Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλημέρα...

Λέτε, και πολύ σωστά λέτε, να διαβάσω το ΣΩΜΑ του νόμου...

Εκεί λοιπόν λέει πως ο μηχανικός υποβάλλει στοιχεία και προφανώς ελέγχει αν τα υποβαλλόμενα στοιχεία αποδίδουν το κτίριο όπως είναι στην πραγματικότητα όπως λέει και το (στ) στοιχείο.

Λέει και πως είναι υπεύθυνος για την πολεοδομική νομοθεσία σύμφωνα με τα άρθρα 54, 55 (όπως διευκρινίζει η απόφαση 7577/21)

Άρα λοιπόν σύμφωνα με τον νόμο (Α54.1στ), το μοναδικό που ελέγχει ο μηχανικός είναι αν οι εγκεκριμένες κατόψεις  (από ΟΑ ή από τακτοποίηση/νομιμοποίηση/αναστολή) ταυτίζονται με την πραγματικότητα αφού εντέλλεται να υποβάλλει κατόψεις που ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα στην περίπτωση που δεν προκύπτει από τις εγκεκριμένες.

Δηλαδή αν δεν υπήρχε το (στ), η ΗΤΚ θα περιλάμβανε τα εγκεκριμένα χωρίς κανέναν έλεγχο αφού δεν προκύπτει από πουθενά η υποχρέωση ελέγχου. Όπως γίνονταν τόσα χρόνια με τα συμβόλαια (προ '11) που μετέγραφαν ότι έλεγε η σύσταση (αρχικά) ή η ΟΑ (αργότερα και πριν το '11)....

Μέχρι εδώ υπάρχει διαφωνία?

Έρχεται λοιπόν η απόφαση (Α2.1.Α.γ) και αναφέρει πως ο μηχανικός επιβεβαιώνει την ορθότητα των υποβαλλόμενων στοιχείων.

Δεν λέει πως επιβεβαιώνει την ορθότητα τμήματος των υποβαλλόμενων στοιχείων.

Και εδώ πατάει η προηγούμενη ανάρτησή μου.

 

Εγώ αυτά καταλαβαίνω από την νομοθεσία (Ν4495/17 και απόφαση 7522/21)

 

Και κάτι που δεν βρήκα να σχολιάστηκε. Ζητάει και την μελέτη προσβασιμότητας ΑμεΑ, όπου απαιτείται... και απαιτείται σε κτίρια πριν και μετά τον Ν4067/12....

 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ορθά διαπιστώνεις τα δύο διακριτά μέρη.

Το αρχικό της αποτύπωσης του υπάρχοντος φακέλου του ακινήτου (συστάσεις, σχέδια, στοιχεία κλπ.) και το τελικό της επικαιροποίησής του (σύγκριση με την πραγματικότητα, ενδεχόμενη τακτοποίηση, άδεια κλπ.).

Για το "ορθότητα" το είπα και παραπάνω

ότι είναι η "ορθή συμπλήρωση στοιχείων".

Ο μηχανικός είναι πάντα υπεύθυνος για τα θέματα εφαρμογής της πολεοδομικής νομοθεσίας όταν εντέλλεται γι αυτό. Στο θέμα μας είναι σαφείς οι εντολές του καθενός, αν αυτές παρερμηνευτούν από μηχανικό οποιαδήποτε αντίθετη με αυτές ενέργειά του είναι άκυρη.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, Faethon11 said:

Και κάτι που δεν βρήκα να σχολιάστηκε. Ζητάει και την μελέτη προσβασιμότητας ΑμεΑ, όπου απαιτείται... και απαιτείται σε κτίρια πριν και μετά τον Ν4067/12....

Απαιτείται σε μετά τον ΝΟΚ κτήρια, οπότε γι' αυτά υπάρχει στην άδεια και υποβάλλεται ή

Απαιτείται για τα ειδικά κτήρια της παρ.4 του άρθρου 26 ΝΟΚ μετά τις 31/12/2020, οπότε γι' αυτά αν δεν υπάρχει συντάσσεται και υποβάλλεται γιατί διαφορετικά το κτήριο είναι αυθαίρετο (και αυτό δεν τακτοποιείται).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 - Οβελιξ, γιατι πετας τα μενιρ???

- Να,  τα πηγα στον Μηχανίξ  για να παρουν ηλεκτρονικη  ταυτότητα

και μου ειπε οτι δεν τα αναλαμβανει...

