Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Eίχαμε κάνει ΗΛΤ για οικόπεδο με πολυκατοικία με σύσταση Ο.Ι. για ένα διαμέρισμα. Ως επιφάνεια οικοπέδου λάβαμε υπόψη το εμβαδόν του τοπογραφικού της Ο.Α. 254,37τμ

Τώρα όμως θέλουν να κάνουν τροποποίηση της σύστασης και η συμβολαιογράφος ζήτησε καινούργιο τοπογραφικό, και η επιφάνεια του οικοπέδου μετρήθηκε 257,27 τμ.

Μπορούμε να τροποποιήσουμε τα στοιχεία του οικοπέδου όταν έχει οριστικοποιηθεί?

 

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε περίπτωση που η εσωτερική διαρρύθμιση της ιδιοκτησίας δεν συμφωνεί με τα σχέδια της άδειας ούτε της τακτοποίησης, θα πρέπει να γίνει ενημέρωση της άδειας μέσω του άρθρου 42 του Ν.4495/17 ή ανεβάζω ενημερωμένη κάτοψη χώρις να γίνει ενημέρωση;

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, akis73 said:

Καλησπέρα, σε περίπτωση που η εσωτερική διαρρύθμιση της ιδιοκτησίας δεν συμφωνεί με τα σχέδια της άδειας ούτε της τακτοποίησης, θα πρέπει να γίνει ενημέρωση της άδειας μέσω του άρθρου 42 του Ν.4495/17 ή ανεβάζω ενημερωμένη κάτοψη χώρις να γίνει ενημέρωση;

Χωρίς να είμαι βέβαιος, θεωρώ ότι είναι αποδεκτές και οι δύο εναλλακτικές που αναφέρεις εν προκειμένω.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Paul_Mix: Ενημερώνεις τον φάκελο της άδειας για μεταβολές διαστάσεων οικοπέδου μέχρι 2%. 
Από τον νόμο επιβάλλεται η ενημέρωση της ταυτότητας κτιρίου ύστερα από την εκτέλεση οποιασδήποτε εργασίας για την οποία απαιτείται οικοδομική άδεια ή έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας.

@akis73: Υποχρεούσαι να ενημερώσεις τον φάκελο της άδειας.

Edited by Ρrometheus
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση

ιζ) εσωτερικές διαρρυθμίσεις, καθώς και εργασίες αλλαγής χρήσης για τις οποίες σύμφωνα με το άρθρο 5 του ν.4067/2012, όπως ισχύει, δεν απαιτείται η έκδοση οικοδομικής αδείας, με την προϋπόθεση ότι δεν θίγονται τα στοιχεία του φέροντος οργανισμού του κτιρίου και δεν μεταβάλλονται προς το δυσμενέστερο τα φορτία και η κατηγορία σεισμικής σπουδαιότητας σύμφωνα με τον ΕΑΚ.

Αυτό όμως;

Link to comment
Share on other sites

Άρθρο 100 του 4495/17:
14. Σε περίπτωση διαφορετικής διαρρύθμισης [...] ο ενδιαφερόμενος υποχρεούται να ενημερώσει τον σχετικό φάκελο της άδειας για τη συντελεσθείσα αλλαγή διαρρύθμισης κατά τη σύνταξη της ταυτότητας κτιρίου.

Edited by Ρrometheus
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Occultist said:

Σε ότι αφορά την υποχρέωση υποβολής Μ.Σ.Ε. για ακίνητα που έχουν υπαγωγή Ν. 4178/2013 και ΔΕΔΟΤΑ (Υ), μπορούμε με τεχνική έκθεση να επικαλεστούμε τις περιπτώσεις του Άρθρου 99 ββ) Ν. 4495/2017, εφόσον ισχύουν στην περίπτωσή μας, για απαλλαγή Μ.Σ.Ε., σωστά;

αν κάνεις μεταφορά, ναι θεωρω. τώρα χωρίς μεταφορά δε ξέρω

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω και εγώ τώρα : κτίριο από 4014 είχε ξεμείνει με ανεβασμενα δικαιολογητικά αλλά πρέπει να μεταφερθει τώρα.

θεωρείτε ότι έχω την 5ετία ή λόγω σύνταξης ταυτότητας παρασύρεται και η απαίτηση για στατικά?

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, sarcs said:

αν κάνεις μεταφορά, ναι θεωρω. τώρα χωρίς μεταφορά δε ξέρω

Θεωρώ πως γίνεται και χωρίς μεταφορά, γιατί οι περιπτώσεις εξαίρεσης κάτα Άρθρο 99 αφορούν κοινό σύνολο (εξ ολοκλήρου αυθαίρετα, αυθαίρετες επεκτάσεις ή αλλαγές χρήσης, 4178 ΔΕΔΟΤΑ Υ - σε Σ2, Σ3, Σ4 Κατ. 4, Κατ. 5).

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, sarcs said:

να ρωτήσω και εγώ τώρα : κτίριο από 4014 είχε ξεμείνει με ανεβασμενα δικαιολογητικά αλλά πρέπει να μεταφερθει τώρα.

θεωρείτε ότι έχω την 5ετία ή λόγω σύνταξης ταυτότητας παρασύρεται και η απαίτηση για στατικά?

Η γνώμη μου είναι ότι αφού θα μπει τώρα στον 4495 ισχύει η 5ετία.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.