Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Deget

Η εσοχή 20εκ όπως σου είπε και ο συνάδελφος παραπάνω υπερβαίνει το 2% της αντίστοιχης διάστασης του περιγράμματος της ιδιοκτησίας. Επομένως πρόκειται για παράβαση.

Επειδή όμως είναι εντός του ορίου 5% θα μπορούσε να θεωρηθεί παράβαση κατηγορίας 3. Σε αυτήν την περίπτωση επιτρέπεται να δοθεί βεβαίωση χωρίς να προηγηθεί ρύθμιση (αν και η γνώμη μου είναι να γίνεται ρύθμιση και σε αυτές τις παραβάσεις της κατηγορίας 3),  αλλά θα έπρεπε στην ταυτότητα

(α)  να υπάρχει αναφορά ότι βρέθηκε η τάδε παράβαση κατ3 για την οποία επέλεξε ο ιδιοκτήτης να μην κάνει ρύθμιση και για την οποία επιτρέπεται η έκδοση βεβαίωσης

(β) να έχει συνταχθεί νέα κάτοψη με την πραγματική κατάσταση 

(γ) να έχει υπολογιστεί το σωστό εμβαδό 

 

Κατά την γνώμη μου πρέπει να γίνει διόρθωση της ταυτότητας. Το καλύτερο θα ήταν να γίνει και ρύθμιση. Το αν θα χρειαστεί επανάλήψη του συμβολαίου θα το κρίνει ο συμβολαιογράφος.

  

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@deget

δες στο διαγραμμα κάλυψης (όπως είπε και ο συνάδελφος πιο πριν) αν τα 20εκ έχουν μετρήσει στη δόμηση. Αν έχουν μετρήσει και έχουν προσμετρηθεί στο εμβαδόν του διαμερίσματος τότε έχουμε παράβαση αναλυτικού. Αν όχι τότε έχουμε υπέρβαση δόμησης.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται ρύθμιση και διόρθωση της ταυτότητας, για επανάληψη του συμβολαίου θα πρέπει να μιλήσετε με τον συμβολαιογράφο όπως σου ανέφεραν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

+ κ τη σύσταση (κάτοψη, πίνακα κ συμβόλαιο) να τσεκάρεις!

edit:

@deget για να του βγάλεις τα μάτια, ξύνεις σοβά κ στις δύο γωνίες στο 1μ κ μετράς το 7.20 ελέγχοντας κ την κλίση του αποστασιόμετρου, όπως έλεγε κάποτε ο δαίμονας @[email protected]

προκειμένου να γλυτώσεις τη διόρθωση του συμβολαίου, αξίζει τον κόπο

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι , ανεβάζω το ερώτημα εδώ επειδή δεν το εντόπισα στα post ... : όταν εκκρεμεί περαίωση δήλωσης 4495 λόγω επιτροπής , εκδίδουμε ΗΤΚ ?

Link to comment
Share on other sites

εαν δεν υπηρχε η ΗΤΚ,

θα μπορουσες να εκδοσεις βεβαιωση για μεταβιβαση, ενω υπαρχει εκκρεμοτητα σε "επιτροπή";;

[δεν λες τι ακριβως...]

Edited by dimitris GM
  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, venezia said:

Συνάδελφοι , ανεβάζω το ερώτημα εδώ επειδή δεν το εντόπισα στα post ... : όταν εκκρεμεί περαίωση δήλωσης 4495 λόγω επιτροπής , εκδίδουμε ΗΤΚ ?

Ερωτοαπάντηση 21. Δύναται να συνταχθεί ΗΤΚ σε ακίνητο που έχει υπαχθεί στον ν. 4495/2017 και εκκρεμεί η έγκριση από την αρμόδια επιτροπή;

Σύμφωνα με το άρθρο 3, παρ.4 της ΥΑ ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/7577/105 (ΦΕΚ 334Β /29.01.2021), ΗΤΚ μπορεί να συνταχθεί σε ακίνητα με αυθαίρετες κατασκευές, για τα οποία εκκρεμεί η έγκριση επιτροπής του άρθρου 116 ή του άρθρου 117 του ν. 4495/2017, μετά την υποβολή αίτησης στην επιτροπή, την καταβολή ποσοστού 30% του συνολικού ποσού προστίμου και την επισύναψη στο σύστημα δηλώσεων αυθαιρέτων των απαιτούμενων δικαιολογητικών, εξαιρουμένων αυτών που αφορούν στο στατικό έλεγχο των παραβάσεων, τα οποία υποβάλλονται στην προθεσμία του άρθρου 99 του ν. 4495/2017. Στην περίπτωση αυτή η δήλωση παραμένει σε «Αρχική υποβολή». Στην καρτέλα «Πράξεις» της ΗΤΚ, σε συνέχεια του α/α δήλωσης καταχωρίζετε στο πεδίο «Πρόσθετα Στοιχεία» το σχόλιο «Σε αρχική υποβολή με εξόφληση 30% του προστίμου και πληρότητα δικαιολογητικών». Τυχόν απαίτηση ΜΣΕ περιγράφεται στο αντίστοιχο πεδίο. Επίσης, εξηγείτε σαφώς στην Τεχνική περιγραφή ότι αφορά έκδοση Πιστοποιητικού πληρότητας Ταυτότητας Κτιρίου/Διηρημένης Ιδιοκτησίας μετά την εξόφληση του 30% του προστίμου & προ έγκρισης της Επιτροπής, κατ' εφαρμογή των οριζομένων στην παρ. 6 άρθρου 116 ή παρ. 5 άρθρου 117, κατά περίπτωση, και στην παρ. 2ζ άρθρου 82 του ν. 4495/2017. 22.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

dimitriGM τις καλησπέρες μου Πριν την ΗΤΚ , γινόταν μεταβίβαση με εκκρεμότητες επιτροπης.

