Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Kαλησπέρα σας,

Σε περίπτωση διαμερίσματος, που έχει γίνει τακτοποίηση με τον Ν.4014/11 (για αλλαγή χρήσης από γραφείο σε κατοικία) από άλλον μηχανικό το 2013 και δεν έχει μεταφερθεί σε νεώτερο νόμο, πως χρειάζεται εγώ τώρα να προχωρήσω στη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής ταυτότητας; Μου είπαν από το ΤΕΕ πως δεν μπορεί να συμπεριληφθεί ο ν.4014 γιατί έχει κριθεί αντισυνταγματικός και πρέπει να ενταχθεί η τακτοποποίηση σε νεώτερο νόμο (στον 4178;). Μπορεί όμως να γίνει αυτό από άλλον μηχανικό τώρα; Αν μπορεί κάποιος να συμβουλέψει θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου απάντησαν από το ΤΕΕ. Απαιτείται πρωτίστως η μεταφορά της δήλωσης στον 4495 μέσω του 4178. Στη συνέχεια αυτοψία, νέες εξουσιοδοτήσεις - σχέδια κ.λπ., δηλαδή η προσαρμογή της σε αυτόν και τέλος η εκ νέου περαίωση. Μετά δύναται να εκδοθεί η ΗΤΑ. Όλα αυτά γίνονται από το διαχειριστή μηχανικό της αρχικής δήλωσης ή μετά την νόμιμη παραίτηση αυτού μέσω της προβλεπόμενης από το ΤΕΕ διαδικασίας από το νέο μηχανικό που θ' αναλάβει τη δήλωση.

Συνιστώ ιδιαίτερη προσοχή γιατί υπάρχουν πολλές "λακκούβες" στη διαδρομή...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε περίπτωση μεταβίβασης κατά την αυτοψία έχω ως αλλαγή σε σχέση με την κάτοψη της άδειας τη μη κατασκευή ενος εσωτερικού τοίχου ( μήκους 1 μέτρου). Προχωράω σε ΗΤΚ, θα πρέπει να κάνω ενημέρωση στο eadeies και μετά ΗΤΚ ή επειδή η αλλαγή είναι πολύ μικρή μπορώ να πω στην τεχνική περιγραφή οτι πρόκειτια για διαφορετική διασκευή, να αποτυπώσω την αλλαγή στο σχέδιο της άδειας, να το σφραγίσω και να προχωρήσω σε ΗΤΚ?

Link to comment
Share on other sites

@Aenor είναι υπερβολικό να καθοριστεί ως προϋπόθεση για την έκδοση ηλεκτρονικής ταυτότητας η ενημέρωση φακέλου εξαιτίας μιας τόσο μικρής αλλαγής.

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, θα ήθελα την άποψή σας σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω. Στην κάτοψη που έχω επισυνάψει το κόκκινο περίγραμμα είναι αυτό της άδειας (άδεια του 1978) ενώ το μπλε έχει προστεθεί, πιθανόν από την κατασκευή. Έγινε μεταβίβαση προ 3 μηνών με ΠΠΗΤ, και ο μηχανικός που την υπέγραψε θεωρεί πως δεν υπάρχει αυθαιρεσία. Θεωρείτε πως μας καλύπτει η νόμιμη απόκλιση σε διαστάσεις και εμβαδόν; Η σημερινή ιδιοκτήτρια μου ανέθεσε την ανακαίνιση του διαμερίσματος και είναι ένα θέμα που προέκυψε καθώς συζητούσαμε φιλικά για το διαμέρισμα. Από όσο γνωρίζω θα πρέπει να γίνει επανάληψη συμβολαίου, με ότι συνέπειες θα προκύψουν, επίσης αν το θέμα καταλήξει στα δικαστήρια ίσως χρειαστεί πραγματογνώμονας από ΤΕΕ, έχει ασχοληθεί κάποος με τέτοιες διαδικασίες να μου δώσει τα φώτα του;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.    image.thumb.jpeg.65d2b787017b755caea54587eafa6f68.jpeg

Link to comment
Share on other sites

2%*7.20 = 0.144 είναι η απόκλιση που μπορείς να αγνοήσεις, τι είδους ΠΠ έδωσε ο συνάδελφος, χωρίς αυθαιρεσίες ή με εξαιρέσεις;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, zazeng said:

2%*7.20 = 0.144 είναι η απόκλιση που μπορείς να αγνοήσεις, τι είδους ΠΠ έδωσε ο συνάδελφος, χωρίς αυθαιρεσίες ή με εξαιρέσεις;

ok sorry, μιλάς για τη μικτή δάσταση διαμερίσματος, τώρα το είδα. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@deget Στο διάγραμμα κάλυψης της ανωτέρω άδειας πώς αντιμετωπίζεται αυτή η εσοχή ??? Δώσε μας μια εικόνα...

edit: ή στο τοπογραφικό αν είναι παλιά (προ του '83) και δεν έχει διάγραμμα κάλυψης...

Edited by ppanag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε το πιο αργό σαλιγκάρι που σύρθηκε ποτέ επί της γης δεν ήτανε τόσο αργό και κολλημένο όσο το σύστημα ταυτότητας κτηρίου του ΤΕΕ αυτό το διήμερο. Αναβαθμίστε τους server άμεσα... 

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.