Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

δξ. φαίνεται πρόβλημα τεχνικό... μηπως  εχεις πληρώσει το παραβολο με εντολή πληρωμής και δεν εχει αναγνωριστεί ακόμα, μηπως κανεις εκτυπωση μονο μονές σελίδες , μηπως φταίει ο browser ;  δξ...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν μπορώ  να καταλάβω εκτυπώνει 4 σελίδες ταυτότητας και δεν βγάζει την 5η με τη βεβαίωση, η πληρωμή είναι εντάξει.

Edited by Pavlos33
διαγραφή παράθεσης του αμέσως προηγούμενου μηνύματος (βλ. κανόνες συμμετοχής)
Link to comment
Share on other sites

On 6/5/2022 at 6:57 ΜΜ, dimitris GM said:

Εφόσον σε τμήμα καθέτου έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία, γίνεται

 

υποχρεωτικά ξεχωριστή καταχώριση Οικοπέδου/Γηπέδου για κάθε κάθετη ιδιοκτησία.

Ισχύει και όταν η κάθετη αφορά δυο κτίρια επι του οικοπέδου? Δεν έχουμε δλδ καθετη στο οικόπεδο, αλλά στα κτίρια που περιέχονται σε αυτό (τα οποια έχουν οριζοντια σύσταση)

Link to comment
Share on other sites

[να κανεις σαφες το ερωτημα]

υποθετω οτι,

εχεις γηπεδο, εχει χτισθει "οικοδομη "3" κατοικιων..."

προφανως δεν συστηθηκε καθετη λογω απαγορευσης

αλλα εγινε συσταση ΟΙ για καθε ανρξαρτητη ΟΙ, εν επαφη με τις αλλες

Στην περιπτωση αυτη

εχεις ενα γηπεδο.

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω μία περίπτωση σε οικοδομή του 1998, που έχει χαθεί ο φάκελος και έχουν βγάλει βεβαίωση για την απώλεια. Είχαν κάνει τακτοποίηση με τον 3843 και σαν στοιχεία έχουμε την κάτοψη του 3843 και ένα τοπογραφικό. Από άλλη τακτοποίηση στο δίπλα διαμέρισμα που είχε γίνει πριν 8-9 χρόνια, έχω φωτογραφίες που δεν φαίνονται όλα τα νούμερα καλά, του τοπογραφικού , του ΔΚ, την κάτοψης του ορόφου και της τομής. Επειδή θα γίνει τώρα υπαγωγή στον 4495 για διαφορές σε εξώστες και ανοίγματα και στο ύψος και μετά χρειάζεται ταυτότητα για μεταβίβαση, θεωρώ ότι η τακτοποίηση μπορεί να γίνει με όσα έχουμε, έστω και αν δείχνουν και το δίπλα διαμέρισμα, αλλά για την ταυτότητα, αυτά μας φτάνουν, ή θέλουμε και ανασύσταση, δηλαδή κατόψεις ορόφων και όψεις ?

Edited by BAS
Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, αλλά κατά την άποψή μου πριν από όλα (όπως σωστά επισημαίνεις κι εσύ) απαιτείται ανασύσταση φακέλλου της ΟΑ.... Αν είσαι "τυχερός" ίσως αποδεχθεί η οικεία πολεοδομία τη μερική ανασύσταση.

Y.Γ. To σημαντικότερο που με οδηγεί σε αυτή τη θέση είναι η έλλειψη του Διαγράμματος Κάλυψης....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, ppanag said:
4 ώρες πριν, dimitris GM said:

[να κανεις σαφες το ερωτημα]

έχω οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως με άδεια για δυο οικοδομές σε επαφή.

Η σύσταση κάθετης αφορά τα δυο κτήρια (τα οποία φυσικά έχουν και οριζόντιες ιδιοκτησίες) και ο ακάλυπτος χώρος παραμένει κοινόχρηστος. Επομένως με την κάθε κάθετη περιγράφεται το κάθε κτήριο ξεχωριστά. Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω διαφορετικά.

Δεν είναι η περίπτωση όπου στο γήπεδο έχουμε πχ δυο μονοκατοικίες και κάθε μία έχει την δική της κάθετη με τμήμα οικοπέδου χωριστά και με αποκλειστική χρήση αυτού.

Edited by LESS
Link to comment
Share on other sites

ΦEK B 334

α. Σε κάθε οικόπεδο ή γήπεδο, αντιστοιχεί μία καταχώ-
ριση Οικοπέδου / Γηπέδου.

Σε περίπτωση ύπαρξης σύ-
στασης καθέτου ιδιοκτησίας, δύναται να γίνει ξεχωριστή
καταχώριση για κάθε τμήμα του οικοπέδου ή γηπέδου
που αποτελεί κάθετη ιδιοκτησία.

[κι οπως λεει και ο πυρσογιανης, ετσι καντο απο την αρχη, να διαχωρησεις

[τα...εριφια απο τα προβατα...]:grin:

αλλά,

Εφόσον έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία επί καθέτου, γίνεται υποχρεωτικά
ξεχωριστή καταχώριση Οικοπέδου / Γηπέδου για κάθε
κάθετη ιδιοκτησία

δλδ στην περιπτωση αυτη, καθε καθετος "θεωρειται" σαν  "ξεχωριστο"  οικοπεδο

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, LESS said:

έχω οικόπεδο εντός σχεδίου πόλεως με άδεια για δυο οικοδομές σε επαφή.

Η σύσταση κάθετης αφορά τα δυο κτήρια (τα οποία φυσικά έχουν και οριζόντιες ιδιοκτησίες) και ο ακάλυπτος χώρος παραμένει κοινόχρηστος. Επομένως με την κάθε κάθετη περιγράφεται το κάθε κτήριο ξεχωριστά. Δεν ξέρω πώς να το εξηγήσω διαφορετικά.

Δεν είναι η περίπτωση όπου στο γήπεδο έχουμε πχ δυο μονοκατοικίες και κάθε μία έχει την δική της κάθετη με τμήμα οικοπέδου χωριστά και με αποκλειστική χρήση αυτού.

Η απάντηση βρίσκεται  στα συμβόλαια. Βρες την σύσταση  (ή κάποιον άλλο τίτλο) για το διαμέρισμα που σε ενδιαφέρει και από εκεί θα καταλάβεις αν πρόκειται για μία σύσταση οριζόντια που αφορά και τις δύο πολυκατοικίες από κοινού (--> καταχώρηση του όλου οικοπέδου στην ΗΤ) ή για σύσταση οριζόντια επί καθέτου (--> καταχώρηση μόνο του τμήματος του οικοπέδου που αποτελεί την κάθετη και που θα περιγράφεται με σαφήνεια στο συμβόλαιο). Επίσης θα μπορούσες να το δεις και από τα στοιχεία του κτηματολογίου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.