Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Το ερώτημα στους συνδέσμους που παρέθεσα είναι για ολοκληρωμένη υπαγωγή.
Η γνώμη μου είναι ότι δεν απαιτείται μεταφορά αφού έχουν αναρτηθεί και τα δικαιολογητικά.

  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

33 λεπτά πριν, Βρασίδας said:

Το ερώτημα στους συνδέσμους που παρέθεσα είναι για ολοκληρωμένη υπαγωγή.
Η γνώμη μου είναι ότι δεν απαιτείται μεταφορά αφού έχουν αναρτηθεί και τα δικαιολογητικά.

άρα προχωράμε κανονικά σε ηλεκτρονική ταυτότητα πιστεύεις;

Edited by χαιδω
Link to comment
Share on other sites

 Επαναλαμβάνω: διάβασε τις απαντήσεις στους συνδέσμους που παρέθεσα.

 

On 5/1/2022 at 9:57 ΜΜ, alexandra_ said:

Το θέμα βέβαια είναι ότι μπήκα τώρα στο σύστημα της ταυτότητας και στις πράξεις δεν έχει επιλογή για Ν.4014!! Δεν μπορώ να καταλάβω από που προκύπτει ότι πρέπει μια ολοκληρωμένη δήλωση Ν.4014 να μεταφερθεί.

 

On 7/1/2022 at 12:48 ΜΜ, alexandra_ said:

Δεν είναι υποχρεωτικό για κάθε ολοκληρωμένη δήλωση να μεταφερθεί στον Ν.4495/17. Εγώ αυτό καταλαβαίνω. Και για αυτό το λόγο πουθενά δεν γράφει και το ΤΕΕ ότι πρέπει να μεταφερθούν. Και στην απάντησή τους γράφουν "μπορούσαν να υπαχθούν".

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να μεταφερθεί στον 4495 και δεν επιτρέπεται να εκδοθεί ΗΤΚ και το αντίστοιχο πιστοποιητικό! Οπότε περιμένεις μέχρι να ...δεήσουν!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έχω κάποιες σταυλικές εγκαταστάσεις τις οποίες τακτοποίησα με το 4178/13 το 2014, τώρα θέλουν να μεταβιβάσουν και επειδη δεν προλαβαίνουν μέχρι 31/1 μας πιάνει η ταυτότητα. Ήθελα να ρωτήσω αν γράφει κάπου στο νόμο ότι τα κτηνοτροφικά εξαιρούνται της σύνταξης ΗΤ ή αν θα πρέπει να γίνει. Επίσης βλέπω ότι στην τότε δήλωση του Ν.4178 είχε υποβληθεί μόνο αίτηση ΟΣΔΕ και τεχνική έκθεση χωρίς κάποιο άλλο δικαιολογητικό, ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Άκη,η ταυτότητα σύμφωνα με το σχετικό άρθρο 52,συντάσσεται για κάθε ακίνητο για το οποίο επιτρέπεται να γίνει εμπράγματη δικαιοπραξία.

Συνεπώς,οι κτηνοτροφικές εγκαταστάσεις (αφού δεν ανήκουν στην Κατηγορία Ι),λογικά ανήκουν στην Κατηγορία ΙΙ του άρθρου 55 και θα πρέπει να καταχωρήσεις το ακίνητο κανονικά.

Σχετικά με τα δικαιολογητικά,και εφόσον δεν υπάρχει αρχιτεκτονική αποτύπωση των υφισταμένων,θα πρέπει να συμπεριλάβεις στην εργασία,σύμφωνα με το άρθρο 54 και την ΥΠΕΝ/ΔΕΣΕΔΠ/7577/105 (ΦΕΚ 334Β/2021),τουλάχιστον τα σχέδια κατόψεων,πέρα από τα υπόλοιπα δικαιολογητικά.

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Χριστίνα, το κακό ειναι ότι τα κτίσματα είναι 5.500 τμ σύνολο, τα περισσότερα σε άθλια κατάσταση και δεν ξέρω πως μπορεί να κοστολογηθεί όλο αυτο. Και πως θα εξηγήσω στον ενδιαφερόμενο ότι το 2015 δεν χρειάζονται κατόψεις και τώρα πρέπει να γίνουν...

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2022 at 4:33 ΜΜ, akis73 said:

Ευχαριστώ Χριστίνα, το κακό ειναι ότι τα κτίσματα είναι 5.500 τμ σύνολο, τα περισσότερα σε άθλια κατάσταση και δεν ξέρω πως μπορεί να κοστολογηθεί όλο αυτο. Και πως θα εξηγήσω στον ενδιαφερόμενο ότι το 2015 δεν χρειάζονται κατόψεις και τώρα πρέπει να γίνουν...

Δυστυχώς δεν μπορούν να καταλάβουν ότι άλλαξε η νομοθεσία, κάτι τόσο απλό δεν το αποδέχονται γιατί σου απαντούν "εγώ σε πλήρωσα για να μου κάνεις την δουλειά σωστά". 

Μου έτυχε πριν λίγες μέρες. Προσπάθησα να εξηγήσω, αλλά όταν έχεις στο τηλέφωνο μια ηλικιωμένη 85 ετών........ Η απάντηση μου, ρωτήστε και άλλου. 

Edited by tasanto
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σε μη άρτιο μη οικοδομήσιμο αγροτεμάχιο με ισόγεια κατοικία 50τ.μ., πρέπει να εκδοθεί ΗΚΤ.

Τα 45τ.μ. έχουν ενταχθεί στον Ν.1337/83 και έχουν προσωρινή αναστολή από κατεδάφιση (φάση Β).

Τα υπόλοιπα 5τ.μ. θα ρυθμιστούν με τον Ν.4495, δεν αποτελούν μεταγενέστερη προσθήκη, αλλά προκύπτουν λόγω λανθασμένης μέτρησης της τακτοποίησης του 1983.

Εκδίδω κανονικά ΗΚΤ στο ακίνητο; 

Με εμποδίζει η προσωρινή εξαίρεση κατεδάφισης στην έκδοση ΗΚΤ;

Θα ήταν πιο "καθαρό" το ακίνητο αν ρύθμιζα και τα 50τ.μ. με τον Ν.4495;

Link to comment
Share on other sites

11 λεπτά πριν, Ilias M said:

....

Τα 45τ.μ. έχουν ενταχθεί στον Ν.1337/83 και έχουν προσωρινή αναστολή από κατεδάφιση (φάση Β).

Τα υπόλοιπα 5τ.μ. θα ρυθμιστούν με τον Ν.4495, ...

αφού θα κάνεις που θα κάνεις υπαγωγή στον 4495 βάλε και όλα τα τετραγωνικά που είχαν δηλώσει στον 1337 και δεν έχει ολοκληρωθεί με την 3η φάση .... για να είναι ουσιαστικά τακτοποιημένα

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.