επειδη δεν εγινε σωστη τακτοποιηση απο τον προηγουμενο  μηχανικο....👿

 

Τι χρησιμότητα είχαν τα μενίρ που έφτιαχνε ο Οβελίξ - tromaktiko

 

καλημερα παιδες...

 

Edited by dimitris GM
  • Like 6
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Εχω κάνει μια τακτοποίηση μεζονέτας και καλούμαι τώρα να βγάλω ΗΤΚ. Η άδεια βγήκε για ένα μεγάλο οικόπεδο με 4 κτίσματα. Στην ΗΤΚ βάζω όλα τα σχέδια της άδειας ή μόνο αυτά που αφορούν το κτίριο μου? Επίσης η μεζονέτα αποτελείται από 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες (μια ισόγειο , μια πρώτος όροφος) αλλά είναι λειτουργικά ενιαία. Θέλει 1 καταχώρηση το κτίριο, ή 2 ανάλογα τον αριθμό των οριζοντίων ιδιοκτησιών?

Link to comment
Share on other sites

promes15

"η μεζονέτα αποτελείται από 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες (μια ισόγειο , μια πρώτος όροφος) αλλά είναι λειτουργικά ενιαία."

 

Η  λειτουργικη συνενωση δεν αλλαζει τις ΟΙ...εξακολουθεις να εχεις δύο.

 Δυο ταυτότητες θελεις.

[ή μία κτιριου]

 Αυτη την λειτουργικη συνενωση την εχεις τακτοποιησει?

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

7 λεπτά πριν, dimitris GM said:

promes15

"η μεζονέτα αποτελείται από 2 οριζόντιες ιδιοκτησίες (μια ισόγειο , μια πρώτος όροφος) αλλά είναι λειτουργικά ενιαία."

 

Η  λειτουργικη συνενωση δεν αλλαζει τις ΟΙ...εξακολουθεις να εχεις δύο.

 Δυο ταυτότητες θελεις.

[ή μία κτιριου]

 Αυτη την λειτουργικη συνενωση την εχεις τακτοποιησει?

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

Θελει επιπλέον τακτοποίηση η συνένωση των 2 ΟΙ? Εγώ τακτοποίησα Ισόγειο και σοφίτες για ενιαίο κτίριο.

Edited by promes15
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, kan62 said:

Για το "ορθότητα" το είπα και παραπάνω

ότι είναι η "ορθή συμπλήρωση στοιχείων".

Άρα συμφωνείς μαζί μου πως δεν υπάρχει υποχρέωση ελέγχου κανενός άλλου στοιχείου πλην των κατόψεων.... Σε ευχαριστώ για την επιβεβαίωση...

Δεν είμαστε υπόλογοι δηλαδή αν δεν έχει γίνει ορθά ο υπολογισμός του προστίμου ή ακόμα και βαρύτερο αν είχε δικαίωμα να υπαχθεί. Και λέγοντας υπόλογοι, όσον αφορά τον νόμο.

1 ώρα πριν, kan62 said:

Απαιτείται σε μετά τον ΝΟΚ κτήρια, οπότε γι' αυτά υπάρχει στην άδεια και υποβάλλεται ή

Απαιτείται για τα ειδικά κτήρια της παρ.4 του άρθρου 26 ΝΟΚ μετά τις 31/12/2020, οπότε γι' αυτά αν δεν υπάρχει συντάσσεται και υποβάλλεται γιατί διαφορετικά το κτήριο είναι αυθαίρετο (και αυτό δεν τακτοποιείται).

Πολύ σωστά τα λες. Είναι ένα θέμα όμως που θα πρέπει να το έχουμε υπόψη μας....

2 λεπτά πριν, promes15 said:

Θελει επιπλέον τακτοποίηση η συναίνωση των 2 ΟΙ?

Αν δεν είναι και στα εγκεκριμένα σχέδια μεζονέτα, ναι.

υ.γ. Πάντως έχω δει (σε πολυκατοικίες μόνο) αρκετές μεζονέτες με Ο.Ι. ανά όροφο....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα συνάδελφοι, χρειάζομαι τα φώτα σας! Ν. 4495/2017, άρθρο 59, παρ 1: Αν απαιτείται άδεια από δημόσια αρχή για εκτέλεση οικοδομικών εργασιών με τις οποίες μεταβάλλονται πολεοδομικά και κτιριολογικά μεγέθη, όπως προσθήκη και επέκταση, των υπαρχόντων κτιρίων, για τον έλεγχο και την καταγραφή των στοιχείων συμπληρώνονται τα στοιχεία ειδικού εντύπου.

Ποιο είναι αυτό το ειδικό έντυπο;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.