Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Διαδικτυακή Παρουσίαση της Ηλεκτρονικής Ταυτότητας Κτιρίων


Engineer

Recommended Posts

@Elounda στην ερώτηση αν θα χρειάζεται για αποδοχές κληρονομιάς είπαν όχι. Προς το παρόν ισχύει όπως και στις βεβαιώσεις για δικαιοπραξίες εν ζωή. 

Εγώ έχω απορία για τα κοινόχρηστα μιας οικοδομής που είπαν ότι χρειάζεται να γίνει ξεχωριστή καταχώρηση.  Ποιος υποχρεούται να την κάνει και σε ποιο στάδιο? Αν ένας μηχανικός καταχωρήσει ένα διαμέρισμα (μία οριζόντια) οικοδομής για να εκδώσει βεβαίωση, θα πρέπει να ασχοληθεί και με τα κοινόχρηστα όλης της οικοδομής?

Αυτό με την ενημέρωση φακέλου της άδειας σε περίπτωση διαφορετικής εσωτερικής διαρρύθμισης οριζόντιας, είναι θέμα και έλεγαν συνέχεια ότι πρέπει το υπουργείο να πάρει θέση και δώσει κατεύθυνση. Μέχρι τότε όμως τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Christine1312 said:

@Elounda στην ερώτηση αν θα χρειάζεται για αποδοχές κληρονομιάς είπαν όχι. Προς το παρόν ισχύει όπως και στις βεβαιώσεις για δικαιοπραξίες εν ζωή. 

Εγώ έχω απορία για τα κοινόχρηστα μιας οικοδομής που είπαν ότι χρειάζεται να γίνει ξεχωριστή καταχώρηση.  Ποιος υποχρεούται να την κάνει και σε ποιο στάδιο? Αν ένας μηχανικός καταχωρήσει ένα διαμέρισμα (μία οριζόντια) οικοδομής για να εκδώσει βεβαίωση, θα πρέπει να ασχοληθεί και με τα κοινόχρηστα όλης της οικοδομής?

Αυτό με την ενημέρωση φακέλου της άδειας σε περίπτωση διαφορετικής εσωτερικής διαρρύθμισης οριζόντιας, είναι θέμα και έλεγαν συνέχεια ότι πρέπει το υπουργείο να πάρει θέση και δώσει κατεύθυνση. Μέχρι τότε όμως τι γίνεται?

Σε ποιο λεπτό?Αυτό που άκουσα εγώ ήταν οτι όπου απαιτείτο βεβαίωση πρίν την ΗΤ θα πρέπει να γίνεται πλέον ΗΤ .Αλλά δεν παύει να αναφέρει γενικά μεταβίβαση ο νόμος.Μπάχαλο θα γίνει αν και νομίζω θα παραταθεί η έναρξη λιγάκι

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Τώρα  να  δεις που  θα  μπουν  και  άλλοι 30-50  χιλίαδες  στον  εργασιακό  στίβο  απο  τα  κολλέγια  , και  όλοι  μηχανικοί  .Έλα  μωρέ  έχει  ψωμί  για  όλους . Και  όπως  έχω  ξαναπει υπάρχει  χώρος  για  νεα  ειδικότητα  ,  αυτη  του  νομοτεχνικού ,  υβρίδιο  μεταξύ μηχανικού  και  νομικού  τίποτα  απο  τα  δύο ειδικά  για  την Ελλάδα με  τις  εκατομμύρια  σελ  πολεοδομικής  νομοθεσίας  και  τους   εκατοντάδες  χιλίαδες  σφραγιδοφόρους  του  δημόσιου  τομέα .  Δώστε  πόνο  στον  λαό . Η πολυπλοκη  νομοθεσία  μπορεί  να  απωθεί  από  την μία  τις  επενδύσεις  και  μπράβο  μας  ,  από  την  άλλη  όμως  δίνει  ψωμί σε  ανθρώπους  που  σε  άλλα  κράτη  θα  κρατάγανε  σφουγκαρίστρα,  και  πάλι  μπραβο  μας !!!

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πριν, Elounda said:

Σε ποιο λεπτό?Αυτό που άκουσα εγώ ήταν οτι όπου απαιτείτο βεβαίωση πρίν την ΗΤ θα πρέπει να γίνεται πλέον ΗΤ .Αλλά δεν παύει να αναφέρει γενικά μεταβίβαση ο νόμος.Μπάχαλο θα γίνει αν και νομίζω θα παραταθεί η έναρξη λιγάκι

Στο σεμινάριο που έγινε την Τετάρτη 20/01, που παρακολούθησα, έγινε ερώτημα και το απάντησαν.  Όπως και τώρα για αποδοχές κληρονομιάς δε ζητείται βεβαίωση 4495 έτσι και με την ΗΤΚ δεν απαιτείται (έτσι κατάλαβα). Πάντως τώρα που πελάτης μου κάνει τροποποίηση σύστασης για αλλαγή χρήσης στην οριζόντια του, μου είπε η συμβολαιογράφος ότι θα χρειαστεί ΗΤΚ για την οριζόντια και βεβαίωση φυσικά, παρόλο που δε μεταβιβάζεται το ακίνητο. Οπότε μάλλον ισχύει το "δικαιοπραξία εν ζωή"

Συμφωνώ ότι θα γίνει μεγάλο μπάχαλο κι ας ελπίσουμε να δώσουν λίγο χρόνο να εξοικειωθούμε και να απαντηθούν κάποια βασικά ερωτήματα τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

ΗΤΚ θα χρειαστεί μόνο αν δεν βγει βεβαιωση πριν 1/2/2021 με την προϋπόθεση ότι έχει βγει και η Υ.Α.  Αν βγει η Υ.Α και παράλληλα έχει βγει βεβαιωση πριν την 1/2 θα μπορεί για δύο μήνες να κάνει ότι θέλει χωρίς ταυτότητα.  

Το θέμα είναι ότι στο σεμινάριο που έκαναν και στο είπαν δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει. Επειδή ρώτησα συμβολαιογράφο  ,είπε ναι μεν  δεν απαιτείται  βεβαιωση  σύμφωνα με τον 4495 αλλά ο νόμος γραφει μεταβίβαση στην ΗΤ.Πιασε το αυγό και κουρευτο 

Link to comment
Share on other sites

καποιος βγαζει βεβαιωση 29/1,μεχρι ποτε ισχυει?29/3?

θετω το θεμα,διοτι ο Φεβρουαριος εχει λιγοτερες μερες

ξερει καποιος να απαντησει?μηπως εχουμε και 2-3 μερες απο Απριλιο?

Edited by pantsel
προσθετα
Link to comment
Share on other sites

Οι  βεβαιώσεις των μηχανικών έχουν ισχύ δύο (2) μηνών από την υπογραφή τους και προσαρτώνται στις προβλεπόμενες δικαιοπραξίες.

αρθρ. 83 παρ. 6

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.