Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλαιός λεβητας πετρελαιου


Marian_K

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

εδώ και αρκετό καιρό ταλαιπωρούμαι με το θέμα σπίτι κ θέρμανση.

Μετά από χρόνια αποφάσισα να λειτουργήσω το καλοριφέρ- με νέα πλαστική δεξαμενή στον κήπο (η παλιά ήταν μεγάλη σιδερένια στο υπόγειο-λεβητοστασιο)

και μια ακόμα αλλαγή με κλειστό δοχείο διαστολής στον ίδιο χώρο με τον λέβητα.  Έκανε τις αλλαγές ο υδραυλικός, σύνδεσε σωλήνες, έκοψε τις σωλήνες με το δοχείο που υπήρχε στην ταράτσα παλιά κ μου είπε να φωνάξω καυστηρατζη πριν το ανάψω να τσεκάρει( κ για συντήρηση που δεν έχω κάνει τα τελευταία χρόνια)κ αυτό έκανα.  Λιγα λεπτά μετά αφού το ανάψαμε το καλοριφέρ, έσκασε ο σωλήνας -αν κατάλαβα καλά- κ γέμισε μέχρι το ισόγειο ατμό κ νερά γύρω απ'το λέβητα.

Ο καυστηρατζης είπε ότι ο υδραυλικός ξέχασε 3 βάνες κλειστές κάτω κ είχε πίεση κ έσκασε.

Αφού έφυγε φώναξα πάλι τον υδραυλικό του είπα να βάλει 2ο μετρητή(?) για την πίεση να κόβει (κάτι τέτοιο είπε ο καυστηρατζης να του πω) και τελικά μετά το άναψα κ το δούλευα. Προχτές πήγα να δω στο λεβητοστάσιο κ μου μυρίζει πετρέλαιο σαν να χάνει κάπου.. κ επειδή φοβήθηκα δεν το ξανά άναψα. (και στην έξω δεξαμενή έχανε λίγο και ο υδραυλικός το έσφιξε και τώρα χάνει αρκετά( τον υδραυλικό τον κάλεσα κ με κορόιδευε ότι έρχεται κ με έστηνε και δεν ξανά ασχολήθηκα με αυτόν)

Μίλησα με τον καυστηρατζη προχτές κ του είπα ότι έβαλε ο υδραυλικός μια σωλήνα κάθετα στη σωλήνα που έσκασε με μια βάνα...κ η απάντησή του ήταν ότι είναι εγκληματικό αυτό κ εγώ δεν αναλαμβάνω κ θέλω να τα αλλάξω όλα κ θέλει λεφτά κλπ. 

Εγώ μετά από όσα έχω τραβήξει με μάστορες στο σπίτι(γτ βλέπουν γυναίκα κ εκμεταλλεύονται την ασχετοσύνη μας) δεν εμπιστεύομαι πάρα μόνο ανθρώπους που έχουν γνώση κ πτυχία σε αυτό ... είναι θέμα ασφάλειας.

Σας παρακαλώ κατατοπίστε με- είναι  όντως εγκληματικό αυτό που θα σας το δείξω κ σε φώτο, και τι να κάνω? Ποιον να φωνάξω να μου φτιάξει ότι χρειάζεται ώστε να δουλεύει σωστά κ να μην φοβάμαι?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

136352646_521085412130786_2423586402829052275_n.thumb.jpg.29b449bb75dfd8a13a7dab684be1028b.jpg136212520_900858423990050_5525663542681305920_n.thumb.jpg.5d3ebf4292fcbbc28c37a645d2a2631e.jpg

 

 

136373050_199002315277095_2441735301120443488_n.jpg

136209342_1325622114454851_4891368709748146519_n.jpg

136350993_156370059322839_3999880125071192481_n.jpg

136338695_1323094681404402_7785583480099448348_n.jpg

Edited by Marian_K
ορθογραφικός ελεγχος
Link to comment
Share on other sites

Το σωλήνα που αναφέρετε ως εγκληματική παρέμβαση, δεν μπορώ από τις φωτογραφίες να τον καταλάβω. Ωστόσο βλέπω ένα πολύ παλιό σύστημα που έμεινε κάποια χρόνια χωρίς να λειτουργήσει και που αντικατασταθηκε το ανοικτό με νέο κλειστό δοχείο. Αυτά όλα μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα, καθώς με το κλειστό δοχείο αυξάνουμε συνήθως την πίεση του νερού μέσα στο (παλαιό στην περίπτωση σας) κύκλωμα. Αυτά σε θεωρητικό επίπεδο... Περισσότερα θα είμαι σε θέση να πω αν μας δώσετε περισσότερα στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μπορούσα να σας δώσω κ άλλα στοιχεία αλλά δεν εχω ιδέα. Στη μια φωτο απλα φαινεται πανω στο λεβητα μια σωληνα που δεν ενώνεται κ στην αλλη φωτο μετα το συμβάν που εσκασε, εβαλε κ μια καθετη με κοκκινο διακοπτη οπως στις βρυσες στον κηπο. Κατα τα αλλα με διαβεβαίωσε οτι δεν εχει θεμα το δοχείο διαστολης με πίεση. Μακάρι να ηξερα, αυτα τα έφτιαχνε ο πατέρας μου που τον έχασα πρίν 2 μήνες κ προσπαθώ να βαλω μια τάξη χωρίς πια την καθοδήγησή του..οποτε..οπως καταλαβαίνετε είμαι άσχετη

 

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. 

