Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχιο και κατάσχεση. Τρόποι διαχωρισμού του.


Giotis3

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

Καλησπέρα σε όλους.

Αρχικά επειδή δεν γνωρίζω, να πω πως δεν ξέρω αν τοποθετώ το θέμα στο σωστό topic και ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για αυτό.

Θα εκτιμούσα πάρα πολύ οποιαδήποτε γνώμη μπορεί να βοηθήσει.

Αντιμετωπίζω μια δύσκολη περίπτωση η οποία έχει να κάνει τόσο από νομικής άποψης αλλά και με θέματα μηχανικών / τοπογράφων κ.α.

Ετοιμάζομαι να κατασκευάσω ένα φωτοβολταϊκό πάρκο. Το αγροτεμάχιο που έχω δηλώσει και έχει πάρει έγκριση από τους αρμόδιους δημόσιους φορείς είναι εξ αδιαιρέτου. Για αυτό το λόγο και είχα πάρει την έγγραφη συναίνεση του ιδιοκτήτη ότι συμφωνεί για την κατασκευή του.

Αυτές τις ημέρες μου έχει ζητηθεί να προσκομίσω το συμβόλαιο αγοράς και του άλλου ιδιοκτήτη. Ψάχνοντας να το βρω αυτό το διάστημα, διαπίστωσα πως η αγορά του είχε γίνει καθώς αυτός υπέγραψε στο συμβόλαιο αγοράς του τμήματος του αγροτεμαχίου (για το οποίο συναίνεσε για την κατασκευή ΦΒ) ως διαχειριστής μια εταιρείας Α.Ε. που ήταν μέτοχος και όχι ως φυσικό πρόσωπο. Στην έρευνα μου τώρα, διαπίστωσα με λύπη μου πως αυτή η ΑΕ έχει δηλώσει πτώχευση εδώ και χρόνια και φαίνεται να είναι υπό εκκαθάριση και έχουν απομείνει μόνο 2 μέλη της εν ζωή. Στην έρευνα που κάναμε στο υποθηκοφυλακείο φαίνεται πως το τμήμα του αγροτεμαχίου που τους ανήκει  το είχαν υποθηκεύσει στην τράπεζα και δεν ικανοποιήθηκε ποτέ η τράπεζα λόγω χρεών αλλά και το ΙΚΑ έχει προβεί σε κατάσχεση στο ίδιο αγροτεμάχιο.

Δυστυχώς δεν έγινε ποτέ κατάτμηση του ή αποκλειστική χρήση γης ή οποιαδήποτε άλλη συμβολαιογραφική ενέργεια ώστε να απεμπλακώ από τον συνιδιοκτήτη. Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω ήδη προχωρήσει σε ένα βαθμό την κατασκευή του ΦΒ με προκαταβολές κλπ αλλά και προσκόμιση εγγυητικής και έχω δώσει πολλά χρήματα ως τώρα χωρίς να τα γνωρίζω όλα αυτά. Αν  με κάποιο τρόπο δεν βρεθεί λύση ώστε να 'ξεχωρίσω το αγροτεμάχιο΄ δεν μπορώ να υπογράψω με τον διαχειριστή του δικτύου για να προχωρήσω από την μια, από την άλλη υφίσταται ένα τεράστιο βάρος(χιλιάδες ευρώ από οφειλές τους)αν θα προχωρούσα στην κατασκευή σε όλο το αγροτεμάχιο αφού είναι εξ αδιαιρέτου.

 

Θα ήθελα να γνωρίζω αν υπάρχει κάποιος τρόπος με τον οποίο μπορεί τώρα να διαχωρισθεί η έκταση του χωραφιού που μου ανήκει από τον συγκύριο και να μπορέσω να προχωρήσω γιατί όπως φαίνεται έχουμε βρεθεί σε τέλμα.

 

Αν έχετε αντιμετωπίσει ή ακούσει κάποια τέτοια περίπτωση για χωρισμό εξ αδιαιρέτου με νομικό πρόσωπο θα το εκτιμούσα πάρα πολύ!!!

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
- Προκειμενου να εγκριθει η δικη σου επενδυση, σου ζητησαν μονον δηλωση συναινεσης απο τον συνιδιοκτητη?

δλδ αν δεν ειχε αυτα τα προβληματα  "χρεων"  ο συνιδιοκτητης, θα δεχονταν την απλη αυτη δηλωση?

