Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκδοση Πεα για εξ οικονομω


Recommended Posts

Καλημέρα....μου συμβαίνει το εξής:

Φτιάχνω το ΠΕΑ για το ακίνητο και βγαίνει κατηγορία Ζ... με σύστημα τηλεθέρμανσης μόνο από συστήματα και με ανεπαρκή θερμομονωτική προστασία.

Φτιάχνω σενάριο και ενώ βάζω θερμομόνωση ( παρέμβαση Γ1    ΙΙ ) , αντλία θερμότητας (3Γ) , και 2 split αντί ν ανέβει κατηγορία πέφτει σε Η....!!!!!Γιατί........????

Τι κάνω λάθος ? μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει τί μπορεί να συμβαίνει....?

Ευχαριστώ πολύ....

Link to comment
Share on other sites

Στο υπάρχον κτήριο, στα συστήματα βάζεις μόνο τηλεθέρμανση, που σημαίνει οτι έχεις και ΖΝΧ (?)

Μάλλον στο σενάριο, αφού έχεις καταργήσει (?) τη τηλεθέρμανση και επέλεξες Α/Θ, δεν έχεις βάλει ηλιακό ή ξέχασες να δηλώσεις οτι γίνεται παραγωγή ΖΝΧ απο την Α/Θ ?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, dib said:

Στο υπάρχον κτήριο, στα συστήματα βάζεις μόνο τηλεθέρμανση, που σημαίνει οτι έχεις και ΖΝΧ (?)

Μάλλον στο σενάριο, αφού έχεις καταργήσει (?) τη τηλεθέρμανση και επέλεξες Α/Θ, δεν έχεις βάλει ηλιακό ή ξέχασες να δηλώσεις οτι γίνεται παραγωγή ΖΝΧ απο την Α/Θ ?

Λοιπόν , καταρχήν σ ευχαριστώ που μου απάντησες τόσο γρήγορα γιατί ....είναι sos.

Ας τα πάρουμε ένα ένα , στο κτίριο που έχει τηλεθέρμανση έχω βάλει και ΖΝΧ

Επειτα στο σενάριο , δεν έχω καταργήσει την τηλεθέρμανση....Να το κάνω....?

Tσεκάρω να δω και αν έβαλα παραγωγή ΖΝΧ απο αντλία

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αφου δεν έχεις καταργήσει τη τηλεθέρμανση στο σενάριο, τότε έχεις ταυτόχρονα 2 συστήματα θέρμανσης (τα οποίασ δεν έχεις επιμερίσει, πρέπει και τα 2 συστήματα να έχουν άθροισμα = 1!

Βγάλε τη τηλεθέρμανση και επίσης τσέκαρε τι έχεις κάνει στο ΖΝΧ.....

Edited by dib
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dib said:

Αφου δεν έχεις καταργήσει τη τηλεθέρμανση στο σενάριο, τότε έχεις ταυτόχρονα  συστήματα θέρμανσης (τα οποίασ δεν έχεις επιμερίσει, πρέπει και τα 2 συστήματα να έχουν άθροισμα = 1!

Βγάλε τη τηλεθέρμανση και επίσης τσέκαρε τι έχεις κάνει στο ΖΝΧ.....

¨Εχεις δίκιο , έβγαλα τηλεθέρμανση , επίσης έβαλα ΖΝΧ από αντλία θερμότητας με scop 3.8. και ανέβηκε σε Δ.....

Ομως θέλω να πάει Β+ να βάλω και ΦΒ....καμιά ιδέα....?

Να σου πω ότι τα scop μου ειναι 3,6 και στην αντλία και στα split και αντίστοιχα το seer σε αντλία 4 και στα slpit 4,8....σωστό....?

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, Elena Stefanaki said:

Να σου πω ότι τα scop μου ειναι 3,6 και στην αντλία και στα split και αντίστοιχα το seer σε αντλία 4 και στα slpit 4,8....σωστό....?

Μάλλον πολύ δύσκολο για Β+...

Ανάποδα έγραψες τους συντελεστές SCOP & SEER,  4+ στην Α/Θ για θέρμανση & 3,5-3,6 για ψύξη.

Βάλε αυτοματισμούς Β (θέρμανση & ψύξη) που ίσως σε πάνε Γ ή και κοντά στο Β (αλλά το βλέπω χλομό)...

Άλλαξε και κουφώματα και βάλε νέα διείσδυση αέρα απο τα καινούργια κουφώματα.

Εν ανάγκη, αύξησε το πάχος της μόνωσης  (1 ή 2 cm) με καλύτερο συντελεστή αγωγιμότητας (λ << 0,035)

Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, dib said:

Μάλλον πολύ δύσκολο για Β+...

Ανάποδα έγραψες τους συντελεστές SCOP & SEER,  4+ στην Α/Θ για θέρμανση & 3,5-3,6 για ψύξη.

Βάλε αυτοματισμούς Β (θέρμανση & ψύξη) που ίσως σε πάνε Γ ή και κοντά στο Β (αλλά το βλέπω χλομό)...

Άλλαξε και κουφώματα και βάλε νέα διείσδυση αέρα απο τα καινούργια κουφώματα.

Εν ανάγκη, αύξησε το πάχος της μόνωσης  (1 ή 2 cm) με καλύτερο συντελεστή αγωγιμότητας (λ << 0,035)

Εχω βάλει και αυτοματισμούς....το u στη θερμομόνωση το έβαλα 0,5....μήπως αυτό φταίει....?

Link to comment
Share on other sites

Το U = 0,5 σημαίνει : 0,30 (απο ανεπαρκή μόνωση + πρόσθετη μόνωση) + 0,20 (θερμογέφυρες) !

Δηλ. πόσα cm μόνωση έχεις βάλει... 10 - 12 και βγήκε U = 0.5 ?

Τα άλλα που σου είπα για συντελεστές SCOP & SEER τα τροποποίησες ?

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, dib said:

Το U = 0,5 σημαίνει : 0,30 (απο ανεπαρκή μόνωση + πρόσθετη μόνωση) + 0,20 (θερμογέφυρες) !

Δηλ. πόσα cm μόνωση έχεις βάλει... 10 - 12 και βγήκε U = 0.5 ?

Τα άλλα που σου είπα για συντελεστές SCOP & SEER τα τροποποίησες ?

Ναι τα τροποποίησα...το πρόγραμμα που δουλεύω για να φτιαξω το xml δεν μου δίνει επιλογή για cm στη μόνωση....Του επέλεξα παρέμβαση 2Γ1  το ΙΙ για το εξοικονομω και τα συμπληρώνει αυτόματα. Με αφήνει όμως να τροποιήσω το u.....Προτείνεις κάποια άλλη διόρθωση ....?

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως, καταφέρνω και τα ανεβάζω Β+...όμως δεν έχω ξανακάνει με τηλεθέρμανση....τόσο καλή είναι και δεν μου ανεβαίνει έυκολα αυτή τη φορά...?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.