Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Kατασκευή στηθαίου στον ακάλυπτο ισογείου διαμερίσματος διώροφης οικοδομής με σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών


Marinabd

Recommended Posts

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω εάν γνωρίζει κάποιος την νομοθεσία σχετικά με το εξής ζήτημα. Έχουμε ένα κτίσμα, το ισόγειο ανήκει σε εμένα, ο όροφος σε άλλον (έχει οριστεί η οριζόντια ιδιοκτησία) ενώ δεν έχει οριστεί ακόμα η κάθετη ιδιοκτησία του οικοπέδου. Θέλω λοιπόν να χτίσω την βεράντα μου όπως ακριβώς είναι το μπαλκόνι του ορόφου. Επιτρέπεται να υψώσω στηθαίο στο ισόγειο, περασιά δηλαδή, όπως ακριβώς είναι τα μπαλκόνια του ορόφου; Υπάρχει σχετική νομοθεσία; Να αναφέρω ότι το δάπεδο του ισογείου, που φαίνεται στην φωτογραφία και με ενδιαφέρει ,είναι επιχωματισμένο και υπερυψωμένο κατά 80 περίπου εκατοστά. 

Ελπίζω να ήμουν σαφής. Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

received_320404536004318.jpeg

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η παρέμβαση που θέλετε να κάνετε, αν καταλαβαίνω καλά είναι σε ακάλυπτο χώρο του οικοπέδου. Άρα από την στιγμή που δεν έχει συσταθεί κάθετη ιδιοκτησία και δεν έχουν δωθεί δικαιώματα χρήσης επί του οικοπέδου που να περιγράφουν το πού και σε ποιον, δεν νομίζω να μπορείτε να φτιάξετε αυτό το στηθαίο. Ας δούμε όμως και οι εμπειρότεροι επί των πολεοδομικών συνάδελφοι μην τυχόν και έχουν άλλη άποψη..

Edited by pirsogiannis
Link to comment
Share on other sites

24 λεπτά πριν, Marinabd said:

....Επιτρέπεται να υψώσω στηθαίο στο ισόγειο, περασιά ...

 

Δεν είμαι σίγουρος αν κατάλαβα καλά.

στηθαίο δηλαδή μεταλλικό κιγκλίδωμα ...... ?  Στο περίγραμμα "κάποιας" βεράντας .... ή κάποιας διαμόρφωσης του περιβάλλοντος χώρου του Οικοπέδου ή Γεωτεμαχίου....

Αν κάτι σαν αυτό τότε απο πολεοδομικής άποψης δεν έχεις ιδιαίτερα προβλήματα και υπό την προϋπόθεση φυσικά ότι το όλο ακίνητο είναι πολεοδομικά νόμιμα υφιστάμενο.

Απο ιδιοκτησιακής όμως άποψης ότι γράφουν οι τίτλοι ιδιοκτησίας που υπάρχουν τα συνημμένα σχέδια σ αυτούς αν προβλέπουν ή τι προβλέπουν για την "βεράντα" ή αν υπάρχουν χώροι αποκλειστικής χρήσης κλπ....

 

Link to comment
Share on other sites

και εγώ  δεν βλέπω βεράντα -βλέπω έναν συνεχόμενο τσιμεντοστρωμένο ακάλυπτο και συμφωνώ με τον προλαλήσαντα Αν επ' αρχής  αν υπήρχε έστω μια υψομετρική διαφορά που κατά κάποιο τρόπο να τον διαφοροποιεί ή να τον προσδιορίζει ως χρήση βεράντας πιστεύω ότι δεν θα υπήρχε πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ σε ταράτσα όπου υπάρχει τμήμα με αποκλειστική χρήση μπορεί στο σημίο του χωρίζει το κοινόχρηστο τμήμα με το τμήμα αποκλειστικής χρήσης να μπει στηθαίο ή κάγκελο;

image.png.1fbadf21785504f15af48978ff8d79a2.png

Link to comment
Share on other sites

13 λεπτά πριν, kostasinjeyan said:

.... ή κάγκελο;

....

μεταλλικό κιγκλίδωμα πολεοδομικά για το δώμα σχεδόν κάντε ότι θέτε..... φτιάχτε και σκακίερα και λαβύρινθο .... (αρκεί να αποφύγεις τσιμεντάκια τουβλάκια κλπ διότι εκεί αλλάζουν οι απαιτήσεις.

Απο ιδιοκτησιακής άποψης όμως ότι προβλέπει ή δεν προβλέπει η σύσταση και ο κανονισμός της πολ/κίας .....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας

Για όποιον έχει την καλοσύνη να με κατευθύνει...

Πρόκειται να αντικαταστήσω τα κάγκελα στις βεράντες και να τοποθετήσω κάγκελα στην ταράτσα (διπλοκατοικία). Η οικοδομή (κατασκευασμένη το 1975) δεν είχε κάποιο κάθετο στοιχείο στις βεράντες. Για κάποιους πρακτικούς λόγους θα ήθελα να κατασκευάσω ένα μικρό στηθαίο περιμετρικά των βεραντών, πάνω στο οποίο θα τοποθετηθούν τα νέα κάγκελα. 

Θα ήθελα την άποψη σας στα ακόλουθα:

α. Απαιτείται κάποια άδεια από την πολεοδομία για την κατασκευή του στηθαίου; Έχει σημασία το ύψος;

β. Απαιτείται κάποια άδεια για την αντικατάσταση των κάγκελων; Ο σιδεράς που απευθύνθηκα μου είπε όχι, αλλά τι γίνεται ας πούμε εάν συμβεί ένα ατύχημα (πτώση) κατά την εργασία; 

γ. Ο σιδεράς μου συνέστησε να κάνω στηθαίο από μπετόν και όχι από τούβλο γιατί είναι λέει πιο σταθερό για την έδραση του κάγκελου. Όμως θα μπορούσε να γίνει και με τούβλο. Είναι όντως προτιμότερο το μπετόν;

 

Ευχαριστώ! 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ν. 4495.

Άρθρο 30 Εργασίες για τις οποίες δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας

1.Δεν απαιτείται οικοδομική άδεια ούτε έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας για τις εξής εργασίες, με την επιφύλαξη των ειδικών διατάξεων που αφορούν την περιοχή ή το κτίριο:α) εργασίες εσωτερικών χρωματισμών, μικρών επισκευών θυρών και παραθύρων ή μεμονωμένων επισκευών για λόγους χρήσης και υγιεινής, επισκευής ή αντικατάστασης δαπέδων,β) μικρής έκτασης εσωτερικές επισκευές ή διασκευές που δεν μεταβάλλουν τη φέρουσα κατασκευή του κτιρίου, καθώς και κατασκευές που απαιτούνται για τη μετακίνηση ή την κάθε μορφής εξυπηρέτηση των ατόμων με αναπηρία ή εμποδιζόμενων ατόμων. Δεν συμπεριλαμβάνεται η κατασκευή ανελκυστήρα της παρ.2 του άρθρου

,γ) εξωτερικοί χρωματισμοί ή αντικατάσταση κιγκλιδωμάτων ή επισκευή επιχρισμάτων ή επισκευή όψεων χωρίς χρήση ικριωμάτων,

Για τις υπολοιπες εργασιες που αναφερεις, χρειαζεται  να μιλησεις με  τον μηχανικο σου

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.