Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

3 ώρες πριν, nzerman said:

Εννοώ πως στην πράξη όλη βαρύτητα του ελέγχου μεταφέρεται από την απλή και γενική δήλωση περί «μη υπέρβασης», στην πληρότητα και ορθότητα όλων των στοιχείων. 

Το θέμα είναι σε τι βάθος θα επεκταθεί η δήλωση, θα μένει επιφανειακά ή θα πρέπει να βάλεις μπουκάλες και να κατέβεις σε βάθος; 

Το «αόριστο» της δήλωσης είναι ανησυχητικό πάντως. Επισυνάπτω. 

Επιπλέον, με τις δυνατότητες της πλατφόρμας, μπορεί να συμμετέχουν πολλοί αλλά ένας ουσιαστικά υπογράφει στο τέλος. Οι υπόλοιποι είναι για παρηγοριά υπό την έννοια πως αν αυτοί με τα δικά τους υποβληθέντα στοιχεία δημιουργούν πρόβλημα σχετικά με την ορθότητα, φοβάμαι πως θα υπάρξει συνυπευθυνότητα και όχι αποκλειστική ευθύνη. Θα ενέχεται και αυτός που υπογράφει στο τέλος.

 

Καταγραφή.JPG

Άρα συμφωνούμε σε αυτό που λεω ότι η Η.Τ δεν είναι μια απλή διαδικασία συλλογής εγγράφων και σχεδίων αλλά αποτελεί διαδικασία ενδελεχούς ελέγχου νομιμότητας κτιρίου ή ιδιοκτησίας. Οπότε, αν την δήλωση υπαγωγής δεν την έχει κάνει ο διαχειριστής μηχανικός της Η.Τ τότε τι γίνεται;

Ελέγχει εξ ολοκλήρου το ακίνητο και φυσικά αντιπαραβάλει την δήλωση υπαγωγής και τα προσαρτημένα σε αυτή σχέδια. Το μέγα ερώτημα είναι τι γίνεται αν η δήλωση και τα σχέδια του άλλου είναι για τα πανηγύρια και δεν ανταποκρίνονται στην υφιστάμενη κατάσταση  και επιπλέον, το κάνω και πιο δύσκολο, τι γίνεται όταν έχουν γίνει και συμβόλαια στο μεταξύ, με βάση αυτή τη δήλωση.

Με τα ΠΕΑ τι γίνεται; Αρκεί η καταχώρηση των στοιχείων εκδοθέντος ΠΕΑ (από άλλο μηχανικό) ή και σε αυτό θα πρέπει να γίνει έλεγχος;

Ας ξεκαθαριστούν πρώτα τα παραπάνω και μετά θα έχουμε και άλλες διαδικαστικές απορίες.

Οι συμμετέχοντες μηχανικοί στην Η.Τ δεν έχουν νόημα παρά μόνο ίσως σε περιπτώσεις νέων αδειών προκειμένου κάποιας άλλης ειδικότητας συνάδελφος να καταχωρήσει. Στο τέλος όμως για το πιστοποιητικό ο διαχειριστής έχει την αποκλειστική ευθύνη και όχι οι συμμετέχοντες στην ομάδα.

Τέλος, αυτό με τα στοιχεία οικοπέδου πάνω στο οποίο "χτίζονται" οι ιδιοκτησίες που θα ενσωματωθούν στην ΗΤ (περιπτώσεις διηρημένων ιδιοκτησιών) το οποίο σε φάση υποβολής, μπορεί κάποιος άλλος μηχανικός να μπει και να στο αλλάξει δε με εντυπωσίασε καθόλου αυτή η δυνατότητα πρόσβασης. Κάτι δεν μου κάθεται σωστά σε αυτή την συστημική δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, nzerman said:

Ο έλεγχος (από ελεγκτές) συνίσταται στην επιβεβαίωση της ορθής συμπλήρωσης όλων των απαιτούμενων στοιχείων που περιγράφονται στα Έντυπα το περιεχόμενο των οποίων καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού Περιβάλλοντος και Ενέργειας. 

Συμφωνούμε ΑΛΛΑ ενώ από το νόμο υπάρχει το παραπάνω.... μιλάει για ορθή συμπλήρωση, η δήλωση του ΤΕΕ κατά την οριστικοποίηση, περιέχει δήλωση περί ορθότητας όλων των δικαιολογητικών. Νομίζω πως κατισχύει το πρώτο (για την ώρα). Αυτό όμως δε σημαίνει πως μπορούμε να παραβλέψουμε εντελώς το δεύτερο γιατί σε μια δικαστική εμπλοκή θα είναι καθοριστικό (η αποδοχή της ορθότητας). 

Για το ΠΕΑ πάντως νομίζω δεν είναι και τόσο σοβαρό καθώς από το στέλεχος δεν μπορείς να έχεις εικόνα τι ακριβώς έχει εισαχθεί στο xml. Κάποια είναι εξόφθαλμα δε λέω αλλά δεν παράγει σοβαρά έννομα δικαιώματα το classification.  