- και αν δεν εixe  αυτα τα χρεη και μπορουσε να πουλησει το μεριδιο του, αυτη η συναινεση θα υπoχρεωνε τον αλλον να την αποdeχθει και εσενα σαν "χρηστη" του "τμηματος"???

- αν η απαντηση στο δευτερο ειναι "ναι" τοτε σωστα προχωρας.

Η εταιρια μπορει να εχει βαρη και κατασχεσεις αλλα παραμενει ιδιοκτητρια

- σημερα γιατι σου ζητανε κατι αλλο εκτος απο την  απλη συναινεση  που σου ειχαν ζητησει τότε?

Αν ηταν αναγκαιο θα επρεπε να το ζητησουν εξ αρχης.

Και υπαρχει και το θεμα της χορηγησης της βεβαιωσης απο την εταιρια, αν αυτη δοθηκε μεσα στον λεγομενο υποπτο χρονο...αρα κακως εδοθη και ειναι ακυρωτεα - δικαστικα. Αλλα  αυτο  ειναι θεμα της πτωχευτικης διαδικασιας.

 

Εν τελει,  θετω το ερωτημα στο εξης θεμα:

"Το αγροτεμάχιο που έχω δηλώσει και έχει πάρει έγκριση από τους αρμόδιους δημόσιους φορείς είναι εξ αδιαιρέτου. Για αυτό το λόγο και είχα πάρει την έγγραφη συναίνεση του ιδιοκτήτη ότι συμφωνεί για την κατασκευή του."

 

 Πώς γινεται η ολη διαδικασια σε περιπτωση που υπαρχουν συνιδιοκτητες  και τι συναινεσεις πρεπει να προσκομισει  ο ενδιαφερομενος  εξ αρχης   στις υπηρεσιες... απο τους υπολοιπους συνιδιοκτητες?

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

37 λεπτά πριν, dimitris GM said:

Κατ αρχάς ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

τα ερωτηματα ειναι τα εξης:
- Προκειμενου να εγκριθει η δικη σου επενδυση, σου ζητησαν μονον δηλωση συναινεσης απο τον συνιδιοκτητη?

 Ζητάει μαζί με δεκάδες άλλα έγγραφα ο ΔΕΔΔΗΕ και αυτό σε σχέση με την ιδιοκτησία. Τότε, όταν έκανα την αίτηση στο δίκτυο

 ζήτησαν το δικό μου μόνο συμβόλαιο και μια υπεύθυνη δήλωση ότι συναινεί ο συνιδιοκτήτης. Τώρα θυμήθηκαν 

να ζητησουν και το δικό του συμβόλαιο και ανοιξε όλη αυτη η υπόθεση στα ξαφνικά για εμένα.

 

δλδ αν δεν ειχε αυτα τα προβληματα  "χρεων"  ο συνιδιοκτητης, θα δεχονταν την απλη αυτη δηλωση?

Για τα χρέη δεν γνωρίζουν και δεν τους ενδιαφέρει. Σε πρώτη φάση μόνο αυτο ήθελαν, και με βάση αυτό πήρα και έγκριση.

Τώρα θυμήθηκαν ότι χρειάζεται και το δικό του συμβόλαιο για να δουν μάλλον ότι αυτος που συναινεί στην δήλωση είναι όντως ο ιδιοκτήτης.

- και αν δεν εixe  αυτα τα χρεη και μπορουσε να πουλησει το μεριδιο του, αυτη η συναινεση θα υπoχρεωνε τον αλλον να την αποdeχθει και εσενα σαν "χρηστη" του "τμηματος"???

Αν μπορούσε να πουλήσει λύνονταν όλα. Η συναίνεση είναι για το ότι δεν το πουλάει αλλά συμφωνεί ως εχει να προχωρήσω εγώ χωρίς να έχει απαιτήσεις αυτος μελλοντικά.

- αν η απαντηση στο δευτερο ειναι "ναι" τοτε σωστα προχωρας.

Η εταιρια μπορει να εχει βαρη και κατασχεσεις αλλα παραμενει ιδιοκτητρια

- σημερα γιατι σου ζητανε κατι αλλο εκτος απο την  απλη συναινεση  που σου ειχαν ζητησει τότε?

Γιατι μάλλον δεν ήταν προσεκτικοί στον έλεγχο λόγω τεράστιου φόρτου εργασίας. ΕΓΚΛΗΜΑ.

 

Αν ηταν αναγκαιο θα επρεπε να το ζητησουν εξ αρχης.

ΣΩΣΤΑ.

