Jump to content

Εφαρμογή Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίου


Recommended Posts

29 λεπτά πριν, The.Engineer said:

Όχι δεν απαιτείται στις υπαγωγές. Δεν προκύπτει καμία υποχρέωση για ΗΤΚ μετά από ρύθμιση αυθαιρέτου. Όταν έρθει η ώρα μιας μεταβίβασης θα γίνει ή σε μία πιθανή μελλοντική άδεια δόμησης ή εαν ο ίδιος ο ιδιοκτήτης επιθυμεί να την κάνει έτσι κ αλλιώς.

ναι ομως το αρθ.102 προβλεπει αυτο...(Για τις υπαγωγές που θα γίνουν από την 1η Οκτωβρίου 2020 και μέχρι τις 31 Μαρτίου 2026 το ενιαίο ειδικό πρόστιμο θα καταβάλλεται προσαυξημένο κατά τα οριζόμενα στις περ. β΄ έως στ΄ της παρ. 3. Στις περιπτώσεις αυτές, η καταχώριση της ταυτότητας του κτιρίου ή της διηρημένης ιδιοκτησίας στο ηλεκτρονικό μητρώο του άρθρου 62 του παρόντος αποτελεί όρο για την επέλευση των συνεπειών της υπαγωγής.)

Link to post
Share on other sites
  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Popular Posts

Δηλαδή ρε Ιάσονα εσύ πρώτα ανοίγεις δήλωση, βάζεις παράβολο και μετά κάνεις αυτοψία να δεις τι γίνεται;  Και άντε εσύ το κάνεις έτσι, όπως κάνει την αυτοψία πριν κάνει οτιδήποτε άλλο σκάβει λάκκο

Το σημαντικότερο κατ' εμέ στη διαδικασία έκδοσης ΗΤΚ είναι η "εργασία" του μηχανικού, που θα τον οδηγήσει στο συμπέρασμα ότι, "το ακίνητο για το οποίο ανέλαβε να εκδώσει ΗΤΚ, είναι σε θέση να την αποκ

- Οβελιξ, γιατι πετας τα μενιρ??? - Να,  τα πηγα στον Μηχανίξ  για να παρουν ηλεκτρονικη  ταυτότητα και μου ειπε οτι δεν τα αναλαμβανει... επειδη δεν εγινε σωστη τακτοποιηση απο τον προ

Posted Images

Είχα μείνει στην παρουσίαση του ΤΕΕ που είπαν πως απαιτείται κατά τη μεταβίβαση κτιρίου/διηρημένης ιδιοκτησίας, όπως και ορίζεται στο άρθ.55:

(2. Για τα κτίρια της Κατηγορίας Ι η υποβολή της ταυτότητας κτιρίου γίνεται μέσα σε πέντε (5) έτη από την ημερομηνία ισχύος των παρόντων διατάξεων, ως ορίζεται στο άρθρο 62. Για τα λοιπά κτίρια και αυτοτελείς διηρημένες ιδιοκτησίες της Κατηγορίας II, η υποβολή της ταυτότητας γίνεται κατά τη μεταβίβαση του κτιρίου ή της αυτοτελούς διηρημένης ιδιοκτησίας, οπότε και η σχετική δήλωση για την ταυτότητα προσαρτάται υποχρεωτικώς στο συμβόλαιο της μεταβίβασης της κυριότητας, μετά την ημερομηνία ισχύος ως ορίζεται στο άρθρο 62.)

Για να είμαι ειλικρινής δεν είχα δει την παράγραφο που αναφέρεις.. Ίσως κάποιος συνάδελφος που έκανε νέα υπαγωγή μετά την 1η Οκτ.2020 να ξέρει να απαντήσει με περισσότερη σιγουριά.

Edited by The.Engineer
Link to post
Share on other sites

Δεν απαιτείται!

 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
On 4/4/2021 at 1:40 ΜΜ, jimyleon1970 said:

ναι ομως το αρθ.102 προβλεπει αυτο...(Για τις υπαγωγές που θα γίνουν από την 1η Οκτωβρίου 2020 και μέχρι τις 31 Μαρτίου 2026 το ενιαίο ειδικό πρόστιμο θα καταβάλλεται προσαυξημένο κατά τα οριζόμενα στις περ. β΄ έως στ΄ της παρ. 3. Στις περιπτώσεις αυτές, η καταχώριση της ταυτότητας του κτιρίου ή της διηρημένης ιδιοκτησίας στο ηλεκτρονικό μητρώο του άρθρου 62 του παρόντος αποτελεί όρο για την επέλευση των συνεπειών της υπαγωγής.)

