Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

Ήθελα τη γνώμη σας για το πώς να περάσω τα τετραγωνικά ισόγειας αποθήκης που βρίσκεται στον περιβάλλοντα χώρο της μεζονέτας, για την οποία γίνεται η καταχώριση, ως κάθετη ιδιοκτησία σε εξ' αδιαιρέτου οικόπεδο. Στην αντίστοιχη στάθμη ισογείου, εκτός των τετραγωνικών της κατοικίας, καταχωρώ και την επιφάνεια αυτή των βοηθητικών χώρων;

Επιπλέον, επειδή στη μεζονέτα υπάρχει και σοφίτα, επιλέγω όροφο (πχ στη δική μου περίπτωση 2ος όροφος) και στη συνέχεια διαλέγω "σοφίτα". Είναι σωστή η σκέψη μου;

Τέλος, επειδή τελικά έχω μπερδευτεί περισσότερο ως προς το ανέβασμα των σχεδίων, στα απαιτούμενα, εκτός της αρχιτεκτονικής μελέτης, είναι στατικά, η/μ κλπ;

Ευχαριστώ ιδιαίτερα για το χρόνο σας!

 

Link to comment
Share on other sites

κατ' αρχας

-  σε οικοπεδο, εχει γινει συσταση καθετων και σου ανηκει  μια καθετη.

Εντος της καθετης εχτισε μια μονοκατοκια αποτελουμενη απο ....

Πιθανον να εκανε και συσταση ΟΙ...

 Σε αυτη εχει τις εξης αυθαιρεσιες....

Επίσης,  στον ακαλυπτο χωρο της δικης σου καθετης εχτισε μια  μια  ανεξαρτητη αποθηκη εμβαδου...

Προκειται για ανεξαρτητο κτισμα, χωρις χιλιοστα.

τί δηλωνει στο Ε9;

Εχει αχτιστο υπολοιπο σδ...

 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, έχω μία κάθετη, αποτελούμενη από μια διώροφη μονοκατοικία (μεζονέτα) με υπόγειο και σοφίτα και χώρο στάθμευσης, αποθήκη, πισίνα στον περιβάλλοντα χώρο.

Έχει γίνει ρύθμιση, στην οποία έχει υπαχθεί η αναφερόμενη αποθήκη, πέρα από υπόλοιπες παραβάσεις επιφανειών. Είναι ανεξάρτητο κτίσμα (κάτω από τη σκάλα, ουσιαστικά), χωρίς χιλιοστά. Η απορία μου είναι αν στην καρτέλα ΕΠΙΦΑΝΕΙΕΣ στο επίπεδο ισογείου, καταχωρώ κι αυτή την επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα απ'όλα θα καταχωρίσεις δύο κτίσματα. Την μεζονέτα και την αποθήκη. Η μεζονέτα θα έχει τα επίπεδα της (όσα είναι) και η αποθήκη το επίπεδο της, αν είναι ισόγεια που έτσι κατάλαβα. Θα καταχωριστούν η μεζονέτα με κύρια χρήση και η αποθήκη με βοηθητική (αν είναι αποθήκη). Οι χρήσεις (αυτές που επιλέγουμε από τον κτιριοδομικό) θα είναι και για τα δύο κατοικία. Και κάθε πράξη (ΟΑ/4495/4178 κλπ) θα "αντιστοιχηθεί" με τα εμβαδά της. Τα παραπάνω σε περίπτωση που μέσα στην κάθετη σου, τα όσα περιγράφεις είναι αδιαίρετη ιδιοκτησία. Αν πχ έχεις οριζόντια και έχει χιλιοστά η αποθήκη σου κάνεις ξεχωριστή ητ για μεζονέτα και ξεχωριστή για αποθήκη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

Ναι, είναι μια αδιαίρετη η κάθετη, χωρίς χιλιοστά σε αποθήκη.

