Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ρόλος σύμβουλου έργου


Recommended Posts

Γεια σας, 

Θα ήθελα την γνώμη σας για το ακόλουθο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Εξοικονομώ. 

Έχω απευθυνθεί σε ενεργειακό επιθεωρητή της περιοχής μου για την προετοιμασία της αίτησης για την κατοικία μου, την έκδοση του 1ου ΠΕΑ καθώς επίσης συμφωνήσαμε να αναλάβει ώς σύμβουλος έργου (αν πάνε όλα κατ ευχήν με την αίτηση...)

Επειδή μια από τις παρεμβάσεις που συμφωνήσαμε είναι η αντικατάσταση του συστήματος θέρμανσης (πετρέλαιο) με αντλία θερμότητας, τον ρώτησα τι ακριβώς θα πρέπει να γίνει με το υπάρχον δίκτυο (σώματα καλοριφερ, σωληνώσεις κλπ). Με την συζήτηση κατάλαβα ότι δεν έχει ιδιαίτερη γνώση και εμπερία σε αντλίες θερμότητας και ίσως γενικά σε εγκαταστάσεις θέρμανσης, κάτι το οποίο ομολογησε τελικά και ο ίδιος (δεν έχει ασχοληθεί στο παρελθόν...) . 

Πιστεύετε ότι είναι λάθος από δική μου πλευρά η αντίληψη ότι ο σύμβουλος έργου θα έπρεπε να ασχοληθεί με την επιλογή κατάλληλης ΑΘ και να καθορίσει τις όποιες αλλαγές απαιτείται στο δίκτυο σωληνώσεων;  Με ενδιαφέρει να γίνει σωστή δουλειά και σωστές επιλογές, ώστε να μην ανακαλύψω εκ των υστέρων ότι έπρεπε να γίνει κάτι διαφορετικό. 

Υπάρχει κάποιος μηχανολόγος στην περιοχή μου ο οποίος έχει πιστεύω την γνώση και εμπειρία, όμως σκεφτόμουν να απευθυνθώ σε αυτόν για το 2ο ΠΕΑ. Υπαρχει ασυμβίβαστο του εκδότη β ΠΕΑ με τον σύμβουλο έργου; 

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ασυμβίβαστο μελετητή συστήματος θέρμανσης κ' επιθεωρητή Β' ΠΕΑ.

Ο συνάδελφος μηχανικός δεν είναι υποχρεωμένος να σχεδιάσει ακριβώς το νέο σύστημα θέρμανσης.  Άλλωστε δεν υπάρχει μία κ' μοναδική λύση σε αυτές τις περιπτώσεις (σώματα καλοριφέρ, fancoils κλπ).

Προτείνω να συζητήσετε αυτά τα θέματα με τον εγκαταστάτη που θα χρησιμοποιήσετε σε συνεργασία με τον μηχανολόγο ο οποίος θα έχει καλύτερη εικόνα για την ισχύ της Α/Θ που θα χρειαστεί.  Αυτή τη στιγμή προέχει κυρίως να επιλεγεί η σωστή ισχύς της Α/Θ.

Link to comment
Share on other sites

 

18 ώρες πριν, Apl said:

Γεια σας, 

Θα ήθελα την γνώμη σας για το ακόλουθο πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το Εξοικονομώ. 

Έχω απευθυνθεί σε ενεργειακό επιθεωρητή της περιοχής μου για την προετοιμασία της αίτησης για την κατοικία μου, την έκδοση του 1ου ΠΕΑ καθώς επίσης συμφωνήσαμε να αναλάβει ώς σύμβουλος έργου (αν πάνε όλα κατ ευχήν με την αίτηση...)

Επειδή μια από τις παρεμβάσεις που συμφωνήσαμε είναι η αντικατάσταση του συστήματος θέρμανσης (πετρέλαιο) με αντλία θερμότητας, τον ρώτησα τι ακριβώς θα πρέπει να γίνει με το υπάρχον δίκτυο (σώματα καλοριφερ, σωληνώσεις κλπ). Με την συζήτηση κατάλαβα ότι δεν έχει ιδιαίτερη γνώση και εμπερία σε αντλίες θερμότητας και ίσως γενικά σε εγκαταστάσεις θέρμανσης, κάτι το οποίο ομολογησε τελικά και ο ίδιος (δεν έχει ασχοληθεί στο παρελθόν...) . 

Πιστεύετε ότι είναι λάθος από δική μου πλευρά η αντίληψη ότι ο σύμβουλος έργου θα έπρεπε να ασχοληθεί με την επιλογή κατάλληλης ΑΘ και να καθορίσει τις όποιες αλλαγές απαιτείται στο δίκτυο σωληνώσεων;  Με ενδιαφέρει να γίνει σωστή δουλειά και σωστές επιλογές, ώστε να μην ανακαλύψω εκ των υστέρων ότι έπρεπε να γίνει κάτι διαφορετικό. 

Υπάρχει κάποιος μηχανολόγος στην περιοχή μου ο οποίος έχει πιστεύω την γνώση και εμπειρία, όμως σκεφτόμουν να απευθυνθώ σε αυτόν για το 2ο ΠΕΑ. Υπαρχει ασυμβίβαστο του εκδότη β ΠΕΑ με τον σύμβουλο έργου; 

 

Ευχαριστώ!

Έχετε προβληματισμό για την επάρκεια του συναδέλφου μόνο με την αντλία θερμότητας και το σύστημα θερμανσης ή γενικά με την όλη συνεργασία;

Μελέτη θέρμανσης δεν θα έπρεπε να περιμένετε στα πλαίσια του εξοικονομώ, αλλά συμφωνώ ότι είναι προβληματικό (ή και αντιεπαγγελματικό) να μην μπορείτε να βασιστείτε στον σύμβουλο έργου για την επιλογή του σωστού μηχανήματος, ειδικά από τη στιγμή που έχει επαρκή γνώση της περίπτωσης σας. Προτείνω να το συζητήσετε ανοιχτά μαζί του (οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους) και να αποφασίσετε από κοινού εάν θα αναλάβει το ρόλο του συμβούλου ή θα πρέπει να απευθυνθείτε αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.