Και υπαρχει και το θεμα της χορηγησης της βεβαιωσης απο την εταιρια, αν αυτη δοθηκε μεσα στον λεγομενο υποπτο χρονο...αρα κακως εδοθη και ειναι ακυρωτεα - δικαστικα. Αλλα  αυτο  ειναι θεμα της πτωχευτικης διαδικασιας.

 

Εν τελει,  θετω το ερωτημα στο εξης θεμα:

"Το αγροτεμάχιο που έχω δηλώσει και έχει πάρει έγκριση από τους αρμόδιους δημόσιους φορείς είναι εξ αδιαιρέτου. Για αυτό το λόγο και είχα πάρει την έγγραφη συναίνεση του ιδιοκτήτη ότι συμφωνεί για την κατασκευή του."

 

 Πώς γινεται η ολη διαδικασια σε περιπτωση που υπαρχουν συνιδιοκτητες  και τι συναινεσεις πρεπει να προσκομισει  ο ενδιαφερομενος  εξ αρχης   στις υπηρεσιες... απο τους υπολοιπους συνιδιοκτητες?

Αυτο που έκανα ηδη. Ζητησαν ΥΔ απο τον συνιδιοκτήτη και την πήγα. Μόνο αυτό ζητάνε.

Το όλο πρόβλημα όμως είναι ότι αυτος μου υπέγραψε ως φυσικό πρόσωπο ενω στο συμβόλαιο αγοράς δεν λειτουργούσε έτσι όπως αποδείχθηκε.

Ηταν νομικό πρόσωπο- εκπρόσωπος εταιρείας. ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ.

Αρα η ΥΔ που προσκομίσα καθίσταται μάλλον άκυρη.

Επομένως πως προχωράς σε κατάτμηση ή οτιδήποτε άλλο με μια εταιρεία που δεν υπάρχει πλεον;;;

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Giotis3 said:

....Στην έρευνα που κάναμε στο υποθηκοφυλακείο φαίνεται πως το τμήμα του αγροτεμαχίου που τους ανήκει  το είχαν υποθηκεύσει στην τράπεζα και δεν ικανοποιήθηκε ποτέ η τράπεζα λόγω χρεών αλλά και το ΙΚΑ έχει προβεί σε κατάσχεση στο ίδιο αγροτεμάχιο....

Δηλαδή η κατάσχεση που αναφέρεις έχει συντελεστεί?

Έχει γίνει ο πλειστηριασμός του τμήματος?

Αν ναι και έχει γίνει και εγκατάσταση (τυπική διαδικασία) τότε θα πρέπει να κάνεις γρήγορες και σαφέστατες κινήσεις με τον νέο ιδιοκτήτη.

Αν είναι Τράπεζα όμως ή και ΙΚΑ οι διαδικασίες να στο μεταβιβάσουν ή να συναινέσουν στην κατάτμηση του γεωτεμαχίου (εάν και εφόσον το μέγεθος κλπ. το επιτρέπει)

Όμως και οι Τράπεζες και το ΙΚΑ ακόμα κι αν έχουν περάσει 4 χρόνια από τον πλειστηριασμό δεν λαμβάνουν γρήγορες αποφάσεις και φυσικά θα το πουλήσουν σε όποιον προσφέρει τα περισσότερο αφού το δημοσιεύσουν.

 

Γενικά εγώ βλέπω μεγάλο πρόβλημα διότι εξ αρχής είχε στηριχτεί η όλη επένδυση σου σε «ελαττωματική» βάση… είτε το είχαν δει οι όποιοι το ελέγχουν πριν είτε μετα…

Το βασικό είναι ότι εσύ (με Δικηγόρο σου, Λογιστή σου, Μηχανικό σου) θα έπρεπε να το είχες ελέγξει και να το είχες δεδομένο ότι πληροί τα αναγκαία.

Ίσως όμως σταθείς τυχερός με την νυν ιδιοκτησία….

 

Υ.Γ.

Εκτός κι αν δεν μεταφέρεις ορθά τι είδαν. Εγγραφή δικαιώματος π.χ. υποθήκης κλπ. ή συντελεσθείσα κατάσχεση.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

οπως εγω καταλαβα

Συναινεσε ο νομιμος εκπροσωπος της εταιριας και υπεγραψε και μονον αυτο ζητουσαν οι αρμοδιοι.

Εάν η συναινεση αυτη εφτανε, τα υπολοιπα δεν ενδιαφερουν.

Ειτε τότε είτε  και σημερα, παλι το ίδιο συμβολαιο θα προσκομιζες.