(2) Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενη μηνύματος.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που βλέπω εδώ, είναι μετά το βανάκι (με το κόκκινο χερούλι), μία βαλβίδα ασφαλείας (με το μπλέ ρυθμιστικό καπάκι).

Αυτό που μάλλον λέει "εγκληματικό" είναι προφανώς αυτό.

Όντως απαγορεύεται η ύπαρξη βάνας πριν το ασφαλιστικό, γιατί είναι επικίνδυνο κάποιος να την κλείσει και να την ξεχάσει κλειστή.

Αυτό όμως που εύκολα γίνεται, είναι να ξεβιδώσετε το κόκκινο χερούλι από τη βάνα, αφού βεβαιωθείτε ότι αυτή είναι σε ανοιχτή θέση, δηλαδή όπως φαίνεται τώρα στη φωτό.

Εννοείται δεν πρέπει ποτέ να μπαίνει σε λειτουργία ο λέβητας, όταν αυτή η βάνα είναι κλειστή.

Edited by antloukidis
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Α αυτή είναι η ασφάλεια που μου είπε οτι εβαλε; Και για τη βανα και το δοχειο διαστολής και να απομονώσει την παλιά σωληνα του ανοιχτου δοχείου στην ταράτσα 300€? 

Ενιγουει, εγω δεν πρόκειται να την πειράξω, άλλος δεν μένει στο σπίτι,οποτε από αυτό να ηρεμήσω. 

Οσο για την μυρωδιά στο χώρο αν χάνει καποιο απο τα νεα λαστιχα-σωληνες που έβαλε με την έξω δεξαμενή υπάρχει θέμα με αυτό..γιατι φοβάμαι μην πάρει καμιά φωτια. 

Στο πάτωμα που έχει μαυριλες μαλλον είναι απο τοτε που εσκασε κ ετρεχαν νερά 

Αυτα ολα θα τα τσεκαρει ο καυστηρατζης;( Ειναι τόσο δύσκολο να βρεις να έρθει ένας, 2 βδμ ψάχνω)

 

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. 

(2) Μην κάνεις άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενη μηνύματος.

Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos 33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει βάνα και στη σωλήνα προς το δοχείο διαστολής, βεβαιωθείτε ότι και αυτή θα είναι πάντα ανοιχτή. (είναι και αυτή ομοίως αντικανονική).

Κίνδυνος ανάφλεξης του πετρελαίου στο πάτωμα δεν υπάρχει.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια..σας ευχαριστώ παρα πολυ ..ηρεμησα λιγο

 

On 8/1/2021 at 4:06 ΜΜ, Marian_K said:

Ωραια..σας ευχαριστώ παρα πολυ ..ηρεμησα λιγο

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. 

On 8/1/2021 at 4:03 ΜΜ, antloukidis said:

Αν υπάρχει βάνα και στη σωλήνα προς το δοχείο διαστολής, βεβαιωθείτε ότι και αυτή θα είναι πάντα ανοιχτή. (είναι και αυτή ομοίως αντικανονική).

Κίνδυνος ανάφλεξης του πετρελαίου στο πάτωμα δεν υπάρχει.

Καλησπέρα σας. Πριν λιγο πήγα κ κοιταξα να δω αν και που χανει πετρελαιο. Χανει κατω απτο κοκκινο κουτι που εχει μπροστα απτο λεβητα. Δεν ξερω πως λεγεται

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. 

IMG_20210109_181233.jpg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Το κόκκινο κουτί είναι ο καυστήρας ...και ο καυστηρατζής είναι ο κατάλληλος τεχνίτης για να το φτιάξει!

Link to comment
Share on other sites

On 9/1/2021 at 7:10 ΜΜ, antloukidis said:

Το κόκκινο κουτί είναι ο καυστήρας ...και ο καυστηρατζής είναι ο κατάλληλος τεχνίτης για να το φτιάξει!

Ναι τον περιμενω μια βδομαδα 

Ελπιζω μεχρι να ερθει να μην ανατιναχτω χαα

Ευχαριστώ

(1) Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενό σου. Επίλεξε "επεξεργασία" και διόρθωσέ το. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Με δεδομένο ότι χάνει κάτω από τον καυστήρα, πιθανόν να έχει συμβεί το εξής :

O τελευταίος τεχνιτης που έβαλε εμπρός τον λέβητα έκανε εξαέρωση καί ξέχασε να κλείσει την αντίστοιχη "βαλβίδα" (συνήθως είναι με "αλεν") - έτσι διέρρευσε λίγο πετρέλαιο.

Αν είναι αυτό, το πρόβλημα είναι πολύ μικρό (δεν υπάρχει ουσιαστικά κίνδυνος) και ο πρώτος τεχνίτης που θα το δει θα το ρυθμίσει αμέσως...

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.