Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. @Faethon11 πιστεύω γίνονται δύο ΗΤ, όσα και τα πραγματικά διαμερίσματα που υπάρχουν. Ερώτημα: υπάρχουν άλλα διαμερίσματα και κχ? Αν υπάρχουν κι άλλα διαμερίσματα για να γίνει τροποποίηση της ΣΟΙ δεν πρέπει να συναινέσουν? Αν υπάρχουν παρεμβάσεις στους κ.χ. μπορεί να γίνει μονομερής τροποποίηση. Για τους ΚΑΕΚ, νομίζω αρμόδιο είναι το κτηματολογικό γραφείο της περιοχής για να απαντήσει καθώς δεν ξέρω πώς γίνεται η τροποποίηση/διαγραφή των ΚΑΕΚ.. Στην περίπτωση ΗΤ για τροποποίηση ΣΟΙ, έχω καταλάβει ότι χρειάζονται δύο ΗΤ: μία με την υφιστάμενη σύσταση πριν γίνει η τροποποίηση και μία τροποποίηση της ΗΤ μετά την τροποποίηση της ΣΟΙ, εντός 4 μηνών με υπέυθυνο τον ΚΤΕ. Τα παραπάνω από σεμινάριο. @Apostolos131 δεν υπάρχει στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ, έργο αναφορικά με την έκδοση της ΗΤ. Και δεν υπάρχει και στην φόρμα της ΗΤ πεδίο συμπλήρωσης αμοιβής όπως υπάρχει πχ στον 4495, στα ΠΕΑ κλπ. Συνεπώς εργάζεσαι, αμοίβεσαι, εκδίδεις το ανάλογο παραστατικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, 

σε οριζόντια ιδιοκτησία που πάει για γονική παροχή καλούμε να βγάλω ΗΤΚ. Από αυτοψία που διενήργησα υπάρχουν παραβάσεις του αρθρου 81 παρ. 3 όπου βάσει του άρθρου 82 παρ. 2 μπορεί να γίνει μεταβίβαση δίνοντας κατ' εξαίρεση βεβαιώση (μέσω ΗΤΚ πλέον). 

Επιπλέον στο διαμέρισμα είδα ότι ένας τοίχος που υπήρχε βάσει αδείας που χώριζε σαλόνι - κουζίνα έχει φύγει και αποτελεί ενιαίο χώρο πλέον και ότι το w.c έχει μεγαλώσει λίγο εις βάρος του όμορου υπνοδωματίου. Το ερώτημα μου είναι το εξής: 

Αυτό θεωρείται αλλαγή διαρρύθμισης? ουσιαστικά δεν έχουμε αλλαγές στα υδραυλικά ούτε στο τρόπο διάταξης των χώρων. Αν θεωρείται αλλαγή διαρρύθμισης θα πρέπει να γίνει πρώτα ενημέρωση αδείας και μετά ΗΤΚ ενώ αν όχι απλά θα ανεβάσω ένα σχέδιο υφιστάμενης κατάστασης όπου θα αναφέρω ότι οι παραβάσεις που αποτυπώνονται σε αυτό εμπίπτουν στις εξαιρέσεις του άρθρου 82 παρ. 2. 

Προφανώς ανάλογα την περίπτωση θα αλλάξει και η αμοιβή μου. 

 

Σας ευχαριστώ. 

 

Link to comment
Share on other sites

σε αυτές τις περιπτωσεις η απαντηση βρίσκεται στην αντίστροφη ερώτηση... Για την καθαίρεση αυτήν θα έβγαζες άδειά μικρής κλίμακας ή θα πήγαινες με άρθρο 30;

Προσωπικά θα την έβαζα στο 30β. Τώρα, πότε η διασκευή γίνεται η διαρρύθμιση είναι μεγάλη συζήτηση...

Edited by jbosdas
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, jbosdas said:

σε αυτές τις περιπτωσεις η απαντηση βρίσκεται στην αντίστροφη ερώτηση... Για την καθαίρεση αυτήν θα έβγαζες άδειά μικρής κλίμακας ή θα πήγαινες με άρθρο 30;

Προσωπικά θα την έβαζα στο 30β. Τώρα, πότε η διασκευή γίνεται η διαρρύθμιση είναι μεγάλη συζήτηση...

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε. Ναι και εγώ για άρθρο 30β θα το έβαζα αν έκανα σήμερα αυτές τις τροποποιήσεις άρα θεωρώ ότι δεν χρειάζεται ενημέρωση φακέλου παρά μόνο σχέδιο υφιστάμενης κατάστασης. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω περίπτωση οικοπέδου το οποίο έχει τρία κτίρια με διαφορετικές άδειες για το καθένα και πρόσωπο σε τρεις δρόμους. Η ΗΤΚ γίνεται για μια οριζόντια ιδιοκτησία. Ως διεύθυνση οικοπέδου καταχωρώ της πολυκατοικίας που ανήκει η εξεταζόμενη ιδιοκτησία? Όταν ένας συνάδελφος θέλει να εκδώσει ΗΤΚ για μια άλλη πολυκατοικία σαν διεύθυνση οικοπέδου θα φαίνεται της πολυκατοικίας που καταχώρησα εγω? 

image.png

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει γίνει σύσταση καθέτου στο οικόπεδο, μόνο ΣΟΙ. Το ΚΑΕΚ του οικοπέδου είναι ένα και για τις τρεις πολυκατοικίες. Το ερώτημα είναι ποια από τις τρεις διευθύνσεις βάζω??

Link to comment
Share on other sites

Διευθυνση παρε αυτή που αναγράφεται στο Κτηματολογικό φυλλο της ιδιοκτησίας σου. Αν θες κανε κ μια περιγραφή στα σχόλια του οικοπέδου..

Edited by jbosdas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tsol1925 said:

Δεν έχει γίνει σύσταση καθέτου στο οικόπεδο, μόνο ΣΟΙ. Το ΚΑΕΚ του οικοπέδου είναι ένα και για τις τρεις πολυκατοικίες. Το ερώτημα είναι ποια από τις τρεις διευθύνσεις βάζω??

Άρα, αν δεν έχει γίνει σύσταση καθέτων, κάθε ταυτότητα που αφορά οριζόντια ιδιοκτησία οποιουδήποτε κτιρίου, πατάει πάνω στο ενιαίο οικόπεδο που έχουν ανεγερθεί τρία κτίρια. Πάντως και προσωπικά εκπλήσσομαι που δεν έχει γίνει σύσταση κάθετης ιδιοκτησίας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.