Η εταιρια ειναι ακομα ιδιοκτητρια. Τα βαρη δεν αναιρουν την ιδιοκτησια.

Ενα μονο προβλημα βλεπω [μαλλον δυο]

-ή εκαναν λαθος που ζητησαν  απλη συναινεση απο τον συνιδιοκτητη και τα "στριβουν" σημερα με διαφορες δικαιολογιες.

- ή, ο εκπροσωπος της εταριας εδωσε την συναινεση της εταιριας,  ενω ειχε ηδη κηρυχθει σε πτωχευση

[αλλά αυτο αποτελει πραξη ελεγχομενη απο άλλα δικαστηρια]

τις καλημερες μου

καλο χειμώνα

υγ

μετα απο λίγο ψαξιμο

24.Σε περίπτωση συγκυριότητας σε ακίνητο ποιός μπορεί να εγκαταστήσει ΦΒ σύστημα;Εάν σε ακίνητο υπάρχεισυγκυριότητα κατά ποσοστό 50% εξ αδιαιρέτου, την ένταξη στο Ειδικό Πρόγραμμαμπορεί να ζητήσει οποιοσδήποτε από τους δύο συγκυρίους,με την έγγραφη σύμφωνη γνώμη του άλλου συγκυρίου.Στηνπερίπτωση που το ακίνητοέχουν κατά κυριότητα περισσότεροι του ενός συνιδιοκτήτες,(δηλαδή υπάρχει συγκυριότητα), την ένταξη στο Ειδικό Πρόγραμμα μπορεί να ζητήσει ένας εκ των συγκυρίων, θα πρέπει όμως να προσκομίσει την έγγραφη σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων συγκυρίων.

https://www.deddie.gr/Documents2/ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ/eidiko programma steges/Χρήσιμες Ερωτήσεις και Απαντήσειςγια τα ΦΒ στις Στέγες_14-01-2013.pdf

[αφορα κατα τον τιτλο για ΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,να δουε εάν υπαρχει ειδικη οδηγια για εξ αδιαιρετου χωραφια]

 

 

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, Didonis said:

..... η όλη επένδυση σου σε «ελαττωματική» βάση… 

Το βασικό είναι ότι εσύ (με Δικηγόρο σου, Λογιστή σου, Μηχανικό σου) θα έπρεπε να το είχες ελέγξει και να το είχες δεδομένο ότι πληροί τα αναγκαία.

Ακριβώς....

 

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

Ενα μονο προβλημα βλεπω [μαλλον δυο]

- ή, ο εκπροσωπος της εταριας εδωσε την συναινεση της εταιριας,  ενω ειχε ηδη κηρυχθει σε πτωχευση

Ακριβώς....

 

2 ώρες πριν, dimitris GM said:

24.......θα πρέπει όμως να προσκομίσει την έγγραφη σύμφωνη γνώμη των υπολοίπων συγκυρίων.

https://www.deddie.gr/Documents2/ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΑ/eidiko programma steges/Χρήσιμες Ερωτήσεις και Απαντήσειςγια τα ΦΒ στις Στέγες_14-01-2013.pdf

[αφορα κατα τον τιτλο για ΓΙΑ ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ,να δουε εάν υπαρχει ειδικη οδηγια για εξ αδιαιρετου χωραφια]

Αφορά/ούσε τα μικρά συστήματα έως 10KWp σε στέγες... 

Ωστόσο και σε αυτή την περίπτωση εύλογα ζητούνται, και ζητούνται  στην πράξη τίτλοι ιδιοκτησίας ...

 

Είναι καθαρά νομικό θέμα.

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Φαίνεται ότι έχετε αντιληφθεί το τι έχει γίνει. Σωστά το περιγράψατε. Φταίω και εγώ που εμπιστεύτηκα

λάθος ανθρώπους, αλλά έγιναν εγκληματικές παραβλέψεις. Ο μελετητής που ανέλαβε όλη τη σύνταξη του φακέλου και αμείφθηκε γι' αυτό (1500e)

εχει για εμένα την μεγαλύτερη ευθύνη. Όπως και ο άνθρωπος που μου υπέγραψε την ΥΔ ενώ ηξερε την κατάσταση που είχε περιέλθει η εταιρία του και δεν μου το είπε (βλέπεις είναι ενας παππούς 80 ετών).

Το θέμα μου τώρα δεν είναι να αναζητήσω ευθύνες αλλά ένα τρόπο να προχωρήσω.

Εχω βάλει ήδη 2 δικηγόρους να το ψάχνουν.

