Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εσωτερικός δρόμος αγροτεμαχίου σε εκτός σχεδίου περιοχές


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, θα ήθελα αν μπορεί καποιος να με διαφωτίσει.Μεταξύ καταπατηθέντων τμημάτων μη αρτιων και μη οικοδομήσιμων, πρωην αγροτεμάχιου διανομης του 1950 του Υπ.Γεωργίας και νυν ιδιοκτησίας Δημου Παιανίας, στο Γερακα (ανηκει ιδιοκτησιακα στον δημο παιανιας αλλα βρίσκεται στον δημο Παλληνης ) έχει "αφεθει" ενας αδιεξοδος δρόμος για να βγαίνουν στην αγροτική οδό. Η πελάτισσα μου που ,φυσικά δεν έχει κανενα τιτλο, οπως και οι υπόλοιποι γείτονες μου ζητησε ενα τοπογραφικό για να το παει στο Δήμο να πάρει ρευμα (έχει τακτοποίησει και αυθαιρεσίες εντος αυτου του τμήματος και μάλιστα ο πρωην μηχανικός της της είπε οτι το έκανε χωρις τοπογραφικο!!!???!!!!, anyway....) Απο τον Δήμο της είπαν οτι ο δρόμος  δεν είναι Αγροτικός. Το ερώτημά μου είναι το εξής: Πως θα τον πώ?ιδιωτική οδος πως μπορει να θεωρηθει αφου ουτε τιτλους εχουνε ουτε τίποτα. Πάροδο της Αγροτικής λέω να την πώ αλλα θεωρώ οτι πρέπει να γράψω και πχ ιδιωτική?κοινόχρηστη?...δεν ξερω.ένας γειτονας μου ανέφερε για καποιο νόμο του 2015 περι τετοιων τμηματων σε κοινη χρηση,αλλα δεν έχω προλάβει να πάω πολεοδομια.

Αυτοι ως γείτονες έχουν παρα πολλα θεματα και γενικα είναι στα μαχαιρια και στα δικαστήρια, της έχουν κόψει το καλώδιο που επαιρνε ρευμα, της εχουν σπάσει το σωλήνα που ερχονταν το νερο...δίαφορα....Αυτή προσπαθεί επίσης να αποκτήσει το τμήμα αυτο με χρησικτησία αλλα δεν ξέρω αν γίνεται αυτο επειδή ανήκει στο Δημόσιο (Δήμος Παιανίας). Με το δικηγόρο της έχουν ξεκινήσει τη διαδικασία παντως. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by VAS.BISK
Link to comment
Share on other sites

Εγώ σου γράφω μονο και μόνο να μου δώσεις μία σαφή απάντηση σ' αυτό που γράφεις......"Μεταξύ καταπατηθέντων τμημάτων μη αρτιων και μη οικοδομήσιμωνπρωην αγροτεμάχιου διανομής του 1950 του Υπ.Γεωργίας και νυν ιδιοκτησίας Δημου Παιανίας..." (??).

Όλοι ξέρουμε πως το υπουργείο γεωργία συνήθως έδινε γήπεδα που συνοδεύονταν με παραχωρητήρια που είχαν την αξία τίτλου. Πώς έρχεται τώρα ο πελάτης σου, σαν καταπατητής και νέμεται το γήπεδο που αν είναι από διανομή, όπως λες, έχει ιδιοκτήτη ? 

Πως, ο προηγούμενος απο εσένα μηχανικός, έκανε τακτοποίηση χωρίς τοπογραφικό Διάγραμμα?? (έκανε ??) 

 

Εντελώς καλόπιστα. Αν διαβάσεις , αύριο, αυτά που έγραψες θα βγάλεις κάποιο νόημα ?? Εγώ δυσκολεύομαι. 

Ο σκοπός μου δεν είναι να σου δώσω την λύση. Δεν γνωρίζω. Ίσως οι ιδικοί επί των τακτοποιήσεων.

Πάντως κάποτε δούλευε ένας νόμος που εξαγόραζες Κ.Χ. ήταν ο Ν. 4061/ 2012 . Δεν ξέρω αν σε καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, να διευκρινήσω οτι πριν 2 μερες ανέλαβα και δεν εχω προλάβει να ψαξω περισσότερο, απλα πήγα και μέτρησα το συγκεκριμενο τμήμα.

 

α)Πως εκανε τακτοποίηση χωρις Τοπογραφικο? Ελα μου ντε....και γω ακομα προσπαθω να καταλαβω.... αυριο θα μου δώσει τα χαρτια της υπαγωγής

β)Απο την Περιφέρεια μου είπαν οτι το συγκεκριμένο αγροτεμαχιο του υπουργειου Γεωργίας δόθηκε στο νεοσύστατο τοτε Δήμο παιανίας για την οικονομική του ενίσχυση.

