περίπου 2 για tens και περίπου 3.60 για laser.

 

Φαίνονται λίγα, αλλά μπορείς να πάρεις πίσω 20*2,08+20*1,88+20*2+20*3,6=191 ευρώ (χρήματα για 5-6 πραγματικές συνεδρείες δηλαδή)

 

Θα πρέπει η κάθε απόδειξη να περιγράφει ΕΝΑ μόνο είδος συνεδρείας (πχ μόνο tens) ή μπορεί να γράφει 2 ή 3 ή 4 είδη και τα ποσά αθροίζονται?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενημερωτικά, ως προς τη 2η ερώτησή μου, ρώτησα στο ΤΣΜΕΔΕ και αρκεί 1 απόδειξη μόνο που θα γράφει ΑΚΡΙΒΩΣ ό,τι και η γνωμάτευση του γιατρού. Έτσι θα πάρεις το μέγιστο που μπορείς...

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου εμπειρία αφορούσε φυσιοθεραπείες της κόρης μου για υπερτονία. το τοπικό ΤΣΜΕΔΕ (Θεσσαλονίκης) μπορούσε από μόνο του να δικαιολογήσει έως 120 το χρόνο (αναλυτικά από το γιατρό τα είδη, έως 4 διαφορετικά) επειδή αυτές μας έφτασαν μόνο για ένα εξάμηνο ξανακάναμε παραπεμπτικό και πήγαν Αθήνα για έγκριση και εγκρίθηκαν στην 2η κόρη μου μετα από κανένα τρίμηνο, ενώ στην τρίτη δεν μπήκα καν στη διαδικασία τα πλήρωσα και ησύχασα. Επίσης για την Αθήνα ήθελαν θεώρηση από κρατικό νοσοκομείο δεν αρκούσε η γνωμάτευση του ιδιώτη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.