Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Recommended Posts

On 27/2/2021 at 5:21 ΠΜ, loser said:

Διαβάζοντας  την παρ Β   υποπ  γ , γγ  Αρθρο 2 τα μόνα  δικαιολογητικά που  απαιτούνται  είναι όπως λέει και  ο  νόμος .......Ητοι : Κατόψεις των  ορόφων , τομές , όψεις και προσβασιμότητα  ΑΜΕΑ , άρα ο  νόμος διευκρινίζει  με αυτήν  την παράγραφο  ότι  δεν  απαιτούνται όλα  τα  σχέδια της  αδείας  πχ  στατικά  , Η/Μ  , τοπογραφικό Δ. Κάλυψης . 

Υπάρχει  κάποια διαφοροποίηση σε αυτήν  την άποψη . 

Και εγώ αυτής της άποψης είμαι...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους

Μια απορια:

Για τις νομιμοποιήσειθς  αυθαιρεσιων 1 εως 4 , θα πρεπει να γινεται υποχρεωτικα και ηλεκτρονικη ταυτοτητα ασχετως εαν δεν μεταβιβαζεται το ακινητο?εαν ναι μεχρι ποτε θα πρεπει να την κανεις κ μεχρι τοτε εισαι ακαλυπτος σε καταγγελιες κλπ οσον αφορα την νομιμοποιηση σου?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν οι νομιμοποιήσεις αφορούν το κτίριο ήτοι τροποιείται αυτό σε σχέση με την αρχική οικοδομική άδεια κατά την άποψη μου ναι χριάζεται και πρέπει να την υποβάλει ο κύριος του έργου εντός 4 μηνών. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, lancaster13 said:

Καλημερα σε ολους

Μια απορια:

Για τις νομιμοποιήσειθς  αυθαιρεσιων 1 εως 4 , θα πρεπει να γινεται υποχρεωτικα και ηλεκτρονικη ταυτοτητα ασχετως εαν δεν μεταβιβαζεται το ακινητο?εαν ναι μεχρι ποτε θα πρεπει να την κανεις κ μεχρι τοτε εισαι ακαλυπτος σε καταγγελιες κλπ οσον αφορα την νομιμοποιηση σου?

Ευχαριστω

Σύμφωνα με το άρθρο 55, παρ. 2 του Ν4495/17 για τα ακίνητα κατηγορίας ΙΙ, η υποβολή της Ταυτότητας Κτηρίου γίνεται κατά τη μεταβίβαση του ακινήτου ή της αυτοτελούς διηρημένης ιδιοκτησίας.

Όταν γίνει η υποβολή Ταυτότητας τότε θα απαιτείται ενημέρωση όταν:

Η ενημέρωση της Ταυτότητας Κτιρίου / Διηρημένης Ιδιοκτησίας, κατόπιν έκδοσης άδειας για εκτέλεση οικο­δομικών εργασιών στο ακίνητο που μεταβάλει πολεοδο­μικά – κτιριολογικά μεγέθη, πραγματοποιείται υποχρεω­τικά εντός χρονικού διαστήματος τεσσάρων (4) μηνών από τη λήξη ισχύος της αδείας, εφόσον έχουν υλοποιηθεί εργασίες, άλλως εντός τεσσάρων (4) μηνών από την ολο­κλήρωση των εργασιών. (άρθρο 4 - αρ.Φύλλου 334/29-1-2021)

Συνεπώς, Iancaster13 δεν προκύπτει θετική απάντηση στον προβληματισμό σου, κατά τη γνώμη μου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, PERIKLIS1 said:

Σύμφωνα με το άρθρο 55, παρ. 2 του Ν4495/17 για τα ακίνητα κατηγορίας ΙΙ, η υποβολή της Ταυτότητας Κτηρίου γίνεται κατά τη μεταβίβαση του ακινήτου ή της αυτοτελούς διηρημένης ιδιοκτησίας.

Όταν γίνει η υποβολή Ταυτότητας τότε θα απαιτείται ενημέρωση όταν:

Η ενημέρωση της Ταυτότητας Κτιρίου / Διηρημένης Ιδιοκτησίας, κατόπιν έκδοσης άδειας για εκτέλεση οικο­δομικών εργασιών στο ακίνητο που μεταβάλει πολεοδο­μικά – κτιριολογικά μεγέθη, πραγματοποιείται υποχρεω­τικά εντός χρονικού διαστήματος τεσσάρων (4) μηνών από τη λήξη ισχύος της αδείας, εφόσον έχουν υλοποιηθεί εργασίες, άλλως εντός τεσσάρων (4) μηνών από την ολο­κλήρωση των εργασιών. (άρθρο 4 - αρ.Φύλλου 334/29-1-2021)

Συνεπώς, Iancaster13 δεν προκύπτει θετική απάντηση στον προβληματισμό σου, κατά τη γνώμη μου.

