Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

1 λεπτό πριν, nzerman said:

Μπορείς. Η ΥΑ αναφέρει ημερομηνία αυτοψίας, ΜΟΝΟ. 

Νομίζω το πρόβλημα είναι αυτό που συζητάμε και σε άλλο θρεντι. εδώ, ότι αν γίνεται με υπαγωγή >1/10 να γλυτώσεις την ΗΤΚ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν κάποιος είναι αποφασισμένος να "παρανομήσει" μπορεί να κάνει τα πάντα! Μπορεί, δηλαδή, στις 20 Φεβρουαρίου ν' ανοίξει δήλωση/βεβαίωση Ν.4495/2017, να βάλει ημερομηνία αυτοψίας 31/1 και ...."να κοιμάται ήσυχος"! Εύγε σε όποιον το κάνει!!! Δεν θέλω να πιστέψω ότι, έτσι λειτουργεί ο κλάδος μας!!!

Ας "σκάψουμε όλοι μαζί το λάκκο μας" να δούμε ποιοί θα πέσουν μέσα... Η' με άλλα λόγια, "...ας τρώμε μόνοι μας τις σάρκες μας κι ας μην καταλαβαίνουμε τι φταίει"!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ό,τι πεις λεβέντη μου... Αν αυτό κατάλαβες, δικαίωμά σου...  Για μένα απλώς είναι ευαίσθητο θέμα "κουλτούρας", "παιδείας", "συνείδησης" και "επαγγελματισμού"....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, nzerman said:

Μπορείς. Η ΥΑ αναφέρει ημερομηνία αυτοψίας, ΜΟΝΟ. 

Μπορείς να στείλεις link την ΥΑ? 

Εμένα άλλη συμβολαιογράφος μου είπε ότι μετράει η ημερομηνία έκδοσης και όχι αυτοψίας.. 

Link to comment
Share on other sites

Αδέλφια κ αδελφές, λεβέντισσες κ λεβέντες, ειρήνη ημίν.

Κοντός ψαλμός αλληλούια, μετά τις 31/3 ο κλάδος θα έρθει αντιμέτωπος με τον εαυτό του και θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι. Λίγο υπομονή και οι σκελετοί θα βγουν από τη ντουλάπα, επιτέλους. Να καταλάβουμε πρώτα εμείς τι σημαίνει Μηχανικός.

Δεν θέλει κανείς να παρανομήσει φίλε Ιάσονα κ getskana, η μεταβατική διάταξη λέει μόνο για βεβαίωση με ημνια αυτοψίας 31/1, αν κάνεις όλες τις καραμπόλες στο νόμο από που προκύπτει ότι παρανομώ αν κάνω υπαγωγή σήμερα και δώσω βεβαίωση; Απ'το πνεύμα του νόμου; Που γελάμε/ξερνάμε;

 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή, αν κάνεις αυτοψία σήμερα και δηλώσεις ότι, την έκανες πριν 30 ημέρες, τί είναι αυτό; Εξυπηρέτηση; Εξυπνάδα; Η' μήπως π.χ. απάτη;

Link to comment
Share on other sites

Αν έκανα αυτοψία σήμερα, με το φόρτο που έχω, θα δήλωνα καλά χριστούγεννα. Από την άλλη έχω πόσες υποθέσεις που σέρνονται από το καλοκαίρι, τους κρεμάς;

Edited by zazeng
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Ιάσονα αν κάνεις εσύ αυτοψία αύριο και έχεις μια δήλωση που έβαλες μέσα στο σύστημα, Δεκέμβριο σου λέω εγώ, ας πούμε ότι έκανες μια δοκιμή, ότι έβαλες μια να υπολογίσεις ένα πρόστιμο και η δουλειά δεν προχώρησε, έχεις μια δήλωση που δεν έχει περαιωθεί μέσα στο σύστημα και θα μπορούσες να δηλώσεις αυτοψία 21/1 ποιό είναι το πρόβλημα? Θέλεις να μας εξηγήσεις γιατί δεν θα το έκανες??

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν λέω για αυτή την περίπτωση, άλλωστε αν έρθει κανείς τώρα για συμβόλαιο μέχρι 31/3, δεν μιλάμε για απάτη αλλά για αυταπάτη! Εκεί έχει δίκιο ο Ιάσονας, το επαγγελματικό σωστό είναι να του κάνεις μια προσφορά για ταυτότητα απευθείας κ να πάει να χεστεί η βεβαίωση κ η, δυσανάλογη προς τις ευθύνες της, αμοιβή της. Βέβαια αν θες να κάνεις τσαλιμάκια, όπως πάλι προείπε ο φίλτατος, δεν υπάρχει τπτ να σε εμποδίσει, ούτε το σύστημα, ούτε ο νόμος, ούτε ο συμβ/φος και εδώ κολλάει το γελάμε/ξερνάμε που έγραψα προηγουμένως.

Λέω για όλες τις άλλες τις περιπτώσεις, που ξέρω γω έκαναν 2 μήνες να έρθουν τα σχέδια της άδειας ή γριπώθηκε ο πελάτης, γκαντέμιτ. Θα κάνουμε μαμακία αν κάνουμε υπαγωγή τώρα; (ή απλά μετά τις 1/10 όπως διαφωνούμε εδώ)

 

Edited by zazeng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.