Θεωρώ ότι δεν χρειάζεται ΗΤΚ μόνο αν βάλεις ημερομηνία αυτοψίας μέχρι 31/1, διαφορετικά χρειάζεται. Ο νόμος λέει στο αρ. 102 (όπως πολύ σωστά αναφέρεις), ότι από 01.10.20 απαιτείται ΗΤΚ για να επέλθουν οι συνέπειες της υπαγωγής. Συνέπειες της υπαγωγής δεν ειναι μονο η μεταβίβαση αλλά και η προστασία από καταγγελία, η ηλεκτροδότηση, η δυνατότητα έκδοσης άδειας κλπ. Συνεπώς για να ειναι ολοκληρωμένη μετά την 01.10.20 θελεις ΗΤΚ. Ωστόσο πλέον η παρ.6/αρ.83 αναφέρει

"Ο χρόνος ισχύος των βεβαιώσεων της παρ.1 του άρθρου 83 του ν.4495/2017 (Α167) με ημερομηνία αυτοψίας από 1η.1.2021 έως και 31η.1.2021 παρατείνεται έως και την 30η.6.2021, με δυνατότητα υπαγωγής ρύθμισης και μετά την 1η Φεβρουαρίου 2021, χωρίς υποχρέωση καταχώρησης στοιχείων ταυτότητας κτιρίου/διηρημένης ιδιοκτησίας."

Συνεπώς αν βάλεις ρύθμιση με αυτοψια από 01.01.21 έως και 31.1.21 δεν έχεις υποχρέωση ΗΤΚ. Αλλιώς θέλεις ΗΤΚ ακόμα κι αν δεν κάνεις μεταβίβαση για να επέλθουν οι συνέπειες της υπαγωγής. Δηλαδή οι ημερομηνίες 01.01.21 έως 31.1.21 είναι ευεργετικές και για τις υπαγωγές ασχέτως με την έκδοση βεβαίωσης!

Το παραπάνω βέβαια είναι απλώς η δική μου ερμηνεία. Αν κάποιος συνάδελφος έχει άλλη άποψη θα ήθελα να την ακούσω!

Link to post
Share on other sites

άρθρο 81/5. Υπαγωγή είναι η υποβολή δήλωσης στο ηλεκτρονικό σύστημα του άρθρου 90 και βάσει της οποίας εκδίδεται το ποσό υπολογισμού του ενιαίου ειδικού προστίμου κατά το άρθρο 100. Στο στάδιο αυτό επιτρέπονται οι μεταβολές και βάσει αυτών αναπροσαρμόζεται το σχήμα πληρωμών και επέρχονται οι συνέπειες του άρθρου 105 περί αναστολής κυρώσεων.

Στο 105 δεν λέει κάτι για μεταβίβαση.

Link to post
Share on other sites
55 λεπτά πριν, zazeng said:

.....

Φαντάσου λέει, ο Απόστολος Θωμάς να ακούμπαγε τελικώς το δάκτυλό του, στην πληγή που είχε κάνει η λόγχη στο πλευρό του Ιησού Χριστού......

 

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
On 4/4/2021 at 1:03 ΜΜ, jimyleon1970 said:

Σε υπαγωγη αυθαιρετου που θα γινει προσεχως ,χωρις να γινει μεταβιβαση ,απαιτειται ΗΤΚ για θεωρειται ολοκληρωμενη η υπαγωγη;

Όχι._

 

Link to post
Share on other sites

Χαίρετε συνάδελφοι.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν για να εκδοθεί ηλεκτρονική ταυτότητα για ολόκληρο κτίριο είναι απαραίτητη προϋπόθεση να εκδοθούν πρώτα ξεχωριστές ηλεκτρονικές ταυτότητες για την κάθε ξεχωριστό χώρο/τμήμα του κτιρίου που είναι αυτόνομος ή μπορεί να εισαχθούν τα δεδομένα για ολόκληρο το κτίριο κατευθείαν και να εκδοθεί μια ενιαία ΗΤΚ για το όλο κτίριο.

Πιο συγκεκριμένα αναφέρομαι για κτίριο σε περιοχή εντός σχεδίου το οποίο χτίστηκε σύμφωνα με την άδεια και το συμβόλαιο το 1956. Το κτίριο αποτελείται από:

1. Mια ισόγεια κατοικία με υπόγειο τα οποία επικοινωνούν μεταξύ τους με σκάλα και έχουν σύνδεση με την ΔΕΗ και την ΕΥΔΑΠ.

2. Μια δεύτερη ισόγεια αποθήκη με επίσης δικό της ρολόι η οποία προφανώς είναι ξεχωριστή από τους αναφερόμενους χώρους στο 1 και έχει δική της είσοδο από άλλη πλευρά του κτιρίου.

3. Μια κατοικία στον πρώτο όροφο με δική της παροχή σε ΔΕΗ και ΕΥΔΑΠ.

4. Ένα δώμα στο δεύτερο όροφο το οποίο έχει ξεχωριστή είσοδο με σκάλα αλλά παίρνει ρεύμα και νερό από τις παροχές της κατοικίας του πρώτου ορόφου.

Ο ιδιοκτήτης του κτιρίου έχει στην κατοχή του μόνο μια οικοδομική άδεια που αφορά το τμήμα του κτιρίου που αναφέρω στο 1.

Link to post
Share on other sites

τι σχέση έχουν όλα αυτά που λες? Εσύ θέλεις να φτιάξεις ΗΤΚ ενος διαμερισματος ή ολόκληρου του κτιρίου?

Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.