Απλά ρωτάω και εδώ για καμιά ιδέα για εξ αδιαιρέτου αγροτεμάχια με κατασχέσεις. Το τρελό στην όλη υπόθεση είναι πως βρήκα μια απόφαση πρωτοδικείου που να ζητάει την εκποίηση του εν λόγω τμήματος του αγροτεμαχίου -εκούσιος πλειστηριασμός- από το 2011 και ΚΑΝΕΝΑΣ από τους τους πιστωτές δεν ενδιαφέρθηκε να την εκτελέσει ώστε τώρα να είχε περιέλθει σε κάποιον άλλο.. Αλλά εδώ τώρα μπαίνουμε μάλλον σε νομικές οδούς..

Link to comment
Share on other sites

- αν ειχες αγορασει το μερίδιό σου  πριν το 2011, επρεπε να εισαι συνεναγομενος στην αγωγη διανομης/πλειστηριασμου, αρα την   γνωριζες.

-αν αγορασες μετα το 2011, η αγωγη ηταν μεταγεγραμμενη στην μεριδα του δικαιοπαρόχου  σου, αρα επρεπε να ειναι γραμμενη στο συμβολαιο....

Παντως,  εχεις ηδη μια αποφαση, αλλα δξ ποιά ειναι η τυχη της  μετα την κηρυξη της πτωχευσης.

δξ σε ποιό σταδιο ειναι η πτωχευση.

Θα συννενοηθεις με τον συνδικο ειτε για την εκποιηση του ποσοστου της εταιρίας, με σκοπό την εξαγορά του απο εσενα.....ειτε για την  συνεχιση της διαδικασιας πλειστηριασμου.

Αυτος θα ψαξει να βρει τι θα κανει,  αφου  συννενοηθει με τον δικαστη της πτωχευσης.

καλη συνεχεια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη η αγορά έγινε το 2007. Ενω είχαν πτωχεύσει δηλαδή.

Αλλά και οι 2 πλευρές το πήραμε καθαρό απο εναν τρίτο. Αρα εγώ όταν το πήρα

 απο αυτον που το πήρα, το τμήμα του ήταν καθαρό οπως καταλαβα γιατι την ιδια ερωτηση εκανα στην συμβολαιογραφο εχθές.

 

Δυστυχως το 2012 εκδίδεται απόφαση από το Πρωτοδικείο Γιαννιτσών παύσης εργασιών πτώχευσης λόγω έλλειψης της 

         αναγκαίας περιουσίας για την αντιμετώπιση των εξόδων της πτωχευτικής διαδικασίας .

Εν τω μεταξύ βρήκα το συνδικό ο οποιος μας λεει πως τελειωσε με την υπόθεση και λογοδότησε. Τώρα πως γίνεται αυτό

αφου υπάρχει ακομα 1 τελευταιο περουσιακό στοιχειο της εταιρείας δεν το έχω καταλάβει...

 

Απο οτι αποφαίνεται θα πρέπει να παμε σε πλειστηριασμό ως μοναδική λύση και θα ειναι πακέτο

Γιατι το ΙΚΑ δεν το ενδιαφέρου καθολου(μιλησα με τον τοπικό διυθυντή) και η τράπεζα που θα είχε ενα όφελος τωρα δεν ξερω αν θα έχει

επειδή θα πρέπει να ικανοποιηθουν πρωτα οι οφειλες του δημοσίου και δεν θα μεινει για αυτη την τίποτα αν ξεκινήσει την διαδικασία άσε που πρέπει

να κανει και έξοδα αρα δεν θα υπάρχει λόγος για αυτήν.

Ασε που λογω covid οι πλειστηριασμοί έχουν σταματήσει.

Και αμα περιμένω να παμε δικαστικά και μετά με πλειστηριασμο μάλλον το χάσαμε το τρενο με τηνΔΕΗ (περίοδος υλοποίησης 18 μηνες)

Link to comment
Share on other sites

φυσικα, αφου αγορασατε απο τριτον, καθαρο το πηρατε...ομως οχι το"τμημα"  αλλα το ποσοστο σας

Αυτο πρεπει να σας ειπε ο συμβολαιογραφος που ρωτησατε  και οχι για "καθαρο τμημα"

κατα τα λοιπα

μικρη περιοχη εισαστε...γνωριζατε την εταρια και την πτωχευσή της....

αποφασισατε για δικους σας λογους [????] να μπειτε συνιδιοκτητες στα 2/3

μετά  μπλεξατε

[λογικο]

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.