Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

15 ώρες πριν, cien said:

εγώ πάλι έχω μια άλλη απορία.. Όταν υπάρχει σύσταση οριζοντίων σε οικοδομή, η οποία δεν ανταποκρινόταν ποτέ στην πραγματικότητα ούτε σε αριθμό ιδιοκτησιών, ούτε σε επιφάνειες και πρέπει να γίνει τροποποιποίηση της για αποτύπωση της πραγματικής κατάστασης, πως συμπληρώνω την ΗΤΚ;

Αν συμπληρωθεί η πραγματική κατάσταση τότε γίνεται "αυθαίρετα" καθώς δεν έχει γίνει ακόμα η τροποποίηση.

Αν συμπληρωθεί η κατάσταση της αρχικής σύστασης, τότε θα εκδοθούν βεβαιώσεις για ιδιοκτησίες που δεν υπάρχουν και δεν μπορούν να ελεγχθούν. Επίσης θα πρέπει να γίνουν 50 καταχωρήσεις σύμφωνα με την αρχική σύσταση, ενώ στην πραγματικότητα υλοποιήθηκαν 30.

Οπότε τι κάνουμε;

Περιμένουμε να αναλάβει κάποιος συμβολαιογράφος την τροποποίηση της ΣΟΙ. Μετά ζητάει από τον πελάτη του τις απαραίτητες ΗΤΚ και αυτός με τη σειρά του σου δίνει εντολή να τις ετοιμάσεις, οπότε συντάσσεται ιδ. συμφωνητικό όπου αναφέρεται το ζητούμενο από την πλευρά του και το τίμημα με τους όρους σου από την πλευρά σου.

Τον μηχανικό δεν τον ενδιαφέρει πόσες ΗΤΚ θα φτιάξει (θα πληρωθεί για το σύνολο της δουλειάς και την ευθύνη επισύναψης ή μη αυτών των ΗΤΚ στα συμβόλαια την έχουν οι συμβολαιογράφοι). Τον μηχανικό τον ενδιαφέρει τι θα γράφει την τεχνική έκθεση κάθε μιας ΗΤΚ. Ακόμα δεν έχουμε σαφείς οδηγίες για συνενώσεις ή διαχωρισμούς ή κατάργηση ΟΙ. Αν ζητηθεί ΗΤΚ για τις αρχικές ΟΙ, τότε αυτές θα έχουν μεν ΚΑΕΚ, αλλά δεν θα έχουν υπόσταση. Αν ζητηθεί ΗΤΚ για τις τελικές, τότε αυτές περιγράφονται κανονικά, όπως και στην ΤΕ της τακτοποίησής τους, αλλά πιθανόν να μην έχουν ΚΑΕΚ κάποιες αυτές. 

Κι εγώ αναμένω οδηγίες από υποθηκοφύλακα για συνένωση 2 αποθηκών και μετατροπή τους σε κατοικία, με τακτοποίηση, ώστε να τροποποιηθεί η ΣΟΙ, οπότε είμαστε όλοι σε αναμονή... Θεωρητικά μπορώ να δώσω και 3 ΗΤΚ, αλλά η τεχνική μου έκθεση θα γράφει πάντα τα ίδια... Και τι νόημα έχει να καταχωρηθούν 2 ΗΤΚ για τις αρχικές ΟΙ που πλέον ούτε καν υπάρχουν?? (ψηφιακή ρύπανση :confused:)

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μαζί σου ότι έτσι θα γίνει η δουλειά άμεσα, αποτελεσματικά και χωρίς ψηφιακή ρύπανση:-D.  η ένσταση σε αυτό είναι ότι οι συμβολαιογράφοι θα ζητήσουν ότι τους βολεύει για να γίνει η δουλειά τους όπως ξέρουν, χωρίς να τους ενδιαφέρει πως λειτουργεί η ΗΤΚ.Όπότε πέφτει σε εμάς η απόφαση αν θα κάνουμε ότι ζητήσουν ή αν θα κάνουμε ότι προβλέπεται (;;) για να είμαστε τυπικοί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέροντα τα ερωτήματα και οι τοποθετήσεις. Αυτά θα έπρεπε να έχουν απασχολήσει σοβαρά το Υπουργείο πριν βγει και πανηγυρίσει για το επίτευγμα της ΗΤΚ. Θέματα που όσοι είναι ενεργοί στην δουλειά, ξέρουν ότι θα προέκυπταν την επόμενη μέρα εφαρμογής, αλλά ουδείς σκέφτηκε να μαζέψει 10-20 τέτοιες περιπτώσεις για αρχή και να τις βάλει έστω και σαν παράρτημα στην υπουργική απόφαση, ή σε κάποια εγκύκλιο (που εδώ και ένα χρόνο δεν έχει ακόμα βγει τίποτα) εφαρμογής του νόμου. 

Στην τελευταία ημερίδα του ΤΕΕ έθιξαν το ζήτημα (με αρκετό μπέρδεμα φυσικά) αναφέροντας ότι όταν γίνεται κατάργηση ιδιοκτησίας ή ιδιοκτησιών (περίπτωση συνένωσης ή διαχωρισμού αρχικού διαμερίσματος), συντάσσονται ταυτότητες για τα αρχικά και τα προκύπτοντα. Οι αρχικές ιδιοκτησίες μετά το συμβόλαιο θα πρέπει να πάνε για αρχειοθέτηση (αποστολή mail). Ακούγεται "παλαβό" αλλά αν όντως αποδειχθεί ότι είναι έτσι, θα πρέπει να το γνωρίζουμε εκ των προτέρων για να καθορίζουμε και την ανάλογη αμοιβή.  Αναφορικά με τον προβληματισμό του αριθμού πιστοποιητικών πληρότητας, νομίζω ότι αυτό είναι πιο ξεκάθαρο, καθώς θα αφορά τον αριθμό των οριζόντιων που συστήνονται ή μεταβιβάζονται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω χάσει τα αυγά και τα πασχάλια..

Έχω όροφο με τρία διαμερίσματα (3 Ο.Ι.) αλλά που κατασκευάστηκαν 2 (διαμερισμάτωση).

Πόσες ΗΤΚ θα κάνω? 3 ή 5 ????

Και στα νέα τι ΚΑΕΚ θα βάλω???

Edited by Faethon11
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Faethon11 φαντάζομαι ρωτάς για το πόσες απαιτούνται για την τροποποίηση της ΣΟΙ...

Προς το παρόν η μόνη απάντηση είναι: όσες ορίσει ο υποθηκοφύλακας, ώστε η τροποποίηση να γίνει αποδεκτή για μεταγραφή.

Edited by ppanag
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

και γιατι "3"....  και γιατι "5";;;;;

και γιατι οχι "δυο";;;;

Ειχες στην αδεια τρια.

Εκανες συσταση και συμβολαια και ΚΑΕΚ και ΤΑΠ και ΔΤ  και Ε9....για 2,

αρα εχεις ΔΔ, με δυο ΟΙ..

 

Link to comment
Share on other sites

τι  δεν καταλαβαινω;;;

ειχες στην αδεια τρια.....  εκανες συσταση και συμβολαια για δυο...τα εχεις μεταγραψει  Αυτα πηγες στο κτηματολογιο και πηρες δυο ξεχωριστα ΚΑΕΚ

δεν πηγες τοτε να κανεις ενημερωση αδειας...

αρα εκει φαινονται σαν τρια.

αρα εχεις ΔΔ

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.