Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω διαμέρισμα και  αποθήκη ανεξάρτητη οριζόντια. Έκανα  την ταυτότητα του διαμερίσματος .

Θα κάνω ξεχωριστά της αποθήκης επειδή είναι ανεξάρτητη οριζόντια.

Δηλαδή θα καταχωρίσω πάλι το οικόπεδο ή θα κάνω νέα εισαγωγή σ αυτό του διαμερίσματος για να εισάγω την αποθήκη;

Edited by psycho
Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2022 at 7:16 ΜΜ, gamvro said:

Και για την περίπτωση των αυθαίρετων τι ισχύει;

Αυτό που γράφει ο νόμος για να επέλθουν οι συνέπειες τι εννοεί;

Μετά από κάθε τακτοποίηση κάνουμε ταυτότητα;

Αυτό που έχω καταλήξει είναι πως αν η ρύθμιση έχει γίνει μετά από (έχω χάσει την μπάλα με τις προθεσμίες) νομίζω 9/2020, και η ρύθμιση θα χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό νομιμότητας σε οποιαδήποτε πράξη ή ενέργεια (μεταβίβαση, ΟΑ, ΕΕΔΜΚ, ΕΚΟ, άδεια λειτουργία κ.α.) τότε πρέπει να προηγηθεί ΗΤΚ.....

Edited by Faethon11
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

5 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Αυτό που έχω καταλήξει είναι πως αν η ρύθμιση έχει γίνει μετά από (έχω χάσει την μπάλα με τις προθεσμίες) νομίζω 9/2020, και η ρύθμιση θα χρησιμοποιηθεί ως αποδεικτικό νομιμότητας σε οποιαδήποτε πράξη ή ενέργεια (μεταβίβαση, ΟΑ, ΕΕΔΜΚ, ΕΚΟ, άδεια λειτουργία κ.α.) τότε πρέπει να προηγηθεί ΗΤΚ.....

Από την 1.2.2021 τίθενται σε πλήρη ισχύ οι διατάξεις των άρθρων 52 έως 61 του ν. 4495/2017.

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2022 at 4:55 ΜΜ, nzerman said:

Επίσης με την γενική διατύπωση της 27454 τι γίνεται; 

"κατά τις κείμενες διατάξεις" που λέει κ η επίμαχη παράγραφος 6 πάει σε καλό της, το "εφόσον απαιτείται" του άρθρου 54 έχει δύο ερμηνείες (αν/όταν) η 27454 ακολουθούσε τη μια (αν), η 7577 την άλλη (όταν).
Σαν νεότερη κ πιο σχετική κερδίζει η 7577 κ  με τις ευλογίες του συστήματος του ΤΕΕ. Μάλλον. (πάντα!)

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

On 18/4/2022 at 2:40 ΜΜ, Paul_Mix said:

Στην επιλογή ΥΠΟΧΡΕΟΣ πρέπει να δηλώσουμε όλους τους ιδιοκτήτες υποχρεωτικά?

Δήλωσα τον έναν ιδιοκτήτη από τους τρεις ως υπόχρεο, αυτόν που μου έδωσε την εξουσιοδότηση και επειδή στη βεβαίωση Ν4495 στο τέλος αναφέρει ως ιδιοκτήτη μόνο το όνομα του ΥΠΟΧΡΕΟΥ και όχι των υπολοίπων, ο συμβολαιογράφος το έκανε θέμα και μου λέει ότι έπρεπε να τους δηλώσω όλους ως υπόχρεους για να φαίνονται στην βεβαίωση Ν.4495.

Στο πιστοποιητικό πληρότητας φαίνονται όλοι οι ιδιοκτήτες πάντως με τα ποσοστά τους

Eαν κάποιος από τους συνιδιοκτήτες δεν μου έχει δώσει εξουσιοδότηση ή δεν θέλει να ανακατευτεί θα τον βάλω ως υπόχρεο? Υπάρχει κάπου γραμμένο αυτό?

 

Καλησπέρα,

έχω και εγώ την ίδια απορία, πείρες κάποια πειστική απάντηση?

Έχω και εγώ συμβολαιογράφο που απλά απιτεί να τους βάλω όλους υπόχρεους...

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2022 at 4:33 ΜΜ, Aba said:

Έχω και εγώ συμβολαιογράφο που απλά απιτεί να τους βάλω όλους υπόχρεους...

Να του πεις να πάει να πνιγεί! Δεν είναι δική του δουλειά αυτό!

Μάθετε να μην δίδετε δικαίωμα στον κάθε άσχετο συμβολαιογράφο να κρίνει τη δουλειά σας!!! Ούτε τις γνώσεις, ούτε τα προσόντα, ούτε την παιδεία έχει, ούτε βεβαίως και κανένα νόμιμο δικαίωμα!!! Συγκρουστείτε, μόνο να κερδίσετε έχετε... Κι εσείς κι εμείς όλοι μαζί ως κλάδος!

  • Like 2
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2022 at 2:26 ΜΜ, nzerman said:

.....

 

Ενώ σύμφωνα με το άρθρο 3 της Αριθμ. ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/7577/105 (ΦΕΚ B' 334/29.01.2021)

....

Μικρή διόρθωση........

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.