Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

1 ώρα πριν, tsol1925 said:

Δεν έχει γίνει σύσταση καθέτου στο οικόπεδο, μόνο ΣΟΙ. Το ΚΑΕΚ του οικοπέδου είναι ένα και για τις τρεις πολυκατοικίες. Το ερώτημα είναι ποια από τις τρεις διευθύνσεις βάζω??

Με τρεις ανεξαρτητες οικοδομες, χωρις καμμια επαφη μεταξυ τους, που  καθε μία εχει αυτοτελεια και διοικειται απο  δικη της διαχειριστικη επιτροπη, χτισμενες με διαφορετικες αδειες, εχεις, σιγουρα, απλη καθετη ιδιοκτησια για το "τμημα" οπου  ανεγερθηκε καθε μια  οικοδομη παταει ξεχωριστα.

συμφωνω με τον jbosdas

βαζεις την διευθυνση του ΚΑΕΚ, με λεπτομερη αναλυση...να μην μπερδευτει ο "επομενος"

υγ

απαντησε και ο παυλος..."στο νημα":grin:

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, dimitris GM said:

"Λοιπόν, στην ΟΑ και στην σύσταση ήταν 3 διαμερίσματα/ΟΙ

 Έγιναν 2 και τακτοποιήθηκε η ΔΔ με τον ν4495/17.

Σήμερα θα γίνει τροποποίηση της σύστασης.

Πόσες ΗΤΚ θα κάνω? 

Και στα νέα τι ΚΑΕΚ θα βάλω???"

 

Δυσκολα τα βλεπω

Τυπικα, παραβαση για ΔΔ δεν ειχες, διοτι,

 στην αδεια ειχες τρια... στη συσταση ειχες  τρια....αυτα μετεγραψες....  τρια ΚΑΕΚ πηρες.

.αρα "αυθαιρεσια δεν εχεις"

Εαν δεν εγιναν μεταβιβασεις, ειναι "ευκολο"

τροποποιεις την συσταση...

πιθανον να μιλαμε για καταργηση...

και συστηνεις δυο ΟΙ, μαζι με τις τυχον τακτοποιησεις που εγιναν...παιρνεις  δυο ΚΑΕΚ...

εαν εγιναν   μεταβιβασεις... πιθανον να ομιλουμε "περι αδυνατου"

υγ

η τροποποιηση της συστασης δεν ειναι μεταβιβαση

Αφου δεν γινεται μεταβιβαση, δεν απαιτει ουτε βεβαιωση νομιμοτητας ουτε ταυτοτητα.

δες εδω στο 10 και συζητειστε το με τον συμβ/φοκουκουτση.pdf

 

 

 

 

Δεν έγιναν μεταβιβάσεις..

Οπότε 2 ΗΤΚ όπως λες εσύ και @pirsogiannis...

λάθος, o @pirsogiannisλέει μια πριν και μια μετά...

δηλαδή στην περίπτωσή μου 3 + 2 ....

Edited by Faethon11
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μια που αυτο το θεμα, δεν το εχουμε ξανασυζητησει...δεν γνωριζω το πρακτικο μερος

Κατα την γνωμη μου,

- γινεται ακυρωση της συστασης του οροφου [δεν θελει νομιμοχαρτα και ταυτοτητα  αφου δεν γινεται καμμια μεταβιβαση]

 και   συσταση Οι για δυο χωρους

[βαζεις και την ΔΔ σαν προσθετο επιχειρημα]

και παιρνεις πιστοποιητικα για δυο.

 Ας συννενοηθει η συμβ/φος με το ΕΚ

 

