Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

20 minutes ago, jbosdas said:

α)2, β)2, γ)2

 

Ευχαριστώ πολύ. Και εγώ αυτά θεωρώ λογικά.

Όμως αφ' ενός είμαι αντιμέτωπος με υπάρχουσες καταχωρίσεις 2 συναδέλφων που έχουν ερμηνεύσει διαφορετικά το -ασαφέστατο- "Εφόσον έχει συσταθεί οριζόντια ιδιοκτησία επί καθέτου, γίνεται υποχρεωτικά ξεχωριστή καταχώριση Οικοπέδου / Γηπέδου για κάθε κάθετη ιδιοκτησία", και αφ ετέρου βλέπω και εγώ ότι αν δεν φαίνεται πουθενά το καεκ του όλου οικοπέδου, αλλά μόνο τα καεκ των καθέτων, δυσκολεύει αρκετά ο εντοπισμός- μέσω της αναζήτησης- των υπαρχουσών καταχωρίσεων.

Edited by george_giannopoulos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όταν κάνουμε ΗΤΚ και το ακίνητο έχει κάποια διαφορά στο περίγραμμα αλλά εντός ορίων νόμου αυθαιρέτων, πρέπει να εκδώσω και βεβαίωση περί μη αυθαιρέτου και να βάλω την νέα κάτοψη? με τοπογραφικό δεν ασχολούμαστε, βάζουμε της αδείας? γιατί δεν έχει συντεταγμένες ΕΓΣΑ

Επίσης αν κάποιος έχει κάνει νέο τοπογραφικό από το συγκρότημα κατοικιών και δεν το γνωρίζουμε και έχει υποβάλλει ηλεκτρονική ταυτότητα αλλα λόγω νέων τμ, δεν φαίνεται πιο οικόπεδο είναι, δεν έχει ΚΑΕΚ ακόμα η περιοχή και κάνω διπλή εγγραφή, υπάρχει πρόβλημα?

Edited by patty
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, patty said:

Καλησπέρα όταν κάνουμε ΗΤΚ και το ακίνητο έχει κάποια διαφορά στο περίγραμμα αλλά εντός ορίων νόμου αυθαιρέτων, πρέπει να εκδώσω και βεβαίωση περί μη αυθαιρέτου και να βάλω την νέα κάτοψη? με τοπογραφικό δεν ασχολούμαστε, βάζουμε της αδείας? γιατί δεν έχει συντεταγμένες ΕΓΣΑ

εφόσον παρατηρείς στο ακίνητο μικρές αποκλίσεις, πχ ως 2% χωρίς να μετράς σοβά και επενδύσεις νομίζω, τότε καλά τα είπες το ακίνητο δεν θεωρείται ότι έχει αυθαιρεσία. Καλό θα ήταν, εφόσον κάνεις νέο σχέδιο ή αν βάζεις το σχέδιο της άδειας και έχεις την δυνατότητα να φτιάξεις κάποιες σημειώσεις επάνω, να το γράψεις που βρήκες αυτές τις αποκλίσεις. Δεν το θεωρώ όμως απαραίτητο, ο νόμος είναι σαφής, όταν υπάρχουν αυτές οι μικρές αποκλίσεις, δεν θεωρείται αυθαίρετο το ακίνητο, οπότε δεν υπάρχει λόγος να κάνεις νέα κάτοψη.
Αν το ακίνητο σου είναι εντός σχεδίου και υπάρχει τοπογραφικό διάγραμμα χωρίς συντεταγμένες συστήματος ΕΓΣΑ, νομίζω δεν απαιτείται νέο τοπογραφικό με συντεταγμένες συστήματος ΕΓΣΑ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι έχει μια απόκλιση έως 20εκατ. και είναι εντός σχεδίου οικισμού στην Πάρο, οπότε θα το αποφύγω να κάνω αν δεν απαιτείται

Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, patty said:

Ναι έχει μια απόκλιση έως 20εκατ....

κατ' εμέ ανεξάρτητα από ποσοστά το 20εκ είναι πολλά για κτήριο ως απόκλιση.

Αποδεκτό έως 7-8εκ. μαξ

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

θα δω μπορεί και να το κάνω 1,5τμ είναι..

σε περίπτωση που δεν κάνω και ο τίτλος του ακινήτου λέει 50τμ και με την αποτύπωση, σοβάδες κτλ βγαίνει 51,5τμ, το θέμα είναι η συμβολαιογράφοι θα μπορούν να δεχτούν αυτή την διαφορά χωρίς ρύθμιση με την αιτιολογία ότι είναι εντός των ορίων απόκλισης?

 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, patty said:

... την αιτιολογία ότι είναι εντός των ορίων απόκλισης?

 

με βάση σχεδιαστικών λόγων 20εκ μήκος μεγαλύτερο δεν είναι αποδεκτή απόκλιση και ας το δέχονται οι δικηγόροι.

Εγώ έως 20εκ σε μήκος πλευράς, δεν θα το έκανα γαργάρα ούτε θα το απέκρυπτα με την υπογραφή μου.

Εσυ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συστήνω, να κάνεις αρχικώς υπαγωγή στον 4495 για ρύθμιση αυθαιρεσιών και πριν εκδόσεις την ΗΤΑ να μιλήσεις με τον συμβολαιογράφο...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εγώ λέω ... πως τα 20εκ είναι μεγάλη απόκλιση, αλλά δεν είναι και μεγάλη αν έχεις 20μ μήκος πλευράς κτιρίου και μια επένδυση πέτρα την οποία ο αρχιτέκτονας στην άδεια την έδειξε να έχει 2εκ πάχος και στην πραγματικότητα μπορεί να έχει 15. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι σε δισγωνιαίο οικόπεδο η κύρια μεσαία όψη προκύπτει 10,50 αντί 10,44 της άδειας . Εκδίδεται ΗΤΚ ως νόμιμο με τις αποκλίσεις του 2% θεωρώντας ότι  η υπέρβαση εκτός Ο.Γ. προκύπτει από το επίχρισμα και ότι ο φέρων οργανισμός υλοποιήθηκε στα 10,44. ?

 

Με προβληματίζει η διάταξη που λέει ότι με τις αποκλίσεις δεν πρέπει να παραβιάζονται οι κοινόχρηστοι χώροι.

Edited by venezia
Προσθήκη κειμένου
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.