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Άρα συμφωνούμε σε αυτό που λεω ότι η Η.Τ δεν είναι μια απλή διαδικασία συλλογής εγγράφων και σχεδίων αλλά αποτελεί διαδικασία ενδελεχούς ελέγχου νομιμότητας κτιρίου ή ιδιοκτησίας.

 

εγώ κατάλαβα ότι προτού έρθει σε μηχανικό ο ιδιοκτήτης πρέπει να παει 

1-σε δικηγόρο για έλεγχο τίτλων να δει την περιγραφή του ακινήτου (η οποία πρέπει να μπει στην περιγραφή της ΗΤΚ) , τις επιφάνειες των συμβολαίων του κλπ 

2-σε λογιστή για να βρεί το Ε9 γιατί τελικά του κύριους και τους βοηθητικούς χώρους για το Ε9 θα πρεπει να προκύψουν από το ΗΤΚ

Μετά να ξεκινήσουμε αναζήτηση στελεχών ΟΑ , τακτοποιήσεων κλπ ,

έπειτα ψάξιμο για σχέδια και

ακολούθως αυτοψια για ελέγχο νομιμότητας κτιρίου ή ιδιοκτησίας

 

17 ώρες πριν, Pavlos33 said:

Το μέγα ερώτημα είναι τι γίνεται αν η δήλωση και τα σχέδια του άλλου είναι για τα πανηγύρια και δεν ανταποκρίνονται στην υφιστάμενη κατάσταση  και επιπλέον, το κάνω και πιο δύσκολο, τι γίνεται όταν έχουν γίνει και συμβόλαια στο μεταξύ, με βάση αυτή τη δήλωση.

έλα ντε

αντε αν ειναι κοντά στην πραγματικότητα και έχεις μόνο μικρες αποκλίσεις
ίσως με μια ενημέρωση ή με μια ΕΕΔΜΚ
να μπορέσεις να το καλύψεις 

αλλά στα εντελώς λάθος θα υπάρχει θέμα 

και ειδικά αν κλείσουν τα αυθάιρετα

 

Edited by st2
Link to comment
Share on other sites

Παιδι'α, θα ήθελα αφού το έχετε ψάξει τόσο εσείς να μου απαντήσετε αν γίνεται στα κάτωθι:

1. ειμαι εγώ ο υποβάλλων την ΗΤΚ υπεύθυνος για τον έλεγχο μιας δήλωσης αυθαιρέτου από άλλο μηχανικό? 

2. αν ναι, τότε σε περίπτωση που δεν υπάρχει δήλωση πχ ούτε υθαιρεσία, αλλά διαπιστώνω ότι η άδεια έχει φάουλ (κλασικό πχ να διαπιστώνουμε λάθος στο ΔΚ) τότε έχω πάλι ευθύνη?

3. Τελικά πάντα εμείς έχουμε την ευθύνη για όλα? άρα θα είναι ένα πιο γ^&*-(*κο αυθαίρετο η ΗΤΚ????

 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν, sissy_arch said:

Παιδι'α, θα ήθελα αφού το έχετε ψάξει τόσο εσείς να μου απαντήσετε αν γίνεται στα κάτωθι:

1. ειμαι εγώ ο υποβάλλων την ΗΤΚ υπεύθυνος για τον έλεγχο μιας δήλωσης αυθαιρέτου από άλλο μηχανικό? Ναι!!!

2. αν ναι, τότε σε περίπτωση που δεν υπάρχει δήλωση πχ ούτε υθαιρεσία, αλλά διαπιστώνω ότι η άδεια έχει φάουλ (κλασικό πχ να διαπιστώνουμε λάθος στο ΔΚ) τότε έχω πάλι ευθύνη? Όχι!!!

3. Τελικά πάντα εμείς έχουμε την ευθύνη για όλα? Ναι!!! άρα θα είναι ένα πιο γ^&*-(*κο αυθαίρετο η ΗΤΚ???? Ναι!!! Γι' αυτό κάθε φορά να μην ξεχνάς, ευθέως ανάλογη με την αναλαμβανόμενη ευθύνη, να είναι και η συμφωνηθείσα αμοιβή σου!!! Αλλίως ο φίλτατος ιδιοκτήτης να πάει αλλού... Κορόιδα θα υπάρξουν πολλά....

 

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλημέρα.  

Μπήκα στην ηλεκτρονική ταυτότητα διερευνητικά για να δω πως λειτουργεί και παρατήρησα ότι μπορώ μέσω της αναζήτησης να δω στοιχεία όλων των ακινήτων  που έχουν υποβληθεί σε ένα Δήμο. Αυτό είναι νορμαλ; Να μπορεί ένας οποιοσδήποτε Μηχανικός δηλαδή να έχει πρόσβαση στα στοιχεία όλων των ακινήτων σε οποιοδήποτε Δήμο στην Ελλάδα; Που πήγαν τα προσωπικά δεδομένα; Με λίγα λόγια μπορώ να δω τι παρανομίες έχει ο οποιοσδήποτε; Τακτοποιημένες δεν λέω αλλά τι γίνεται στο ακίνητο του άλλου. Σε αυτά μόνο το υπουργείο θα έπρεπε να έχει πρόσβαση έτσι δεν είναι; 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ελεύθερη πρόσβαση στα στοιχεία του ακινήτου, όχι στα στοιχεία νομιμότητας. Για να αποκτήσεις θα πρέπει να αναρτήσεις εξουσιοδότηση και να έχεις δηλώσει προηγουμένως: 

