Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!

προσπαθώ να βγάλω ΗΤΚ για ακίνητο δικό μου, του 69, αλλά δεν έχω ιδέα από τις διαδικασίες αυτές γιατί είμαι μισθωτός σε εταιρεία άσχετη με αυτά τα πράγματα. Μιλώντας με τις πολεοδομίες Καλλιθέας και Αθηνών μου είπαν ότι δε φαίνεται να υπάρχει ο φάκελος. Εγώ έχω μόνο το στέλεχος, αλλά όχι τα σχέδια που απαιτούνται για την ΗΤΚ. Τι κάνουμε τότε; 

Επίσης, υπάρχει πρόβλημα να βγάλω μόνος μου τη 4495/17, ενώ είναι ιδιοκτησία μου; εννοώ υπάρχει κάτι σαν "σύγκρουση συμφερόντων"; Αν δεν υπάρχει πρόβλημα, εγώ πως μπορώ να βάλω σφραγίδα, όταν δεν έχω όντας μισθωτώς;

Μακάρι να δωθεί μια μικρή παρατασούλα ακόμα :) να τα γλυτώσουμε αυτά

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχετε την εμπειρία και δεν είστε εξοικειωμένος να δημιουργήσετε την ΗΤΚ του ακινήτου, πολύπλοκη διαδικασία κυρίως όταν λείπουν τα σχέδια της οικ. Αδειας συνιστώ να βρείτε ένα μηχανικό που να ασχολείται και να του αναθέσετε αυτου

  • Like 2
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σε οριζόντια ιδιοκτησία (διαμέρισμα) είχα συμφωνήσει να ρυθμίσω με Ν4495/2017 και να εκδόσω ΗΤΚ για συμβολαιογραφική πράξη. Με τις διάφορες παρατάσεις ο συμβολαιογράφος μου είπε οτι θα γίνει το συμβόλαιο χωρίς την ΗΤΚ. Εγώ επειδή τελείωσα την ταυτότητα μπορώ να την δώσω στον ιδιοκτήτη για το αρχείο του πρίν γίνει το συμβόλαιο που μπορεί να πάρει μέχρι το τέλος του έτους ή υπάρχει κάποιο κόλλημα στη διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

@GEO-engineer

Όχι δεν υπάρχει κανένα κόλημα.Θα του δώσεις την ΗΤΚ όπως συμφωνήσατε και ολοκλήρωσες.Η παράταση αφορά την ισχύ των βεβαιώσεων.Μπορει όμως όποιος επιθυμεί να εκδόσει κανονικά ΗΤΚ και δεν βλεπω λόγο ο συμβολαιογράφος να μην την χρησιμοποιήσει. Ίσα-ίσα κάνει ένα ακόμα πιο ολοκληρωμένο συμβόλαιο για τον πελάτη του.Ελπίζω να μην αναζητήσουν τπτ παζάρια στην αμοιβή σου επειδη δήθεν δεν είναι απαραίτητη αυτή τη στιγμή η ΗΤΚ στο συμβόλαιο, γιατί στην ελληνική παράνοια όλα τα έχουμε δει.

  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΗΤΚ σε κτίριο προ '55 όπου αποδεικνύεται μόνο με δύο βεβαίωσεις Δημάρχου (2007 & 2018) μπορεί να εκδοθεί?

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Aπό όσο θυμάμαι υπήρχε κάποια απόφαση κάπου στο 2008 η οποία όριζε ότι οι δήμαρχοι δεν έχουν τέτοια δικαιοδοσία και στην πραγματικότητα όλοι ξέρουμε πόσο εύκολα εκδίδοντας εκείνα τα παλιά χρόνια βεβαιώσεις για προ 55 κτίσματα (έβλεπες κάτι κολώνες κάτι πλάκες κάτι δοκάρια και όλα ήταν προ 55 στην αετοράχη και στη βουνοπλαγιά...). Αν έχεις στοιχεία σωρευτικά και συνδυαστικά και κρίνεις ότι είναι προ 55 καλύτερα να κάνεις μια υπαγωγή στο Ν. 4495 για παραβάσεις μετά το 1955 (πχ μια λοιπή παράβαση) και έτσι να του δώσεις τα νομιμοποιητικά στοιχεία του.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το ερώτημα είναι εάν μπορούμε να εκδίδουμε ΗΤΚ σε τέτοια κτίρια βάσει αποδεικτικών στοιχείων (νόμιμα περιγράμματα, βεβαιώσεις δημάρχων, κλπ) δίχως να εντάσσονται στον 4495.

Στην προκειμένη περίπτωση η βεβαίωση του 2007 φαίνεται να έχει μεγαλύτερη ισχύ απο αυτήν του 2018..

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε και το νήμα του Ν. 4495 για τα προ 55 ακίνητα και θα κατανοήσεις τις εναλλακτικές. Με βεβαίωση δημάρχου δεν πας ούτε βήμα παρακάτω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.