γ)Δεν ξερω πως το "νέμεται" νομικά και αν έχει τύχη  να το παρει με καποιο τρόπο στην κατοχή της και στην παρούσα φάση για την δουλειά που θελω να κάνω δεν με ενδιαφέρει κιολας.

   Η ουσία είναι οτι έχουν πάει παρα πολλοι  στο συγκεκριμενο αγροτεμάχιο, έχουν καταπατήσει διαφορα τμήματα του, εχουν περιφράξει έχουν σηκώσει οικοδομές και έχουν νομιμοποίησει κιολας τις αυθαιρεσίες. Επίσης το κτηματολόγιο έχει δωσει και ΚΑΕΚ σε αυτά τα τμήματα! (Αυριο θα έχω στα χερια μου κτηματολογικο και κτηματογραφικο διαγραμμα)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχάς, οταν παραθετεις το προηγουμενο ποστ και απαντας,

καλο ειναι να αλλαζεις χρωματισμο σε οσα γραφεις...μας διευκολυνει  στην κατανόηση....

επίσης,

συμφωνω με τον νβρ

Λες οτι υπηρχε ενας αδιαθετος κληρος. Οσο ανηκε στο Δημοσιο, δεν υπηρχε περιπτωση χρησικτησιας κατα Δημοσιου.

Μετα την παραχωρηση στον Δημο, επίσης το ίδιο.

Αφου υπαρχει κτηματολογιο, θα δεις τι   εχει επικαλεσθει και τι τιτλους κατεθεσε ο πελατης σου και τι εχει εγγραφεί στην μεριδα του στο Κτηματολογιο.

Στον χαρτη του κτηματολογιου θα υπαρχει ή οχι ο "δρομος"

 

Να δεις  επίσης  τι "τακτοποιηση" εχει κανει ο πελατης σου.

και εάν εχουν δοθει δικαιωματα "εξαγορας"

Τι "διαδικασιες"  εχει  ξεκινησει με τον δικηγορο του?

Μετά,

τα λεμε

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη καλημέρα, απολυτα δεκτο το σχόλιο με την παραθεση κλπ.....

 

Δεν ξέρω αν ήταν αδιαθετος "κληρος" γιατι οταν μίλησα με την περιφέρεια μου ανεφερε , οτι δεν ηταν κληροτεμάχιο αλλα αγροτεμάχιο του Υπ. Γεωργίας(και μου το τονισε).

Ειλικρινά για το κτηματολόγιο έχω μεγάλη περιεργεια, όσον αφορά το πως έδωσαν ΚΑΕΚ σε κάτι που δεν έχει κανένα τιτλο και οχι μονο ασε αυτην αλλα και στους αλλους 6 γείτονες που ΣΙΓΟΥΡΑ δεν έχουν καποιο τιτλο. Ιδωμεν.....

Όσον αφορά τις διαδικασίες , δεν γνωρίζω τι εχει κάνει με το δικηγόρο της, αλλα μόνο οτι προσπαθεί να το πάρει με χρησικτησία (και εγω δεν πιστευω οτι θα καταφέρει κάτι).

Για την τακτοποίηση που λέγαμε, οταν μου ανεθεσε τη δουλεία είδα ενα χαρτι υπαγωγης αλλα αυτο που με προβληματίζει είναι οτι ο πρωην Μηχανικος της , λεει οτι δεν κατέθεσε τοπογραφικο....τι αλλο να κάνω κι εγω?της είπα οτι δεν γίνεται χωρις τοπογραφικο αυτη η διαδικασία αλλα η απαντηση είναι οτι αυτά της είπε ο αλλος.

 

 

Δημήτρη βρήκα και αυτό https://www.lex.gr/index.php/el/xrhsikthsia/133-i-xrisiktisia-os-tropos-ktisis-kyriotitas-apaitoymena-dikaiologitika και θα ήθελα την γνώμη σου επ αυτού.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

το  παραπανω που παρεθεσες, αφορα σε καποιον που εχει "τιτλο" με καλη πιστη, μεταγεγραμμενο.. κλπκλπ

και αφορα ακινητα Δημοσιου

Εσυ δεν εχεις τιτλο

Συννενοησου με τον δικηγορο

Σε ποιες διαταξεις εχουν βασισθει.

Παρε και τα χαρτια της τακτοποιησης...

Μαλλον το δηλωσε  σαν αυτοτελες τμημα  "εκ χρησικτησιας" κατα δηλωση...και "τελειωσε" εκει.

Τι θα προκυψει στο μελλον...ειναι αγνωστο.

