Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

On 14/4/2022 at 6:51 ΠΜ, zazeng said:

Καλημέρα, όταν έχουμε περίπτωση με εξαιρέσεις 82.2.θ, πχ αλλαγές στις όψεις, και δεν έχει γίνει τακτοποίηση, εκδίδεται ταυτότητα;
Από το 52.2 νομίζω είναι σαφές πως ναι, αλλά επειδή είμαι πρωτάρης ακόμα στο σπορ είπα να ρωτήσω.
Προφανώς θα θέλει νέες κατόψεις που να δείχνουν ακριβώς την κατάσταση του κτιρίου (αφού δεν θα προκύπτει από κάπου).

52.2. Στις διατάξεις των άρθρων 53 έως 61 υπάγονται τα κτίρια ή διηρημένες ιδιοκτησίες επί κτιρίων που έχουν ανεγερθεί ή ανεγείρονται με βάση οικοδομική άδεια, καθώς και τα κτίρια ή οι διηρημένες ιδιοκτησίες, για τα οποία επιτρέπεται η διενέργεια εμπραγμάτων δικαιοπραξιών, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 82.

Είναι σαφές. Προχώρας. 

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Στην επιλογή ΥΠΟΧΡΕΟΣ πρέπει να δηλώσουμε όλους τους ιδιοκτήτες υποχρεωτικά?

Δήλωσα τον έναν ιδιοκτήτη από τους τρεις ως υπόχρεο, αυτόν που μου έδωσε την εξουσιοδότηση και επειδή στη βεβαίωση Ν4495 στο τέλος αναφέρει ως ιδιοκτήτη μόνο το όνομα του ΥΠΟΧΡΕΟΥ και όχι των υπολοίπων, ο συμβολαιογράφος το έκανε θέμα και μου λέει ότι έπρεπε να τους δηλώσω όλους ως υπόχρεους για να φαίνονται στην βεβαίωση Ν.4495.

Στο πιστοποιητικό πληρότητας φαίνονται όλοι οι ιδιοκτήτες πάντως με τα ποσοστά τους

Eαν κάποιος από τους συνιδιοκτήτες δεν μου έχει δώσει εξουσιοδότηση ή δεν θέλει να ανακατευτεί θα τον βάλω ως υπόχρεο? Υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό?

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Kαλησπέρα συνάδελφοι. Σε διαμέρισμα αγορασμένο με βεβαίωση ν.4495/17 το 2020 έγινε ανακαίνιση και έγινε διαφορετική διαρρύθμιση και αλλαγή διαστάσεων κουφωμάτων χωρίς άδεια.
Τι κάνουμε σχετικά με την ΗΤΚ? Πρέπει να γίνει τακτοποίηση (γίνεται για μετά το 2011 για κουφώματα?) ή απλά ανεβάζουμε κάτοψη αποτύπωσης?
Ευχαριστώ.

Πρόσθεσε τονισμό στο κείμενο της δημοσίευσής σου. Επίλεξε "επεξεργασία" (3 τελείες άνω δεξιά) και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ.

Pavlos33

Edited by tronqi
Link to comment
Share on other sites

@tronqi τακτοποίηση δεν μπορεί να γίνει αφού η αυθαιρεσία έγινε μετά το 2011.
Πρώτα νομιμοποιείς με μικρής κλίμακας και μετά προχωράς στην ηλεκτρονική ταυτότητα.

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, σε αδόμητο οικόπεδο εντός σχεδίου που έχει γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας, θέλω να δηλώσω την δική μου κάθετη ιδιοκτησία. Καταχωρώ μόνο τη δική μου κάθετη στο σύστημα ή

όλο το οικόπεδο και κατόπιν τη δική μου κάθετη?

Ευχαριστώ

Edited by Πάνος
Link to comment
Share on other sites

@Πάνος αν δεν έχει καταχωρήσει άλλος συνιδιοκτήτης το οικόπεδο, μπορείς να το κάνεις εσύ.
Επειδή πρόκειται για κάθετη ιδιοκτησία, μπορείς να καταχωρήσεις —ξεχωριστά— το δικό σου τμήμα (αντί για όλο το οικόπεδο).

Edited by Apsekastos
  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Όταν υπάρχει κάθετη ιδιοκτησία μπορεί κάποιος να περιγράψει όλο το οικόπεδο ή το τμήμα του οικοπέδου που περιλαμβάνει την κάθετη του.Αν υπάρχει οριζόντια επί της καθέτου είναι υποχρεωτικό να περιγραφεί μόνο το τμήμα του οικοπέδου, δηλαδή η κάθετη του ιδιοκτησία. Για τον λόγο αυτό και επειδή μελλοντικά μπορεί να γίνει σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας, καλό είναι ( χωρίς όμως να είναι καταρχήν υποχρεωτικό) να περιγράφεται η κάθε κάθετη.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Προσπαθώ να ολοκληρώσω ταυτότητα κτιρίου διαιρημένης ιδιοκτησίας και κολλάει στα ποσοστά κυριότητας

Έχω επικαρπία 100% Βιργινία

Ψιλή κυριότητα 100% Ιωάννης

Η Βιργινία είναι υπόχρεος ταυτότητας γιατί είναι στο εξοικονομω ενώ έχω βάλει το Γιάννη οχι (ως υπόχρεο)

Μου λέει ότι είναι λάθος τα ποσοστά.

Link to comment
Share on other sites

On 4/5/2022 at 12:43 ΜΜ, tsotos22 said:

Καλησπέρα. Προσπαθώ να ολοκληρώσω ταυτότητα κτιρίου διαιρημένης ιδιοκτησίας και κολλάει στα ποσοστά κυριότητας

Έχω επικαρπία 100% Βιργινία

Ψιλή κυριότητα 100% Ιωάννης

Η Βιργινία είναι υπόχρεος ταυτότητας γιατί είναι στο εξοικονομω ενώ έχω βάλει το Γιάννη οχι (ως υπόχρεο)

Μου λέει ότι είναι λάθος τα ποσοστά.

Καλησπέρα

Υπάρχει μία διάταξη στον κώδικα διατάξεων φορολογίας κληρονομιών που λέει σε τι ποσοστό κυριότητας αντιστοιχεί η επικαρπία. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε ρύθμιση 4495 (είχα ΑΜΕΑ με επικαρπία  - έβαλα στην ρύθμιση και τον επικαρπωτή και τον ψιλό κύριο για να μοιράσω ποσοστιαία την έκπτωση ΑΜΕΑ). Εξαρτάται από την ηλικία του επικαρπωτή. Πχ για επικαρπωτή άνω των 80 ετών θα έβαζες Βιργινία 10% ΠΚ και Ιωάννης 90% ΠΚ .  

image.png.9460dcf59523f5d81d73c1e865441d39.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.