Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Λάμπες Θυροτηλέφωνου


word1983

Recommended Posts

(μεταφέρθηκε στην ενότητα ιδιωτών. Pavlos 33)

θα ήθελα λίγο τα φώτα σας ! Εχουν καεί οι 2 λάμπες που έχει το θυροτηλέφωνο ! Πήγα πήρα λοιπόν καινούργιες με τα ιδια χαρακτηριστικά και τις αντικατέστησα! Προ εκπλήξεως μου παρατήρησα ότι κάηκαν μέσα σε δυο εβδομάδες οι καινούργιες !! Δεν ξέρω αν κάποιος τις είχε αντικαταστήσει στο παρελθόν και δεν ήταν οι σωστές με τα volt που έπρεπε ! αυτές που είχε πάνω ήταν 12 volt στα 3 watt. Η ερώτηση μου είναι να μετρήσω με ένα πολύμετρο την τάση ρεύματος που έρχεται στις λάμπες έτσι ώστε να δω ποσα volt έρχονται εκεί και έτσι να πάρω τις λάμπες που πρέπει με την σωστή τάση ? Και στο πολύμετρο σε πια επιλογή να το βάλω ? είμαι λίγο άσχετος με αυτά ! αλλα πιάνουν τα χερια μου . Είναι κρίμα για μια απλή μέτρηση για την λάμπα του θυροτηλέφωνου να φωνάξω τον τεχνικό ! :)

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πριν, Ανδρεας Ε said:

Το θεμα ειναι οτι εαν ηταν θεμα μεγαλυτερη τασης θα καιγοταν αμεσως και οχι σε δυο εβδομαδες

Σωστό και αυτό ! Πέρα από αυτό όμως στο πολύμετρο που να το γυρίσω για να μετρήσω τα volt που δίνη στην λάμπα ?

Link to comment
Share on other sites

Θα τα βαλεις στο συνεχες ρευμα σε μια κλιμακα μικρη.Τωρα εαν δεν ξερεις φιλε ουτε αυτο να ρυθμισεις καλυτερα αστο...θα κανεις καμια ζημια και θα τρεχεις.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2021 at 10:13 ΠΜ, Ανδρεας Ε said:

Θα τα βαλεις στο συνεχες ρευμα σε μια κλιμακα μικρη.

σεβόμενος το γεγονός ότι είσαι πτυχιούχος,   σε θερμοπαρακαλώ  να μην απαντάς σε τεχνικά  θέματα που δεν γνωρίζεις...θα πάρουμε καμιά  φωτιά κ ο carnation  γέρασε .... 

Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 6:42 ΜΜ, ΝΙΚΟΣΤΡΙ said:

σεβόμενος το γεγονός ότι είσαι πτυχιούχος,   σε θερμοπαρακαλώ  να μην απαντάς σε τεχνικά  θέματα που δεν γνωρίζεις...θα πάρουμε καμιά  φωτιά κ ο carnation  γέρασε .... 

Φωτιά να παρεις με 12 volt ! ! Αν είναι βεβαια 12 τα volt που δίνη ρεύμα στις λάμπες του θυροτηλέφωνου ! Μπορεί να είναι λίγο παραπάνω ! Αλλα κίνδυνος για φωτιά με τόσα λίγα volt ! δεν νομίζω!!

Link to comment
Share on other sites

On 21/1/2021 at 10:13 ΠΜ, Ανδρεας Ε said:

Θα τα βαλεις στο συνεχες ρευμα σε μια κλιμακα μικρη.Τωρα εαν δεν ξερεις φιλε ουτε αυτο να ρυθμισεις καλυτερα αστο...θα κανεις καμια ζημια και θα τρεχεις.

Στο πολύμετρο το εικονίδιο με το συνεχές ρεύμα δεν είναι το V με μια ισια γραμμή ?

Edited by word1983
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.