Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοποθέτηση Παραθύρων Αλουμινίων με κενό απο κάτω απο το πλαίσιο του κουφώματος


Electric

Recommended Posts

Γεια σας,

Άλλαξα τα κουφώματα στο σπίτι και έβαλα καινούρια με θερμοδιακοπή.

Στα ανοίγματα των παραθύρων είχε 2 κομμάτια μάρμαρο σε διαφορετικά υψη.

Το εσωτερικό μάρμαρο έχει βάθος 10 cm και ύψος 2.5 cm ενώ το εξωτερικό μάρμαρο έχει βάθος 21,5 cm και υψος 2.5cm.

(Έχω κάνει και ένα σχεδιάγραμμα)

Η κάτω πλευρα του εσωτερικού μαρμάρου είναι στην ίδια ευθεία με την πάνω πλευρά του εξωτερικού μαρμάρου.

Ήρθαν λοιπόν οι μάστορες και έκαναν την τοποθέτηση στα παράθυρα ως εξής.

1. Για να ανοίγει το παράθυρο  (είναι ανοιγόμενο και όχι συρόμενο) τοποθετήθηκε πάνω στο εσωτερικό μάρμαρο. Δεν γίνεται να τοποθετηθεί εξωτερικά γιατί δεν θα ανοίγει. Εντωμεταξύ τα πλαίσια ήταν ήδη κομμένα σε αυτές τις διαστάσεις οπότε δεν υπήρχε και άλλη επιλογή.

2. Το πλαίσιο του παραθύρου πατάει περίπου 2 cm πάνω στο εσωτερικό μάρμαρο και τα υπόλοιπα 4 cm είναι στον αέρα.

3. Επομένως κάτω απο το ενεργείακα αποδοτικό κούφωμα υπαρχει ένα κενο που είναι "γεμάτο" ατμοσφαιρικό αέρα του περιβάλλοντα χώρου και ουσιασικα η μόνωση ειναι τα 2cm μαρμάρου που μεσολαβούν μεχρι το σπίτι.

4. Μπροσά απο αυτή την οπή έχουν τοποθετήσει διακοσμητική γωνία για να μην φαίνεται η οπή.

5. Τα παράθυρα έχουν διάφορα πλάτη αλλά η διατομή σε κάθε παράθυρο είναι όπως περιγράφεται παρακάτω. Το συνολικό πλάτος των παραθύρων είναι μεγάλο. Συνολικά είναι περίπου απο 15 μέτρα.

Ερωτήσεις:
Α. Αυτού του τύπου η εφαρμογή δεν έχει  πολλές απώλειες αφού πρακτικά στο κάτω μέρος έχω "μόνωση" 2cm μάρμαρο?

Β. Θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στους τοίχους ή το κούφωμα απο νερά που πιθανόν μαζεύτονται εκει?

 

 

 

 

 

629213532_K.thumb.png.7f3d27c533e94a7d0a86977d60258a7d.png

 

Edited by Electric
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τώρα τοποθετήθηκαν δεν έχει μάλλον κανένα νόημα να υπάρξουν ερωτήματα γιατί έγινε αυτό με τα μάρμαρα κλπ. Οπότε με αυτό ως δεδομένο (δηλαδή ότι η τοποθέτηση είναι δεδομένη και δεν αλλάζει) θα έβαζα στο κενό φιλέτο σκληρής πολυστερίνης (πχ EPS 200) και από μπροστά του θα πάταγα-κούμπωνα ειδκό τεμάχιο αλουμινίου που προφανώς θα ζήταγα να μου το φτιάξει ο αλουμινάς (από το ίδιο χρώμα, το ίδιο προφίλ για να μην είναι παράταιρο με το υφιστάμενο κούφωμα κλπ) το οποίο στην διεπιφάνεια του με το μάρμαρο (εκεί δλδ που πατάει) θα στεγάνωνα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ με μαστίχη pu επώνυμη και δοκιμασμένη. Επίσης θα τσεκάριζα ένα προς ένα όλα τα μάρμαρα (τα έξω του σκαριφήματος) αν έχουν κλίση προς τα έξω ώστε να απορρέουν τα βρόχινα ύδατα, αν όχι "κλάψε με μάνα , κλάψε με, την νύχτα η μαύρη με φεγγάρι". Ως πρώτη λύση αυτό μου έρχεται, ενδεχομένως κάποιος που θα το δει από κοντά να δει αν είναι δόκιμη ή όχι, ή αν υπάρχουν κι άλλες καλύτερες. 

εδιτ: και πάλι έχω τις αμφιβολίες μου για το πώς θα φαίνεται σε όψη το κούφωμα...ίσως είναι πιο δόκιμο να προσθέσεις φιλέτο μάρμαρο.Θα φαίνεται πιο συμμαζεμένο.Θα έχεις βέβαια μια ωραιότατη θερμογέφυρα.

εδιτ2: τί προφίλ είναι αυτό με πάχος 6cm? το μικρότερο που έχω δει είναι 78mm αν θυμάμαι καλά..έχω χάσει επεισόδια?

Edited by pirsogiannis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Τελικά μπηκε διογκομένη πολυστερίνη 3cm "υπο πίεση" χωρίς κάποια μαστίχη ή κάτι άλλο γιατί με την πίεση εφάπονταν καλά. Δεν είμαι σίγουρος τώρα αν αυτό ενέχει κινδύνους.

Είχαν ηδη τοποθετηθεί μπροστά κάποιες "προσόψεις" γωνίες που καλυπταν το κενό.

To profil του κουφώματος είναι Europa

Edited by Electric
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.