Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσληψη Μηχανολογου Μηχανικου ΤΕ σε ιδιωτικο εργο ως μισθωτος.


nikoasar

Recommended Posts

Καλησπερα συναδελφοι,

Ειμαι μηχανολογος μηχανικος τε, με MSc of engineering απο το ηνωμενο βασιλειο. Εχω περασει την διαδικασια 4ων συνεντευξεων με εταιρεια που εχει ιδιωτικο εργο στην ελλαδα και μου εγινε η ανακοινωση οτι θελουν να συνεργαστουμε, μου εστειλαν ολα τα οικονομικα οφελη και τι προσφερει η εταιρεια στους υπαλληλους της . Η εταιρεια ειναι εξωτερικου αλλα διαθετει γραφεια στην ελλαδα και θα εργαστω τοσο στην ελλαδα οσο και στο εξωτερικο. Η προσληψη τυπικα δεν εχει γινει ακομα αλλα μου ανακοινωσαν οτι ειναι στην διαδικασια των συμβολαιων, εχω στειλει τα ολα τα στοιχεια μου (αφμ,αμκα κλπ) και γινεται και ενα τσεκ ιστορικου για τα πτυχια και το βιογραφικο μου. Επειδη αυτη η διαδικασια θα παρει ακομα 10 μερες και η κοπελα του hr που με ενημερωνει δεν γνωριζει, ηθελα να ρωτησω το εξης:

Ως μηχανολογος ΤΕ που θα εργαζεται ως μισθωτος με ασφαλεια ικα, χρειαζεται να βγαλω αδεια ασκησεως επαγγελματος απο το ΤΕΕ ή αν οχι που χρειαζεται να εγγραφω? Με ενημερωσαν απο το τεε οτι δεν γινεται να παρω επαγγελματικα δικαιωματα απο εκει καθως ειμαι ΤΕ και μου ειπαν μονο οτι μπορω να εγγραφω στο μητρωο. Το εργο ειναι ιδιωτικο, θα χρειαστει να υπογραψω κατι για το εργο το οποιο συμφωνα με το ΤΕΕ δεν μπορω να υπογραψω? Υπαρχει περιπτωση να υπαρξει καποιο προβλημα με την προσληψη λογω δικαιωματων ή οτι ειμαι αποφοιτος ΤΕΙ? Διαβαζω στα φορουμ οτι τα προβληματα των επαγγγελματικων δικαιωματων αφορουν μελετες, δημοσια εργα, δομικα και ελευθερους επαγγελματιες. Εγω επηρεαζομαι με καποιο τροπο? και αν επηρεαζομαι υπαρχει τροπος να εργαζομαι στην συγκεκριμενη εταιρεια σαν υπαλληλος εξωτερικου ετσι ωστε να μην εχω αυτο το γραφειοκρατικο προβλημα που διεπει ολους τους αποφοιτους ΤΕΙ στην Ελλαδα?

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων. 

Link to comment
Share on other sites

Το αν και τι θα χρειαστεί να υπογράψεις, οι μόνοι που το γνωρίζουν είναι οι εργοδότες σου.

Σε κάθε περίπτωση, αφού ελέγχουν τα χαρτιά σου, αν λείπει κάτι που θέλουν, θα στο ανακοινώσουν.

Προσωπικά σε όλη μου την σταδιοδρομία, δεν μου χρειάστηκε τίποτα, αλλά αυτό δεν λέει τίποτα για την περίπτωσή σου.

Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και δεν υπάρχουν γενικεύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Η ερωτηση μου δεν ειναι τοσο για το αν και τι θα υπογραφω, ειναι κυριως για το αν μπορω να εξασκω το επαγγελμα του μηχανικου σε ιδωτικο εργο σαν μισθωτος δεδομενου οτι ειμαι ΤΕ ή αν θα με δηλωσει με διαφορετικο τιτλο η εταιρεια. Και επισης αν χρειαζεται να εγγραφω οπωσδηποτε στο ΤΣΜΕΔΕ. 

Edited by nikoasar
Link to comment
Share on other sites

Σαν μισθωτός ιδιωτικός υπάλληλος δεν έχεις κανένα πρόβλημα, να κάνεις ότι σου αναθέσει ο εργοδότης σου, εφόσον σε προσλαμβάνει με γνώση των πραγματικών και τυπικών προσόντων σου.

Στο ταμείο ασφάλισης, που είναι ο ΕΦΚΑ πλέον για όλους τους Έλληνες, (δεν υπάρχει πλέον ΤΣΜΕΔΕ για νέους ασφαλιζόμενους), θα εγγραφείς από τον εργοδότη σου, που θα πληρώνει και τις νόμιμες εισφορές.

Εγγραφή στο ΤΕΕ, έχει νόημα να κάνεις για την μελλοντική πιθανή περίπτωση, που θα χρειαστεί να αλλάξεις εργοδότη ή να ασκήσεις ελεύθερο επάγγελμα (ίσως και παράλληλα με την παρούσα μισθωτή απασχόλησή σου)

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

14 λεπτά πριν, antloukidis said:

Σαν μισθωτός ιδιωτικός υπάλληλος δεν έχεις κανένα πρόβλημα, να κάνεις ότι σου αναθέσει ο εργοδότης σου, εφόσον σε προσλαμβάνει με γνώση των πραγματικών και τυπικών προσόντων σου.

Στο ταμείο ασφάλισης, που είναι ο ΕΦΚΑ πλέον για όλους τους Έλληνες, (δεν υπάρχει πλέον ΤΣΜΕΔΕ για νέους ασφαλιζόμενους), θα εγγραφείς από τον εργοδότη σου, που θα πληρώνει και τις νόμιμες εισφορές.

Εγγραφή στο ΤΕΕ, έχει νόημα να κάνεις για την μελλοντική πιθανή περίπτωση, που θα χρειαστεί να αλλάξεις εργοδότη ή να ασκήσεις ελεύθερο επάγγελμα (ίσως και παράλληλα με την παρούσα μισθωτή απασχόλησή σου)

Απολυτα κατανοητο! Ευχαριστω παρα πολυ. Καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.