 

 

Αυτο που με προβλματισε ειναι η παρακατω παραγραφος στην αιτιολογικη εκθεση:

Κατά το χρονικό διάστημα από 1 Ιουλίου 2020 μέχρι και 31 Δεκεμβρίου 2025 όσοι τακτοποιούν τα ακίνητα τους θα πρέπει να καταβάλλουν προσαυξημένο πρόστιμο (με συντελεστή που θα αυξάνεται κάθε έτος), ωστόσο, προκειμένου να ισχύσει η τακτοποίηση, οι ενδιαφερόμενοι πρέπει να προχωρήσουν υποχρεωτικά και στην ηλεκτρονική καταγραφή του ακινήτου τους, δηλαδή στην απόκτηση ηλεκτρονικής ταυτότητας, καθώς εν τω μεταξύ αναμένεται να έχει εκδοθεί και η υπουργική απόφαση που καθιερώνει το ηλεκτρονικό μητρώο, όπου θα καταχωρίζονται τα ακίνητα. Δηλαδή, μετά τις 30 Ιουνίου 2020 η ηλεκτρονική ταυτότητα θα αποτελεί προϋπόθεση για την ολοκλήρωση της διαδικασίας τακτοποίησης. Επειδή, μάλιστα, η έκδοση ηλεκτρονικής ταυτότητας είναι απαραίτητη για τη μεταβίβαση ακινήτου, και δεν επιτρέπεται να εκδοθεί ηλεκτρονική ταυτότητα για αυθαίρετα ακίνητα, όποιος θα θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο του μετά τις 30 Ιουνίου 2020 θα πρέπει να το έχει προηγουμένως τακτοποιήσει και να έχει εκδώσει την ηλεκτρονική ταυτότητα.

και ο νομος λεει αυτο:

Τα αποτελέσματα των υπαγωγών που ολοκληρώνονται μετά τη δημοσίευση της υπουργικής απόφασης που προβλέπεται στο άρθρο 62 του ν. 4495/2017 επέρχονται όταν καταχωρηθεί η ηλεκτρονική ταυτότητα του κτιρίου ή της διηρημένης ιδιοκτησίας στο ηλεκτρονικό μητρώο που προβλέπεται στην απόφαση αυτή.

αρα μεχρι την ηλεκτρονικη ταυτοτητα δεν εισαι καλυμμενος σε περιπτωση καταγγελιων κλπ?

και εαν δεν μεταβιβασεις ποτε το ακινητο σου?η τακτοποιηση θεωρειται μετεωρη?ή πρεπει να την κανεις τελικα την ταυτοτητα κ εαν ναι πότε? δεν το διευκρινίζει......

Link to comment
Share on other sites

Στα σεμινάρια του ΤΕΕ αναφέρθηκε ότι για τις καταχωρήσεις αυθαιρέτων μετά τις 1/2/2021 θα πρέπει να υποβάλλεται ΗΤΚ εντός 4μήνου. 

Προσωπικα έχω τις αμφιβολίες μου εάν ισχύει αυτό. Δεν το εντόπισα κάπου στη νομοθεσία. 

Edited by PERIKLIS1
Link to comment
Share on other sites

Το "4μηνο" υπάρχει στο άρθρο 4 του ΦΕΚ 334Β/2021 της ΗΤΚ και αφορά την ενημέρωση ταυτότητας κτιρίου μετά από έκδοση Ο.Α. για το ακίνητο: εντός 4μηνου από την λήξη της ο.α. εφόσον έχουν υλοποιηθεί εργασίες άλλως εντός 4μήνου από την ολοκλήρωση των εργασιών. Αυτό που λες δεν το έχω ξανακούσει..Μπορείς να κάνεις μια παραπομπή του πού το είδες/άκουσες ?

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι το γράφει κάπου στο νόμο αυτό (για το τετράμηνο) για τις γενικές περιπτώσεις. Εντάξει έβγαλαν άρον άρον μια απόφαση και καθόμαστε τώρα (όπως γίνεται εδώ και 10 χρόνια) να κάνουμε λεκτικές και ετυμολογικές ερμηνείες. Τα ίδια έκαναν και με το Ν. 4759. Τον πέταξαν πριν τα Χριστούγεννα του 2020. Έκαναν μπ...@λο την εκτός σχεδίου δόμηση και δεν κουνιέται φύλλο, καθώς οι ΥΔΟΜ δεν ακουμπάνε αν δεν δουν ερμηνευτική.

Παρεμπιπτόντως,  δεν υπήρχε πιο άκαιρη χρονικά στιγμή να ενεργοποιηθεί η ΗΤΚ. Εδώ ο κόσμος χάνεται και η ΗΤΚ έλλειπε. Και μη βιαστεί κάποιος να θεωρήσει ότι μεγαλώνει η εργασιακή πίτα. Θα το χάσει το στοίχημα.

Edited by Pavlos33
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, pirsogiannis said:

Το "4μηνο" υπάρχει στο άρθρο 4 του ΦΕΚ 334Β/2021 της ΗΤΚ και αφορά την ενημέρωση ταυτότητας κτιρίου μετά από έκδοση Ο.Α. για το ακίνητο: εντός 4μηνου από την λήξη της ο.α. εφόσον έχουν υλοποιηθεί εργασίες άλλως εντός 4μήνου από την ολοκλήρωση των εργασιών. Αυτό που λες δεν το έχω ξανακούσει..Μπορείς να κάνεις μια παραπομπή του πού το είδες/άκουσες ?

Συμφωνώ σε αυτά που λες περί 4μηνου. 
Αυτο που έγραψα παραπάνω για ΗΤΚ για τις νέες αιτήσεις Ν4495 εντός 4μηνου αναφέρθηκε στο 4ο διαδικτυακό σεμινάριο του ΤΕΕ (υπάρχει στο YouTube). 
Σε νόμο δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο πέρα από αυτά που αναφέρθηκαν στα προηγούμενα posts. 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.