Edited by dimitris GM
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι @Faethon11, εάν έχω καταλάβει καλά: εφόσον σήμερα έχεις δύο διαμερίσματα για τα οποία έχει γίνει και τακτοποίηση του 4495 λέω το εξής: κάνεις 2ΗΤ, ήτοι μία για το κάθε διαμέρισμα. Γίνεται η τροποποίηση της ΣΟΙ με τις αυτές τις δύο ΗΤ που έχεις εκδόσει, και εν συνεχεία και εντός 4 μηνών με υπόχρεο τον ΚΤΕ (το αναφέρω γιατί δεν είναι υπόχρεος ο μηχανικός, άρα ο κάθε ιδιοκτήτης μπορεί να απευθυνθεί και σε άλλον μηχανικό...) γίνεται τροποποιητική αυτών των δύο αρχικών ΗΤ που είχαν εκδοθεί. Προσοχή δεν εκδίδονται καινούριες ΗΤ, απλά τροποποιούνται οι δύο υφιστάμενες ΗΤ με την νέα σύσταση που δημιουργήθηκε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση με το σύστημα των βεβαιώσεων, όπου είχα δυο υπόγειες αποθήκες που έγιναν ενα ενιαίο υπόγειο διαμέρισμα, η συμβολαιογράφος μου ζήτησε 2 βεβαιώσεις (1 για κάθε αποθήκη που έγινε διαμέρισμα - στα σχόλια ανεφερα ότι έγινε ενα ενιαίο διαμέρισμα μαζί με την διπλανή αποθήκη) παρόλο που ήταν πλέον ένα ενιαίο διαμέρισμα. 
Συνεπως, θεωρώ ότι σήμερα ΘΑ μου ζητούσε 2 ΗΤ (1 για κάθε υπόγεια αποθήκη που έγινε διαμέρισμα) και ΠΙΣΤΕΥΩ μετά την συνταξη του συμβολαίου θα έκανα μια καινούργια ΗΤ σαν ένα ενιαίο διαμέρισμα πλέον με νέο αριθμό ΚΑΕΚ και θα ζητούσα να αρχειοθετηθούν οι προηγούμενες δυο ΗΤ. 

Απλά δεν ξέρω ακόμη πως θα έκανα αυτήν την τροποποίηση. Θα έκανα νέα εγγραφή για ΗΤ; Θα τροποποιούσα μια εκ των δυο και η άλλη θα πήγαινε στο αρχείο; 

Edited by Doctorbike
Link to comment
Share on other sites

Στην τροποποίηση των ΗΤ θα καταχωριστεί η νέα ΣΟΙ με τα νέα χιλιοστά ως συμβολαιογραφικό έγγραφο. Στις αρχικές ΗΤ θα υπάρχει η τωρινή σύσταση με τα τωρινά χιλιοστά.

Link to comment
Share on other sites

Άρα @pirsogiannisκαι @Doctorbike λέτε.

3 ΗΤ όπως ήταν πριν την ΔΔ και μετά την τροποποίηση της ΣΟΙ αρχειοθέτηση αυτών και δημιουργία 2 νέων με τα νέα ποσοστά..

δηλαδή απλά σε δουλειά να βρισκόμαστε; 

 

Να το κάνω ακόμα δυσκολότερο... Υπόθεση εργασίας...

Σε υπόγεια στάθμη είχαμε 2 ΟΙ και με προσθήκη υπογείου δημιουργήθηκαν άλλες 3 ΟΙ.

Εδώ δεν υπήρχε αρχική ΟΙ  οπότε κάνω απλά 3 ΗΤ για τις νέες ΟΙ.

Σωστά;

@dimitris GM τι λες;

Edited by Faethon11
Link to comment
Share on other sites

1979 Οικοδομική άδεια: Ένα ενιαίο υπογειο  200 τμ

1987 συμβόλαιο ΣΟΙ όπου φαίνονται 10 αποθήκες 19 τμ η καθεμία και 10 τμ κοινόχρηστος διάδρομος και ο πελάτης αγοράζει την αποθήκη με αριθμό 1

2022 Κάνω Ν4495 για διαφορετική διαμερισμάτωση και μετατροπή της αποθήκης Νο1 σε κατοικία  (εδώ έχω και μια αμφιβολία μήπως το σωστό θα ήταν να έλεγα: Μετατροπή τμήματος υπόγειας αποθήκης σε υπόγεια κατοικία και όχι διαφορετική διαμερισμάτωση και μετατροπή της υπόγειας αποθήκης 1 σε κατοικία)

Ερωτηση: Τι εμβαδα βάζω στον πίνακα της ΗΤ; Δηλαδή τι εμβαδα θα βάλω στην σειρά της οικοδομικής αδειας και τι εμβαδα θα βάλω στην σειρά του Ν4495;

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.