Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

@ΚΑΝΑ φυσικά και δεν εννοούσες εμένα  αφού δεν είχα απαντήσει!! Απλά εκείνη την ώρα έγραφα και λέω κάτσε να δεις..  είναι πολύ μπροστά ο τύπος.... :)

Αυτό όμως με την "υποχρεωτική" ρύθμιση δεν το έχω εντοπίσει ... Το'χω ζητήσει και από το τεε να μου το υποδείξουν εγγράφως αλλά κάνουν τα στραβά μάτια.

Μου το λένε προφορικά μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ακίνητο με ρύθμιση του Ν1337/83 ως εκδούσα αρχή τι θα βάζατε? τον μηχανικό?

Επίσης ως εμβαδόν οικοπέδου ποιό θα βάζατε? Αυτο του τοπογραφικού του Ν1337/83 ή το μεταγενέστερο βάσει νεότερου τοπογραφικού. Στο συμβόλαιο αναφέρει...''οικόπεδο επιφάνειας Χ... με νεότερη καταμέτρηση έχει επιφάνεια Υ ....

Link to comment
Share on other sites

1337? οχι.  Πολεοδομία.  (ή νομαρχία? )

για τα τμ βαλε το πιο πρόσφατο και στις παρατηρήσεις γραψε τα υπολοιπα αν θες...

" Επιφάνεια οικοπέδου Ε=1279,98τμ από σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας συμβολαιογράφος Αθηνών....
Επιφάνεια οικοπέδου από κτηματολόγιο Ε=1270τμ.
Επιφάνεια οικοπέδου από οικοδομική άδεια Ε=1280τμ. "
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

50 λεπτά πριν, jbosdas said:

1337? οχι.  Πολεοδομία.  (ή νομαρχία? )

για τα τμ βαλε το πιο πρόσφατο και στις παρατηρήσεις γραψε τα υπολοιπα αν θες...

" Επιφάνεια οικοπέδου Ε=1279,98τμ από σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας συμβολαιογράφος Αθηνών....
Επιφάνεια οικοπέδου από κτηματολόγιο Ε=1270τμ.
Επιφάνεια οικοπέδου από οικοδομική άδεια Ε=1280τμ. "

Ευχαριστω πολύ!

Ενα έγγραφο που έχω έχει πάνω μια σφραγίδα της υπηρεσίας δόμησης δήμου Σπάτων-Αρτέμιδας. Αυτή να βάλω αρχή έκδοσης?

Το τοπογραφικό αυτό το νεότερο να το ανεβάσω στην πλατφόρμα στα γενικά έγγραφα? Επειδή δεν ανήκει σε κάποια πράξη πχ άδεια...

Edited by mechgiann
Link to comment
Share on other sites

@ΚΑΝΑ καλημέρα!!

2. Στις διατάξεις των άρθρων 53 έως 61 υπάγονται τα κτίρια ή διηρημένες ιδιοκτησίες επί κτιρίων που έχουν ανεγερθεί ή ανεγείρονται με βάση οικοδομική άδεια, καθώς και τα κτίρια ή οι διηρημένες ιδιοκτησίες, για τα οποία επιτρέπεται η διενέργεια εμπραγμάτων δικαιοπραξιών, σύμφωνα με την παράγραφο 2 του άρθρου 82.

Ότι ίσχυε δλδ με τη βεβαίωση ισχύει κ τώρα, μεταβίβαση γίνεται με εξαιρέσεις κ πάλι, για άδεια ρυθμίζεις κ το παράθυρο του @MatsuPitsu. Υποχρεωτικότητα ρύθμισης κατά την ΗΤΚ δεν αναφέρει στο 82.

@mechgiann τοπογραφικό εν ισχύ είναι αυτό του συμβολαίου, αν θες να βάλεις άλλο θα πρέπει να μπει στο συμβόλαιο (αν κάνεις συμβόλαιο), με ότι αυτό συνεπάγεται (ΚΗΔ κλπ).

Edited by zazeng
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα,

θέλω να διαγράψω ένα οικόπεδο με οριστικές καταχωρημένες ιδιοκτησίες,

Πως γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Με οριστικές; Δεν γίνεται. Γιατί να γίνεται; Πως θα υφίσταται η ητκ της Οριστικοποιημενης χωρίς το οικόπεδο;

Link to comment
Share on other sites

Για οριζόντια σύσταση ,έκανα το λάθος και καταχώρησα ιδιοκτησίες ενώ δε θα έπρεπε(η οικοδομή είναι στα μπετά)η συμβ/γράφος θέλει ένα πιστοποιητικό πληρότητας οικοπέδου κάτι το οποίο δε γίνεται αφού έχω οριστικές καταχωρήμενες ιδιοκτησίες,

Καμία λύση σε αυτό αν έχετε να  προτείνεται διότι πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω,

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

Διαγραφή οριστικοποιημένης δεν ξερω αν γίνεται να την κανουμε χωρίς την συνδρομή του ΤΕΕ. Θεωρώ πως όχι.

Ενημερωσε το νήμα αν θες

 

Edited by jbosdas
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.