Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αλλαγή από πυρηνόξυλο ή πετρέλαιο σε υγραέριο


Thanasis Tzoumas

Recommended Posts

Σε ενα σπιτι με δυο διαμερισματα υπαρχει κεντρικη θερμανση. Για δεκα χρονια λειτουργουσε με λέβητα πετρελαιου, και τα τελευταια οκτω χρονια λειτουργει με λεβητα  βιομαζας.(ξύλου, πέλλετ, πυρηνόξυλου κλπ)

Και οι οι δυο λέβητες ειναι συνδεδεμενοι και η επιλογη ποιος θα δουλεψει μπορει να γινει σε δευτερολεπτα με την αλλαγη ενος δικοπτη ρευματος, και ανοιγμα / κλεισιμο της αντιστοιχης βάνας

Μπορει καποιος απο τους δυο καυστηρες να αντικατασταθει με καυστηρα υγραεριου, και ποιο περιπου θα ειναι το κοστος; Συμφαιρει η μετατροπή ή όχι ;

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει μικρή πιθανότητα για τον λέβητα πετρελαίου...

Ρωτήστε τον κατασκευαστή του!

Προσωπική άποψη είναι να πάρετε ένα καινούργιο λέβητα υγραερίου, αν έχετε σοβαρό λόγο - ευκολία, να πάτε σε υγραέριο.

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, antloukidis said:

Υπάρχει μικρή πιθανότητα για τον λέβητα πετρελαίου...

Ρωτήστε τον κατασκευαστή του!

Προσωπική άποψη είναι να πάρετε ένα καινούργιο λέβητα υγραερίου, αν έχετε σοβαρό λόγο - ευκολία, να πάτε σε υγραέριο.

Μικρη πιθανοτητα να μπορεί να γινει μετατροπή εννοεις;

Ποιο ειναι το κόστος για καινουριο λεβητα υγραερίου συν τη δεξαμενή;

Το σκεπτικό μου για υγραέριο ειναι οτι θα κοστίζει το καυσιμο λιγότερο σπι το πετρέλαιο, περισσότερο φυσικα απο το πυρηνόξυλο αλλα δεν θα χρειάζεται προσωπικη δουλεια για μεταφορά καυσιμου και καθαρισμα λεβητα. Ισως ομως ειναι λαθος το σκεπτικό αυτό

Link to comment
Share on other sites

Δεν δέχονται όλοι οι λέβητες καυστήρα υγραερίου, γιαυτό έγραψα να συμβουλευτείτε τον κατασκευαστή του.

Τιμές δεν ξέρω, αλλά και να ήξερα απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ να γράφονται τιμές.

Το πρόβλημα με τη δεξαμενή είναι ο κατάλληλος χώρος εγκατάστασης. Υπάρχει?

Επίσης δεν νομίζω ότι η μικρή διαφορά κόστους υγραερίου/πετρελαίου συμφέρει - αποσβαίνει τέτοια μετατροπή.

Μιλήστε - πάρτε τιμές από εγκαταστάτες συστημάτων υγραερίου και αποφασίστε συγκρίνοντας τα κόστη.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, antloukidis said:

Δεν δέχονται όλοι οι λέβητες καυστήρα υγραερίου, γιαυτό έγραψα να συμβουλευτείτε τον κατασκευαστή του.

Τιμές δεν ξέρω, αλλά και να ήξερα απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ να γράφονται τιμές.

Το πρόβλημα με τη δεξαμενή είναι ο κατάλληλος χώρος εγκατάστασης. Υπάρχει?

Επίσης δεν νομίζω ότι η μικρή διαφορά κόστους υγραερίου/πετρελαίου συμφέρει - αποσβαίνει τέτοια μετατροπή.

Μιλήστε - πάρτε τιμές από εγκαταστάτες συστημάτων υγραερίου και αποφασίστε συγκρίνοντας τα κόστη.

Ετσι οπως τα λετε, μαλλον εγκαταλειπεται η ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.