Την νέα διαδικασία την περιγράφει ( με τις ευχαριστίες μου ) ο Pavlos33.

Pavlos33 που θα βρω τις Ε/Α , ευχαριστώ.

εδιτ

Pavlos33 το βρήκα τελικά στα downloads σου

 

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

το εθεσα σαν ερωτημα γιατι "κατι" θυμομουνα

ο  παυλος εδωσε την λυση....

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΕ-6-2022.pdf

Edited by dimitris GM
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, dimitris GM said:

το εθεσα σαν ερωτημα γιατι "κατι" θυμομουνα

ο  παυλος εδωσε την λυση....

ΣΥΧΝΕΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΕΕ-6-2022.pdf

Τώρα πάω ήσυχα για ύπνο...😄

Link to comment
Share on other sites

On 9/26/2022 at 11:43 AM, deget said:

Καλημέρα, θα ήθελα την άποψή σας σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω. Στην κάτοψη που έχω επισυνάψει το κόκκινο περίγραμμα είναι αυτό της άδειας (άδεια του 1978) ενώ το μπλε έχει προστεθεί, πιθανόν από την κατασκευή. Έγινε μεταβίβαση προ 3 μηνών με ΠΠΗΤ, και ο μηχανικός που την υπέγραψε θεωρεί πως δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Θεωρείτε πως μας καλύπτει η νόμιμη απόκλιση σε διαστάσεις και εμβαδόν; Η σημερινή ιδιοκτήτρια μου ανέθεσε την ανακαίνιση του διαμερίσματος και είναι ένα θέμα που προέκυψε καθώς συζητούσαμε φιλικά για το διαμέρισμα. Από όσο γνωρίζω θα πρέπει να γίνει επανάληψη συμβολαίου, με ότι συνέπειες θα προκύψουν, επίσης αν το θέμα καταλήξει στα δικαστήρια ίσως χρειαστεί πραγματογνώμονας από ΤΕΕ, έχει ασχοληθεί κάποος με τέτοιες διαδικασίες να μου δώσει τα φώτα του;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.    image.thumb.jpeg.65d2b787017b755caea54587eafa6f68.jpeg

Καλησπέρα. Στο  quote του killertomato θα βρεις την απάντησή σου. Κατά τη γνώμη μου απαιτείται διόρθωση συμβολαίου μόνο κ μόνο για να αναγραφεί αυτή η μαλακία, χωρίς να απαιτείται ρύθμιση υπό την προϋπόθεση ότι αυτή η εσοχή έχει προσμετρήσει σε δόμηση/κάλυψη κλπ. Και δεν ξέρω πόσοι από εσάς έχετε δώσει βεβαιώσεις Ν.4495 ελέγχοντας μόνο δόμηση-κάλυη-ύψος-χρήση χωρίς να αναφέρετε κατηγορίες 3, εγώ έχω δώσει αρκετές δυστυχώς, κάποια στιγμή θα σκάσουν κ αυτά στο μέλλον...

9 hours ago, killertomato said:

@deget

δες στο διαγραμμα κάλυψης (όπως είπε και ο συνάδελφος πιο πριν) αν τα 20εκ έχουν μετρήσει στη δόμηση. Αν έχουν μετρήσει και έχουν προσμετρηθεί στο εμβαδόν του διαμερίσματος τότε έχουμε παράβαση αναλυτικού. Αν όχι τότε έχουμε υπέρβαση δόμησης.

Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται ρύθμιση και διόρθωση της ταυτότητας, για επανάληψη του συμβολαίου θα πρέπει να μιλήσετε με τον συμβολαιογράφο όπως σου ανέφεραν. 

Τεκμηρίωση: άρθρο 81, παρ.3α. Εξαιρείται ωστόσο από τις απαγορευτικές διατάξεις για μεταβίβαση. Είσαι ωραίος ρε μάγκα killertomato, respect από εμένα, σου έδωσα την καρδούλα που αξίζεις. edit: τώρα το είδα, και ο mariluth respect γιατί είναι και αυτός μάγκας κ το ήξερε. Καρδούλα επίσης.

9 hours ago, zazeng said:

+ κ τη σύσταση (κάτοψη, πίνακα κ συμβόλαιο) να τσεκάρεις!

edit:

@deget για να του βγάλεις τα μάτια, ξύνεις σοβά κ στις δύο γωνίες στο 1μ κ μετράς το 7.20 ελέγχοντας κ την κλίση του αποστασιόμετρου, όπως έλεγε κάποτε ο δαίμονας @[email protected]

προκειμένου να γλυτώσεις τη διόρθωση του συμβολαίου, αξίζει τον κόπο

kisses dude! Είσαι τρελό τυπάκι κ με ωραίο χιούμορ, από τις μακρινές εποχές της πρώτης καραντίνας. Ο ανεπανάληπτος τύπος με τα παράβολα με εντοπισμό στη μέση του Αιγαίου! ΜΕΓΑΛΟ RESPECT, ΤΕΡΑΣΤΙΟ!

Edited by [email protected]
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.