Δηλώνω υπεύθυνα ότι τα στοιχεία στα οποία αποκτώ πρόσβαση πρόκειται να χρησιμοποιηθούν αποκλειστικά για την έκδοση Ταυτότητας για το Κτίριο/Διηρημένη Ιδιοκτησία για το οποίο έχω εξουσιοδοτηθεί.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 20/1/2021 at 10:37 ΠΜ, ΙΑΣΟΝΑΣ said:

 

Ιάσωνα, βλέποντας την ανακοίνωση του Σαδας μάλλον η ερώτηση μου αν πρέπει να ελέγχω εγώ και την άδεια δεν είναι τόσο σίγουρα ΟΧΙ. Πολύ άσχημη εξέλιξη...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάτσε να το ακουμπήσω και εδώ αυτό, λέει και για το θέμα της άδειας.
https://ecopress.gr/ilektroniki-taftotita-ktiriou-dimini-paratasi-kai-parathyro-dialogou-apo-ypen/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με την Υ.Α. που ρυθμίζει την διαδικασία συνάδελφοι λύθηκε η απορία... έχουμε την ευθύνη της ορθότητας ΟΛΩΝ των δικαολογητικών: 

Άρθρο 2 παρ Βδ

Μετά την εισαγωγή των ανωτέρω, την επιβεβαίω-
ση της ορθότητας των υποβαλλόμενων στοιχείων και 
δικαιολογητικών
 και  την  αποδοχή  του  δικαιώματος 
για χρήση, στατιστική επεξεργασία και κοινοποίηση 
του περιεχομένου των δικαιολογητικών και στοιχείων 
που υποβάλλει - με την επιφύλαξη της προστασίας των 
προσωπικών δεδομένων, της πνευματικής ιδιοκτησίας 
και των εμπορικά ευαίσθητων πληροφοριών - ο εξουσι-
οδοτημένος μηχανικός ολοκληρώνει την υποβολή και 
εκδίδει το Απόσπασμα Ταυτότητας Κτιρίου/Διηρημένης 
Ιδιοκτησίας, το οποίο περιλαμβάνει τα στοιχεία των κα-
ταχωρίσεων Οικοπέδου/Γηπέδου και Ιδιοκτησίας και φέ-
ρει μοναδικό κωδικό Ταυτότητας Κτιρίου / Διηρημένης 
Ιδιοκτησίας και κλειδί γνησιότητας.

και 

άρθρο 3 παρ. 1

1. Εξουσιοδοτημένος μηχανικός αιτείται την έκδοση 
Πιστοποιητικού Πληρότητας Ταυτότητας Κτιρίου / Δι-
ηρημένης Ιδιοκτησίας σε συνέχεια του Αποσπάσματος 
Ταυτότητας Κτιρίου / Διηρημένης Ιδιοκτησίας. Εισάγει 
την ημερομηνία διενέργειας της αυτοψίας στην ιδιο-
κτησία, επιλέγει την περίπτωση α, β ή γ της παρ. 2 του 
άρθρου 83 του ν. 4495/2017, και, αφού επιβεβαιώσει 
την ορθότητα των στοιχείων
, εκδίδει το Πιστοποιητικό 
Πληρότητας Ταυτότητας Κτιρίου/Διηρημένης Ιδιοκτη-
σίας, το οποίο φέρει μοναδικό αριθμό Πιστοποιητικού 
Πληρότητας και λαμβάνει κλειδί γνησιότητας.

και στο άρθρο 4 η κορύφωση

2. Ο εξουσιοδοτημένος μηχανικός, παραδίδει στον 
υπόχρεο το Απόσπασμα Ταυτότητας Κτιρίου / Διηρη-
μένης Ιδιοκτησίας, σε ηλεκτρονική ή έντυπη μορφή, το 
οποίο φέρει ηλεκτρονικούς κωδικούς πρόσβασης σε κάθε 
υποβαλλόμενο αρχείο, καθώς και το Πιστοποιητικό Πλη-
ρότητας Ταυτότητας Κτιρίου / Διηρημένης Ιδιοκτησίας. 
Εξουσιοδοτημένος μηχανικός σύμφωνα με την παρ. 4 του 
άρθρου 53 του ν. 4495/2017, ως τροποποιήθηκε και ισχύ-
ει, είναι ο μηχανικός που ορίζεται από τους κυρίους του 
έργου και είναι υπεύθυνος για την εφαρμογή της πολεο-
δομικής νομοθεσίας, σύμφωνα με τις κείμενες διατάξεις

Ως κείμενες διατάξεις για την διαδικασία της ταυτότητας 
του κτιρίου, νοείται η εφαρμογή των άρθρων 54 και 55 του 
ν. 4495/2017, καθώς και η αναλυτική εφαρμογή των ορι-
ζόμενων στην παρούσα απόφαση μετά τον ορισμό του.

Edited by nzerman
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.