Jump to content

Εφαρμογή Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου


Recommended Posts

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Δηλαδή ρε Ιάσονα εσύ πρώτα ανοίγεις δήλωση, βάζεις παράβολο και μετά κάνεις αυτοψία να δεις τι γίνεται;  Και άντε εσύ το κάνεις έτσι, όπως κάνει την αυτοψία πριν κάνει οτιδήποτε άλλο σκάβει λάκκο

Το σημαντικότερο κατ' εμέ στη διαδικασία έκδοσης ΗΤΚ είναι η "εργασία" του μηχανικού, που θα τον οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι, "το ακίνητο για το οποίο ανέλαβε να εκδώσει ΗΤΚ, είναι σε θέση να την αποκ

- Οβελιξ, γιατι πετας τα μενιρ??? - Να,  τα πηγα στον Μηχανίξ  για να παρουν ηλεκτρονικη  ταυτότητα και μου ειπε οτι δεν τα αναλαμβανει... επειδη δεν εγινε σωστη τακτοποιηση απο τον προ

Posted Images

Υπάρχει κάποιο νεότερο για τακτοποιήσεις ορι ιδιοκτησιών που περαιώνονται τώρα και πρέπει να βγει βεβαίωση για μεταβίβαση τι ισχύει ? 

Από ότι έχω καταλάβει με την τροπολογία που θα βγει, η ημερομηνία αυτοψίας πρέπει να είναι 31/01/2021 και θα έχει ισχύ μέχρι τέλος Ιουνίου. Δεν σε αφήνει να βάλεις π.χ. 31/03/2021. 

Άρα, είναι σωστό να περιαώσουμε σήμερα π.χ. 26/03/2021 μία τακτοποίηση ορ. ιδιοκτησίας και να βάλουμε ημερομηνία αυτοψία 31/01/2021 ?

Με την έννοια ότι η βεβαίωση που δίνουμε γράφει ότι

Παράθεση

Οι υφιστάµενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστηµένες αυθαίρετες χρήσεις εµπίπτουν σε µία από τις εξαιρέσεις της παραγράφου 2 του άρθρου 82 και δεν υπάγονται σε καµία άλλη από τις περιπτώσεις του άρθρου 89 του Ν.4495/2017.

και έχουμε την ημερομηνία αυτοψίας 31/01/2021, δεν λέμε έτσι ότι στις 31/01 είχαμε ολοκληρώσει τη διαδικασία ενώ την ολοκληρώσαμε 26/03 ? Μήπως όμως λόγω της μεταβατικής περιόδου που περνάμε μπορούμε να το αγνοήσουμε όλο αυτό και να προχωρήσουμε κανονικά ?

Ο νόμος πάντως μιλάει γενικά ότι βεβαιώσεις του άρθρου 83 με ημερομηνία 31/01 ισχύουν κανονικά και δεν διευκρινίζει αν αφορούν σε περιπτώσεις με τακτοποίηση ή χωρίς αυθαιρεσίες.

Link to post
Share on other sites

Μπορείς να κανεις νέα ρύθμιση με Ν4495 σήμερα και να βγάλεις βεβαίωση με ημερομηνία 31/1. Ακούγεται κουφό αλλά ισχύει. Έχει βγει σχετικό ΦΕΚ. Ουσιαστικά είναι μια μεσοβέζικη λύση για να πάρει παράταση η ΗΤΚ. 
Φυσικα υπάρχει και η λύση να βγάλεις βεβαίωση με σημερινή ημερομηνία και να κανεις ΗΤΚ.

Link to post
Share on other sites

Να ρωτήσω βρέ παιδιά διότι δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω κάνει εγώ ποτέ βεβαίωση,

1.δηλαδή δεν μπορείτε πχ για μεταβίβαση την άλλη εβδομάδα να εκδόσετε βεβαίωση με ημερομηνία αυτοψίας 31.3 και άρα να ισχύει μέχρι 30.6?

2. μία βεβαίωση για αδόμητο αγροτεμάχιο που έγραφε αυτοψία 21/1 και άρα λήξη 21/3 αυτή μπορεί όπως είναι να χρησιμοποιηθεί μέχρι 30/6 απο τον συμβολαιογραφο ΄ή χρειάζεται κάποια αλλαγή και αν ναί μέχρι πότε πρέπει να γίνει η αλλαγή?

 

Link to post
Share on other sites
7 λεπτά πριν, katrmp said:

Να ρωτήσω βρέ παιδιά διότι δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχω κάνει εγώ ποτέ βεβαίωση,

1.δηλαδή δεν μπορείτε πχ για μεταβίβαση την άλλη εβδομάδα να εκδόσετε βεβαίωση με ημερομηνία αυτοψίας 31.3 και άρα να ισχύει μέχρι 30.6?

2. μία βεβαίωση για αδόμητο αγροτεμάχιο που έγραφε αυτοψία 21/1 και άρα λήξη 21/3 αυτή μπορεί όπως είναι να χρησιμοποιηθεί μέχρι 30/6 απο τον συμβολαιογραφο ΄ή χρειάζεται κάποια αλλαγή και αν ναί μέχρι πότε πρέπει να γίνει η αλλαγή?

 

1. Βεβαιωση με αυτοψία 31/3 ισχύει μέχρι 31/5 και απαιτείται ΗΤΚ.

2. Ναι ισχύει μέχρι 30/6 και δεν χρειάζεται να κανεις κάτι άλλο. 

  • Upvote 1
Link to post
Share on other sites
2 λεπτά πριν, PERIKLIS1 said:

1. Βεβαιωση με αυτοψία 31/3 ισχύει μέχρι 31/5 και απαιτείται ΗΤΚ.

2. Ναι ισχύει μέχρι 30/6 και δεν χρειάζεται να κανεις κάτι άλλο. 

Ευχαριστώ. Ωχ sorry λάθος ερωτημα στο 1:

1.δηλαδή δεν μπορείτε πχ για μεταβίβαση την άλλη εβδομάδα να εκδόσετε βεβαίωση με ημερομηνία αυτοψίας 31.1 και άρα να ισχύει μέχρι 30.6?

Link to post
Share on other sites
Μόλις τώρα, katrmp said:

Ευχαριστώ. Ωχ sorry λάθος ερωτημα στο 1:

1.δηλαδή δεν μπορείτε πχ για μεταβίβαση την άλλη εβδομάδα να εκδόσετε βεβαίωση με ημερομηνία αυτοψίας 31.1 και άρα να ισχύει μέχρι 30.6?

μπορείς

Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ!

Link to post
Share on other sites

Καλημερα.Σε υπαγωγη αυθαιρετου που θα γινει προσεχως ,χωρις να γινει μεταβιβαση ,απαιτειται ΗΤΚ για θεωρειται ολοκληρωμενη η υπαγωγη;Τελικα ΗΤΚ κανουμε μονο κατα την μεταβιβαση η και για τις καινουργιες υπαγωγες ;

 

Link to post
Share on other sites

Όχι δεν απαιτείται στις υπαγωγές. Δεν προκύπτει καμία υποχρέωση για ΗΤΚ μετά από ρύθμιση αυθαιρέτου. Όταν έρθει η ώρα μιας μεταβίβασης θα γίνει ή σε μία πιθανή μελλοντική άδεια δόμησης ή εαν ο ίδιος ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να την κάνει έτσι κ αλλιώς.

Edited by The.Engineer
Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.