 

Και αν υπαρχει καποιος   δρομος στο Κτηματολογιο με  δικο του  ΚΑΕΚ

απλα επικαλεισαι "δρομος με ΚΑΕΚ........."

 

εδιτ

 

το ακίνητο έχει εμβαδόν μέχρι 2000 τ.μ. βρίσκεται σε σχέδιο πόλης, ή μέσα σε οικισμό προϋφιστάμενο του 1923 ή σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων. Για ακίνητο με έκταση μεγαλύτερη από 2000 τ.μ. οι διατάξεις αυτές εφαρμόζονται μόνο στην περίπτωση που στο οικόπεδο υφίσταται κατά την 31.12.2002 κτίσμα που καλύπτει ποσοστό τουλάχιστον 30% του ισχύοντος συντελεστή δόμηση.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βασίλη (VAS. Βασίλης?). Θα μαζέψεις πρώτα ότι πληροφορία πρέπει να μαζέψεις από υπηρεσίες και θα επανέλθεις!

 

Για την τοπογραφική υπηρεσία του υπουργείου Γεωργίας:

 

Αυτή λοιπόν η υπηρεσία όταν έκανε τις διανομές της, κάποια γήπεδα, αγροτεμάχια, κλπ και δεν έχει σημασία η ονομασία (όλα τα εκτός σχεδίου λοιπόν τα λέμε αγροτεμάχια, ενώ τα εντός σχεδίου οικόπεδα), τα έδινε και στις κοινότητες στις οποίες ανοίκειε το αγρόκτημα στο οποίο γινόταν η διανομή. Όλα τα αγροτεμάχια που παραχωρούσε η Τ.Υ λέγονται "κληροτεμάχια", γιατί έπρεπε να ξεχωρίζουν από τις ιδιοκτησίες που υπήρχαν ήδη προγενέστερα στη περιοχή στην οποία γινόταν η διανομή αυτή (σε πολλές περιοχές δεν υπήρχαν τέτοιες ιδιοκτησίες).

Σε πάρα πολλές περιοχές λοιπόν (συνηθισμένο πράγμα) υπήρχε το φαινόμενο κάποιοι, γνωρίζοντας πως η γη είναι κοινοτική, (Κ.Χ.) έκαναν κατάληψη, ..έκτιζαν, έκαναν κήπους κλπ, κλπ. Έμπαινε λοιπόν πάντα το ερώτημα : Τι πρέπει να κάνει ο δήμος - κοινότητα σε αυτήν την περίπτωση?? Γκρεμίζει?

Τώρα η διαδικασία της τακτοποίησης των κτισμάτων είναι κάτι καινούργιο (4-5 χρόνια). Κατα την γνώμη μου, τουλάχιστον, η τακτοποίηση να γίνεται όταν το κτίσμα πατάει σε ιδιόκτητη γη.  Δεν γνωρίζω τα νομικά .

Εγώ ξέρω μόνο πως οι δήμοι - κοινότητες ανεχόταν αυτή την κατάσταση γιατί οι καταληψίες ήταν ..φτωχοί άνθρωποι.....

 

Εδώ υπάρχει και το θέμα που λίγο πολύ το έβαλε ο Δημήτρης. Στο κτηματολόγιο την έκταση αυτή την δήλωσε η κοινότητα- δήμος σαν ενιαία έκταση?? Αυτό σημαίνει πως η πολιτική βούληση της κοινότητας είναι πως θέλει για δικό της το αγροτεμάχιο αυτό.

Χρησικτησία πάντως κατά δημοσίου...γιοκ.  

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ nbr, ναι Βασίλης.

Απ όσο έχω δει απο ένα παλιο(2004) τοπογραφικό που ηταν για ιδία χρηση και ειχε απλα τα εμβαδα 6 τμημάτων, δεν υπάρχει ενιαιο ΚΑΕΚ έχουν ολα τα καταπατηθεντα ΚΑΕΚ. Θα δω και τα στοιχεία απο το κτηματολόγιο και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας, έχω την εξής περίπτωση..

Σε γήπεδο εκτός σχεδίου στο δήμο Λαυρεωτικής (μη άρτιο μη οικοδομήσιμο) το οποίο περιγράφεται σε συμβόλαιο αγοραπωλησίας του 1973 ως ένα με εμβαδόν περίπου 2500 τ.μ., χωρίζεται πλέον από αγροτικό δρόμο (έχω και έγγραφο από τον δήμο που τον αναγνωρίζει σαν αγροτικό τον δρόμο) . Τώρα θέλει ο ιδιοκτήτης να το πουλήσει.  Εκεί τα αντιμετωπίζω σαν 2 ξεχωριστά γήπεδα? 2 τοπογραφικά? Συμβολαιογραφικά θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για το χρόνο σας. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.