Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Το "Οικόπεδο/Γήπεδο" δεν παίρνει αλλαγές; Θέλω π.χ. να προσθέσω ένα ΚΑΕΚ και δεν έχει καταχωρήσεις ιδιοκτησιών μέσα του.

Από την αρχή πρέπει να γίνει καταχώρηση γηπέδου για κάτι τέτοιο;

Edited by gktpgeue
Link to comment
Share on other sites

43 λεπτά πριν, fr_sk said:

Καλημέρα. 

Σε γήπεδο έχει γίνει σύσταση 2 καθέτων. Ασχολούμαι με τη μία κάθετη, στην οποία έχει κατασκευαστεί μία ανεξάρτητη μεζονέτα.

Στην καταχώρησή μου, ξεκινάω από το συνολικό οικόπεδο, και μετά πάνω στο συνολικό περνάω την κάθετη που με ενδιαφέρει Ή περνάω απευθείας την κάθετη;

Αντίστοιχη ερώτηση μου προκύπτει και σε περίπτωση κάθετης με δύο οριζόντιες. Ξεκινάω από το συνολικό οικόπεδο ή από την κάθετη;

Συνάδελφε... Θεωρώ ότι πρέπει να ξεκινήσεις από εδώ. Είναι πολύ βασικά τα ερωτήματα σου. Αφιέρωσε λίγο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, gktpgeue said:

Το "Οικόπεδο/Γήπεδο" δεν παίρνει αλλαγές; Θέλω π.χ. να προσθέσω ένα ΚΑΕΚ και δεν έχει καταχωρήσεις ιδιοκτησιών μέσα του.

Από την αρχή πρέπει να γίνει καταχώρηση γηπέδου για κάτι τέτοιο;

Α καλό γρίφο μας έβαλε ο προγραμματιστής της πλατφόρμας. Γίνεται, αλλά μόνο αν έχει και ιδιοκτησίες μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους/ες,

Έχω την εξής περίπτωση: 

Σε εκτός σχεδίου οικόπεδο με διώροφη κατοικία υπάρχει σύσταση 6 οριζοντίων ιδιοκτησιών, η 1 και 6 ανήκουν στον πρώτο ιδιοκτήτη (πελάτης), οι 2,3,4,5 στον δεύτερο - το οικόπεδο είναι εξ αδιαιρέτου (50/50). 

Υπάρχει αυθαίρετη κατασκευή που έχει τακτοποιηθεί, η οποία βρίσκεται επί της επιφάνειας του οικοπέδου και ανήκει και στους δύο.

Ο πρώτος ιδιοκτήτης θέλει να μεταβιβάσει την ιδιοκτησία 1 (γκαραζ) στον δεύτερο ιδιοκτήτη

Στην ΗΤΚ να καταχωρισθούν όλες οι οριζόντιες ιδιοκτησίες του πρώτου ιδιοκτήτη ή μόνο αυτή που θέλει να μεταβιβάσει;

η αυθαιρεσία που έχει τακτοποιηθεί και ανήκει κατά το 50% στον πρώτο ιδιοκτήτη πρέπει να δηλωθεί ως άλλη οριζόντια όπως στον πίνακα χιλιοστών; 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι. Σε περίπτωση οικοδομής του 1976 με σχετικα συνεπή υλοποίηση σε σχέση με τα σχέδια οικοδομικής αδείας, διαπίστωσα μετατοπίσεις δυο ανοιγμάτων, η οποία συναντάται σε όλους τους ορόφους της οικοδομής, από κατασκευής. Μου έχει ανατεθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα διαμερίσματος όπου σημειώνεται η παραπάνω παράβαση. Και ενώ θα εξέδιδα βεβαιωση μηχανικού με τα παλιά δεδομένα, για εμένα είναι αρκετά ασαφές το πως κινούμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις με την ηλεκτρονική ταυτότητα . ΠΙστεύετε πως πρέπει να προβώ σε τακτοποίηση (δηλ. κατηγορία 3); 

 
Link to comment
Share on other sites

Πολυσυζητημένη περίπτωση με διχασμένους υποστηρικτές.

Συμφωνώ με τις εξαιρέσεις. Αρθ 82 2θ. Μπορείς να βγάλεις βεβαίωση και ΗΤΚ. Θέλεις αποτύπωση όμως. Τα κουφώματα στις θέσεις τους...

 

 

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όταν έχω να κάνω ΗΤΚ σε έντυπη άδεια του 2009, στην οποία έγινε ενημέρωση το 2022, όταν μου ζητάει να βάλω τις πράξεις, επιλέγω  οικοδομική άδεια και μετά άλλη έγκριση/άδεια και στα σχέδια ανεβάζω μόνο της αναθεώρησης?

γιατί αφορά αλλαγή περιγράμματος που έγινε της οικοδομής οπότε δεν είναι ότι έχω έξτρα χώρο που έγινε μεμονωμένο, οπότε να προστεθούν, λόγω αλλαγής περιγράμματος, αλλάζει η δόμηση

Η χρειάζεται να ανεβάσω όλα τα σχέδια και της οικοδομικής άδειας και της αναθεώρησης?

Edited by patty
προσθήκη διευκρίνισης
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.