Αυτό που με παραξενεύει είναι το πώς θα φαίνεται ξεχωριστό κτίσμα (μεζονέτα & αποθήκη); Μόνο ως προς την καταχώριση σε διαφορετική γραμμή (πάντα με την αντιστοίχιση σε πράξη κλπ των τετραγωνικών) δύο περιπτώσεων με επιλογή ισογείου;

Κάτι ακόμη, η σοφίτα, ως ρυθμισμένη κι αυτή επιφάνεια, μπαίνει ως επιλογή τίνος ορόφου; Είναι σωστό να επιλέξω δεύτερο όροφο και μετά σοφίτα ως είδος επιπέδου, καθώς έχω διώροφη μεζονέτα με ισόγειο/πρώτο; Είναι σωστό να επιλέξω δεύτερο;

(Με συγχωρείτε για τον καταιγισμό, αλλά ακόμα προσπαθώ να βγάλω άκρη και να αποφευχθούν λάθη)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχει απαντηθεί πολλές φορές αλλά είναι δύσκολο να το ψάξω με λίγες λέξεις. Στα μέσα Απριλίου είχα ξεκινήσει μια ταυτότητα και είχα βγάλει μόνο 'Προεπισκόπιση Πιστοποιητικού Πληρότητας Ταυτότητας Διηρημένης Ιδιοκτησίας' και σήμερα μου επιβάλει να ξαναβάλω την εξουσιοδότηση και στη Διαχείρηση όταν κάνω δεξί κλίκ λέει μόνο "Διαθέσιμες Ενέργειες" χωρίς επιλογές και δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό να βγάζει νέο πρωτόκολλο με "-2" στο τέλος ή αν έχει απλά χαλάσει σήμερα το πρωί όσον αφορά τις επιλογές που δε βλέπω αν κάνω δεξί κλικ.

image.png.bc7e1bfdadc28536ec1849c32a6c52aa.png

 

 

Edited by gktpgeue
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι δεν βρίσκεις την αρχική ταυτότητα που είχες εισάγει σε επεξεργασία;

Μήπως κατά λάθος έκανες οριστικοποίηση και μετά στην προσπάθειά σου για επεξεργασία έκανες εισαγωγή τροποποίησης της αρχικής; Ο αριθμός 2 στο τέλος του αριθμού της ταυτότητας εκεί παραπέμπει. Αν είναι έτσι, στην αρχική ταυτότητα (με τον αριθμό 1 στο τέλος) δεν μπορείς να παρέμβεις πλέον, ενώ η τροποποιητική απαιτεί εκ νέου εισαγωγή εξουσιοδότησης από ότι θυμάμαι στις οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

@Pavlos33Το θέμα είναι ότι δέχτηκα να κάνω τροποποιητική (αν και δε κατάλαβα γιατί αφού θυμάμαι ότι δεν πλήρωσα το παράβολο), και η νέα με το "-2" δεν έχει καν επιλογές τώρα.

Δε φαίνεται καν να έχει τρόπο να βγει νέα τροποποιητική γιατί τώρα εμφανίζει μόνο την "-2".

image.png.a11c473ee40f9f444a879fd0b2b2fe0d.png

Έκανα logout (και relogin) και τώρα βγάζει επιλογές και φαίνεται και η 1η.

Ο προγραμματιστής του frontend σίγουρα δεν είναι και ο αγαπημένος μου.

Αν και μάλλον δε θυμόμουν ότι υπάρχει οριστικοποίηση χωρίς παράβολο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

On 3/5/2022 at 8:46 ΜΜ, Apsekastos said:

@tronqi τακτοποίηση δεν μπορεί να γίνει αφού η αυθαιρεσία έγινε μετά το 2011.
Πρώτα νομιμοποιείς με μικρής κλίμακας και μετά προχωράς στην ηλεκτρονική ταυτότητα.

Γίνεται νομιμοποίηση με μικρής κλίμακας?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.