Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

σωστο ειναι,

γιατι,  η συσταση ΟΙ, προυποθετει αδεια, αρα ελεγχο του "τμηματος" που χτισθηκε και οριστικοποιει το καθε "τμημα" καθετης, ωστε καθε ενα να μπορει να  περιγραφεται  ξεχωριστα.

 

τις καλησπερες μου

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ορθό (και πολεοδομικά) είναι να μπαίνει μόνο το τμήμα της καθέτου.

Διευκολύνει τον οποιοδήποτε έλεγχο και τη ζωή. Δεν μας αφορά να ψάχνουμε στις εκκρεμότητες του γείτονα, γιατί είναι γείτονας και όχι συγκάτοικος. Στις περισσότερες οικοδομές που έχουν αδειοδοτηθεί σε κάθετες ο μηχανικός δεν ήξερε και δεν έμαθε ποτέ προσωπικά τον γείτονα ...

Η μόνη παρατήρηση στην τεχνική περιγραφή του συναδέλφου είναι ότι όση ανάλυση έχει η περιγραφή του αυθαιρέτου πρέπει να έχει και το νόμιμο τμήμα. Επίσης δεν είναι απαραίτητη η ανάλυση της επιλογής κατηγορίας κλπ...

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, dimitris GM said:

...

γιατι,  η συσταση ΟΙ, προυποθετει αδεια,...

 

Δημήτρη δεν νομίζω πως είναι υποχρεωτική η προϋπόθεση να υπάρχει η Οικοδομική Άδεια για να συνταχθεί το συμβόλαιο σύστασης οριζοντίων ….

Υποχρεωτική προϋπόθεση είναι να υπάρχουν σχέδια κατόψεων των μελλοντικών διηρημένων ιδιοκτησιών που αν υπάρχει η Άδεια αναφέρει ο τίτλος σύμφωνα με τα σχέδια του Μηχανικού ΧΧΧ για τα οποία θα εκδοθεί Οικοδομική Άδεια ή αν υπάρχει η Οικοδομική άδεια αναγράφει και άμεσα την Οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα στοιχεία του οικοπέδου Θόδωρε τα έχεις, περιγράφονται στο συμβόλαιο σου. Δεν χρειάζεται να ρωτήσεις κανένα γείτονα.

Στα συμβολαιογραφικά έγγραφα που καταρτίζονται μετά την έναρξη ισχύος του παρόντος και έχουν ως αντικείμενο τη σύσταση ή την τροποποίηση αυτοτελών ιδιοκτησιών, σύμφωνα με τις διατάξεις του ν.3741/1929 (Α4) και του ν.δ.1024/1971 (Α232).

 

Link to comment
Share on other sites

εγω θυμαμαι οτι,  οταν καναμε συμβολαια, επισυναπταμε και αντιγραφο της αδειας

ή δηλωνε ο πωλητης πως χτισθηκε με αδεια πριν  το 1985:wink:

νταξ...οι κατοψεις μπορει και να μην εφεραν την "μπλε σφραγιδα"...

 και  μπορει και να ηταν "καπως" διαφορετικα τα διαμερισματα μεταξυ τους  σε σχεση με την αδεια....

[μαυρα χαλια...δλδ.]

γι  αυτο,  μετααααα, ηρθαν οι "φύλακες της νομιμοτητας"

και χρεωσαν την ΔΔ με 500 ολοκληρα ευρω...σε οικοδομες 60 και 70 ετων...

[και, σημερα,   τα 250 παλι πολλα..ειναι]

 

Αλλα συσταση χωρις αδεια, δεν το εχω ξαναδει...

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της ύπαρξης οριζόντιας επί καθέτου τα ανέφερε ο Δημήτρης,υπάρχει και η αναφορά στο μανιουαλ.Για το θέμα της αναλυτικής τεχνικής περιγραφής και της αναφοράς κατηγοριών ( δεν είναι τυχαίο που ανέφερα την Κατ3) το έκανα γιατί σε όσες δικαιοπραξίες έχω συμμετάσχει η μόνιμη (και λογική) επωδός των συμβολαιογράφων είναι "τα τετραγωνικά αναλυτικά".Από την στιγμή δε που είναι έτσι δομημένη η ητ ώστε να φαίνεται όλο το ιστορικό των επιφανειών από άδειες/νομιμοποιήσεις (ξέρω, υπάρχει η αναφορά ότι μπορεί να γραφτεί η επιφάνεια μόνο του τελευταίου νομιμοποιητικου εντύπου) θεωρώ ότι είναι καλό να τα γράφουμε αναλυτικά..Αυτό, η μικρή μου εμπειρία, μου έχει δείξει ότι μας γλυτώνει από ατελείωτα πήγαινε-ελα...

