Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

On 7/6/2021 at 11:11 ΠΜ, kondylw@ said:

Δίδω την απάντηση του 210-3291233 σε απάντηση που είχα θέσει παλαιότερα εδώ, αλλά  δεν πήρα απάντηση.

ερώτηση: "Μετά την έκδοση της άδειας δόμησης απαιτείται η ενημέρωση της ΗΤΚ. Ωστόσο ενημερώνεις κάτι που ήδη υφίσταται. Μήπως λοιπόν προϋπόθεση έκδοσης της άδειας είναι να έχει συμπληρωθεί η ταυτότητα για κάθε  γήπεδο   πριν την έκδοση της άδειας;...."

απάντηση: OXI

 

Επί τούτου κανείς άλλος γνώμη πέραν του 2103291233???????????

Μα μετά την έκδοση Α.Δ. δεν πρέπει να κάνουμε ταυτότητα?Εχω χάσει επεισόδια καθώς πέραν από την αρχή στην παρουσίαση δεν έχω ξαναμπεί σε thread.Οπότε ας ανακεφαλιώσω αυτά που ''ήξερα''

1)Ταυτότητα απαιτείται σε συμβόλαιο πλήν διαθήκης

2)Ταυτότητα απαιτείται σε ΕΕΜΚ με επίβλεψη ->,ΤΕΕ παρουσίαση -(νομίζω είχαμε πεί σε όλες τις ΕΕΜΚ εκ των υστέρων)

3)Ταυτότητα σε όλα τα νέα κτηρια

4) Τακτοποήση-> ταυτότητα όταν θελήσει ή βλ 1

 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, Stranger_ said:

Η απάντηση που δόθηκε από την τεχνική υποστήριξη του ΤΕΕ είναι σωστή.

Οπότε πχ αν βγάλω μια νέα Ο.Α. δεν απαιτείται ταυτότητα. Αλλά θα απαιτηθεί μονο όταν το πουλήσω.Και στο ενδιάμεσο μπορώ να βγάλω ΕΕΜΚ χωρίς πάλι να κάνω ταυτότητα.Λιγο μπερδεμένο μού φαίνεται 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, Elounda said:

Οπότε πχ αν βγάλω μια νέα Ο.Α. δεν απαιτείται ταυτότητα. Αλλά θα απαιτηθεί μονο όταν το πουλήσω.Και στο ενδιάμεσο μπορώ να βγάλω ΕΕΜΚ χωρίς πάλι να κάνω ταυτότητα.Λιγο μπερδεμένο μού φαίνεται 

Από τη σύντομη συνομιλία που είχα με το  παραπάνω τηλ κατάλαβα ότι πριν εεμκ ή ΟΑ δεν απαιτείται  να έχει συμπληρωθεί η ταυτότητα....τουλάχιστον όχι για τη δίκη μου περίπτωση που είχε προηγηθεί τακτοποίηση με υπαγωγή το Σεπτέμβρη....ωστόσο μετά την εεμκ ή την έκδοση της ΟΑ  και συγκεκριμένα 4 μήνες μετά τη λήξη ισχύς των αδειών ( εκτός αν οι εργασίες έχουν ολοκληρωθεί νωριτερα ) συμπληρώνεις την ταυτότητα. 
και κάτι ακόμα που μου τόνισαν....στη δίκη μου περίπτωση τακτοποίησης σε 1 αίτηση υπήρχαν 2 γήπεδα όμορα του ίδιου ιδιοκτήτη....όταν κάνω ΗΤΚ, αυτή θα αφορά σε μια για κάθε γήπεδο....πολεοδομικά μπορεί να είναι συνενωμένες οι ιδιοκτησίες, αλλά εφόσον στο Κτηματολόγιο έχουν χωριστά καεκ αντιμετωπίζονται με χωριστές δηλώσεις ταυτότητας....

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατάλαβα. Η ερώτηση που έκανε ο συνάδελφος, αυτό σχολιάζω γιατί μου φαίνεται περίεργο, είχε να κάνει με τον αν κατά την έκδοση ΕΕΜΚ  απαιτείται Ταυτότητα γενικά. Του είπαν όχι γτ ο νόμος μιλά για ενημέρωση, απο ότι κατάλαβα. Εσύ λες ότι αφού την βγάλεις την ΕΕΜΚ πρέπει να βγάλεις  Ταυτότητα με την ολοκλήρωση εργασιων .Τουλαχιστον αυτό σου είπαν. 

Εν κατακλείδι καταλαβαίνω ότι πρέπει να βγει Ταυτότητα με την έκδοση Ο.Α η ΕΜΜΚ. 

 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Paul_Mix said:

Για την μεταβίβαση διαμερίσματος (με σύσταση ΟΙ) ο συμβολαιογράφος θα χρειαστεί το πιστοποιητικό πληρότητας αντί για τη βεβαίωση μηχανικού Ν.4495 ?

Μπορεί να γίνει είτε με Π.Π. είτε με βεβαίωση αυτή τη στιγμή που μιλάμε. 

Link to comment
Share on other sites

11 ώρες πριν, Elounda said:

Εν κατακλείδι καταλαβαίνω ότι πρέπει να βγει Ταυτότητα με την έκδοση Ο.Α η ΕΜΜΚ. 

Όχι!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 η ΟΚτ έχουμε. Τι οχι βρε Ιάσωνα. Δλδ αν βγάλω αδεια  δεν απαιτείται ΚΑΘΟΛΟΥ ταυτότητα  και όταν ρωτάω καθόλου  εννοώ και εκ των προτέρων και εκ των υστέρων 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, kondylw@ said:

στη δίκη μου περίπτωση τακτοποίησης σε 1 αίτηση υπήρχαν 2 γήπεδα όμορα του ίδιου ιδιοκτήτη....όταν κάνω ΗΤΚ, αυτή θα αφορά σε μια για κάθε γήπεδο....πολεοδομικά μπορεί να είναι συνενωμένες οι ιδιοκτησίες, αλλά εφόσον στο Κτηματολόγιο έχουν χωριστά καεκ αντιμετωπίζονται με χωριστές δηλώσεις ταυτότητας....

Εχω κι εγώ παρόμοια περίπτωση, δύο όμορα γήπεδα του ίδιου ιδιοκτήτη, μια υπαγωγή τακτοποίησης, αλλά δυο ΚΑΕΚ. Ομως το ένα κτίριο πατάει και στα δύο ΚΑΕΚ. Πώς θα βγάλω δυο διαφορετικές ΗΤΚ για κτίριο που πατάει σε δύο διαφορετικά γήπεδα?

Link to comment
Share on other sites

Και όμως σε τηλεφωνική επικοινωνία  με το ΤΕΕ 3291520 είπαν  ότι απαιτείται  Ταυτότητα για Ο.Α και για τις ΕΕΜΚ περιμένουμε διευκρινίσεις. Για τις Ο.Α μου ανέφερε την πρόσφατη Υ.Α (η οποία βέβαια λέει ενημέρωση ) ότι είναι  σαφές λόγω μάλλον των μεταβατικων διατάξεων του άρθρου6. Απλά το ανακυκλώνω να μην γίνει αψηφηστα κάτι και τρέχει συνάδελφος γιατί διάβασε σχόλια εδώ μέσα και οχι κάτι σίγουρο, όσο μπορείς να το πεις. 

Συγνώμη για τις διορθώσεις γράφω απο κινητό 

Edited by Elounda
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.