Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πολυκατοικίες- η μεγάλη πληγή.


georges81

Recommended Posts

Καλησπέρα, όπως οι περισσότεροι έχω σπίτι σε πολυκατοικία κ έχω κάποια προβλήματα με μια γειτόνισα ηλικιωμένη κ θα ήθελα την τεχνική γνώμη σας.

1 Ασανσέρ φωνάζει αν με δεί να κουβαλάω τπτ. δεν μιλάω για κανα φορτηγό πράγματα αλλά π΄χ 2 τσουβάλια τσιμέντο( κάνω επισκευές) κανα ντουλάπι (μικρό μη φανταστείτε) το ασανσέρ είναι για 3 άτομα υπολογίζω λοιπόν τν αντοχή του πρπ σε 210 κιλά εγώ άντε να βάλω max 40 κιλά+ 70 κιλά το κουφάρι μου., τί να καταλάβει.

2 Ταράτσα έριξα τσιμεντοκονία στη ταράτσα απο πάνω γιατί είχα πρόβλημα με λιμνάζωντα νερά (μιλάμε για λίμνη όμως) για ίσιωμα κ ρύσεις να πάνε τα νερά στις υδροροές. Κ άρχισε να λέει οτι της δημιούργησα πρόβλημα γιατί σηκώθηκε το δικό μου κ έχει αυτή πρόβλημα. Τί να κάνω δλδ να πάρω καλάμι να πάω για ψάρεμα στη ταράτσα?

Αυτά εάν έχετε άποψη για το βάσιμο των λεγομένων της feel free να τα μοιραστείτε.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Για να παρέμβεις στην ταράτσα (δώμα) του κτιρίου, εφόσον στο ακίνητο έχει συσταθεί πράξη οροφοκτησίας και σε αυτή αναγράφεται ότι είναι κοινόχρηστο απαιτείται σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών μέσω απόφασης γενικής συνέλευσης σε πλειοψηφία που ορίζει ο κανονισμός. 

Συνέβη κάτι τέτοιο ή αυτοβούλως προχώρησες σε οικοδομικές εργασίες;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2021 at 8:01 ΜΜ, Pavlos33 said:

Για να παρέμβεις στην ταράτσα (δώμα) του κτιρίου, εφόσον στο ακίνητο έχει συσταθεί πράξη οροφοκτησίας και σε αυτή αναγράφεται ότι είναι κοινόχρηστο απαιτείται σύμφωνη γνώμη των συνιδιοκτητών μέσω απόφασης γενικής συνέλευσης σε πλειοψηφία που ορίζει ο κανονισμός. 

Συνέβη κάτι τέτοιο ή αυτοβούλως προχώρησες σε οικοδομικές εργασίες;

μόνος μου γιατί είχα άμεσο πρόβλημα. οι σοβάδες που έφευγαν απο το ταβάνι δν μπορούσαν να περιμένουν τη συνέλευση που δν γίνεται ποτέ. Στο κανονισμό δν αναφέρεται κάτι για την ταράτσα αλλά φαντάζομαι αφού έχει γινει ΣΟΙ τεκμαίρεται οτι είναι ανήκει στην ανωτέρω περίπτωση. Μη φανταστείς οτι έριξα μπετά. χιλιοστά για να φτιάξουμε τις ρήσεις, αλλά σίγουρα δν έχει σημασία αυτό.

Για το ασανσέρ καμιά ιδέα?

 

Edited by georges81
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, georges81 said:

μόνος μου γιατί είχα άμεσο πρόβλημα. οι σοβάδες που έφευγαν απο το ταβάνι δν μπορούσαν να περιμένουν τη συνέλευση που δν γίνεται ποτέ. Στο κανονισμό δν αναφέρεται κάτι για την ταράτσα αλλά φαντάζομαι αφού έχει γινει ΣΟΙ τεκμαίρεται οτι είναι ανήκει στην ανωτέρω περίπτωση. Μη φανταστείς οτι έριξα μπετά. χιλιοστά για να φτιάξουμε τις ρήσεις, αλλά σίγουρα δν έχει σημασία αυτό.

Για το ασανσέρ καμιά ιδέα?

 

Λίμνη .... πριν

και χιλιοστά μπετόν ... μετά! Πρόσεχε ..

Τη γειτόνισσα και τα μάτια σου

Link to comment
Share on other sites

On 17/1/2021 at 11:34 ΠΜ, georges81 said:

Για το ασανσέρ καμιά ιδέα?

Το θέμα δεν είναι τεχνικό. Οι ανελκυστήρες από μελέτης και αδείας έχουν έναν προσδιορισμό: Ανελκυστήρας Προσώπων, Φορτίων, ή Προσώπων/Φορτίων. Συνήθως στις πολυκατοικίες ορίζονται ως Ανελκυστήρες Μεταφοράς Προσώπων. Συνεπώς, επειδή η κατασκευή του είναι διαφορετική από εκείνη των φορτίων, μπορεί να σου πει ότι της λερώνεις, ή της φθείρεις τον θάλαμο. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.