 

Την Κατ3 την ανέφερα γιατί έχω εντοπίσει ότι είναι η πιο "δύσκολη" για τους συμβολαιογράφους. Κοιτάει την κάτοψη, βλέπει την αποθήκη, τον ηχ, αλλά αυτά τα έξτρα 2 τμ από την άδεια δεν τα καταλαβαίνει... Του βάζεις αναλυτικά στην τεχνική σου περιγραφή "τί είναι η απόκλιση της Κατ3" και όλα "μελι-γαλα"...😄😄Ξαναλέω, προσωπική και ίσως λίγο μαζοχιστική άποψη 😄

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είπα για ανάλυση τύπου νόμιμα Α + αυθαίρετα Β = σύνολο Γ. Γιατί να αιτιολογηθεί η Κατ.3 στον συμβολαιογράφο; Είναι θέμα του μηχανικού και μάλιστα ενδεχομένως πολλών που ο καθένας το έχει ήδη αιτιολογήσει μόνος του.
Από παρόμοιες πρακτικές φτάσαμε στην κατάσταση να ζητήσει δικηγόρος αγοραστή να τακτοποιηθεί προεξοχή αποχέτευσης 10Χ10 σε κοινόχρηστο και ο σοβάς με ακρίβεια εκατοστού και να αναγραφεί το εμβαδό τους ...

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Μα εγώ δεν υποστήριξα πουθενά την περφεξιονιστικη διάθεση "μετρήστε μου την απόκλιση που έχει ο σοβάς". Αλίμονο! Είπα: να βγαίνει η σούμα : νομιμα + νομιμοποιημένα = υφιστάμενα (Α+Β=Γ όπως λες), και όπου δεν είναι απολύτως κατανοητό τί έχει μπει στον κουβά του Β, επεξήγηση του. Απλό. 

Link to comment
Share on other sites

και μεταααα,

η ΥΔΟΜ ηθελε -λεει- συναινεση του 100%  των συνιδιοκτητων- επειδη -λεει- ηταν "επεμβαση σε κοινοχρηστα και κοινοχρηστα" και επηρεαζαν -λεει- την "οψη της οικοδομης" και την "ασκημηναν"...

-λενε τωρα κι' αυτοι τα δικα τους,

[αλλα,  αμα προκυψει κατι παρομοιο  δικαστικα και κριθει οτι,  αυτος ο σωληνας, δεν ειναι κατ.3,  αλλα  εκανε επεκταση της ΟΙ  στα κοινοχρηστα και σαν τετοια  επρεπε να τακτοποιηθει και να γινει και μονομερης τροποποιηση της συστασης

... να δουμε ποιος θα τρεχει.]

Θεοδωρε,

τις καλησπερες μου

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

29 λεπτά πριν, dimitris GM said:

εγω θυμαμαι οτι,  οταν καναμε συμβολαια, επισυναπταμε και αντιγραφο της αδειας

...

κι εγώ θυμάμαι μερικές εκατοντάδες τίτλους (πολ/κίες Αττικής πχ) που δεν γνώριζε ο ιδιοκτήτης τον αριθμό Οικοδομικής Άδειας και τον αναζητούσαμε έστω σκέτο τον αριθμό να βρούμε στο τίτλο ή στην σύσταση δεν υπήρχε...

μιλάμε για εκατοντάδες ε..... και τα αρχεία όλων των ΥΔΩΜ στην αθήνα (και είναι πολλά) θα έχουμε χιλιάδες αιτήσεις εύρεσης αριθμού αδείας για κτήρια που υπάρχει σύσταση και δεν αναγράφει καν αριθμό άδειας...

Για αυτό πετάχτηκα ..... είναι πονεμένη ιστορία 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.