Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

Μπορεί κάποιος να μου ποια είναι τα ανταποδοτικά τέλη για την ΗΤΚ τόσο για οικόπεδο όσο και για διηρημένες ιδιοκτησίες και μονοκατοικίες;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί καποιος να με ενημερωσει σε περίπτωση ληξης της βεβαιωσης της πληροτητας της ηλεκτρονικης ταυτοτητας (περας δυο μηνων) πρεπει να καταβαλουμε εκ νεου το παράβολο των 20 € ;

Link to comment
Share on other sites

Μετά  τη  λήξη  ισχύος,  απαιτείται  επικαιροποίηση  του  Αποσπάσματος  Ταυτότητας  Κτιρίου/Διηρημένης 
Ιδιοκτησίας και καταχώριση νέου Πιστοποιητικού Πληρότητας. 

Θα ψάξεις με το αριθμό οικοπέδου στο μητρώο και από εκεί θα ζητήσεις την τροποποίηση της καταχώρισης. ¨οχι από τις υποθέσεις σου. 

Εννοείται πως θα ξαναπληρώσεις. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα τι χρειάζεται να γράψουμε στην υπεύθυνη δήλωση για την εισαγωγή εξουσιοδότησης από τον υπόχρεο για να προχωρήσομε για την ηλεκτρονική ταυτότητα κτιρίου ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όχι άλλη παράταση! Δεν μπορούν να ρίχνουν το μπαλάκι πάλι στους μηχανικούς ότι καθυστερούν τις μεταβιβάσεις. Όποιος ήθελε να κάνει συμβόλαιο κ ξεκίνησε την διαδικασία τέλη Δεκεμβρίου είναι άξιος της μοίρας του. Μια τακτοποίηση δεν διαρκεί πάνω από 1-2 μήνες, αντιθέτως οι συμβολαιογράφοι έχουν μαζέψει φακέλους που λιμνάζουν εδώ και 6 μήνες στα γραφεία τους λόγω φόρτου εργασίας αλλά σε όλους "υπόσχονται" ότι προλαβαίνουν άνετα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα όταν έχουμε κάνει μια εισαγωγή καταχώρισης σε ένα οικόπεδο με κτίσμα στο μητρώο ταυτότητας κτιρίου και έχει γίνει ένα λάθος εκ παραδρομής μπορούμε να το ακυρώσουμε ή να το αγνοήσουμε (αφού είναι σε επεξεργασία) και να φτιάξουμε ένα νέο ;

 

Ευχαριστώ

Edited by panosges
Link to comment
Share on other sites

αυτό το να είναι η εισαγωγή του οικοπέδου σε "επεξεργασία" αν μπορείς να το διορθώσεις το ξέρω μόνο πως μπορείς να το ψάξεις μέσα στο σύστημα. 
Το αν γίνεται να το ακυρώσεις δεν το ξέρω, ανάλογα φαντάζομαι θα είναι με το πόσο έχει εισαχθεί το οικόπεδο, καθώς αν έχεις κάνει γεωχωρικό εντοπισμό του οικοπέδου και έχεις βάλει κάποια στοιχεία, τζάμπα κόπος θα είναι να το εγκαταλείψεις καθώς έχει γίνει κάποια δουλειά και επειδή έβαλες ένα τοπογραφικό λάθος. Εγώ λέω ψάξε το πιο πολύ μέσα στη δήλωση, μου φαίνεται απίθανο να μην έχει την επιλογή να ακυρώσεις το σχέδιο, όπως γινότανε και με τις δηλώσεις που υποβάλαμε με την σχετική με τον ν.4495 νόμο. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.