Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήσεις δασικών χαρτών 2021


Engineer

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 223
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 2/2/2021 at 10:35 ΜΜ, pan77 said:

Οικόπεδο (κτισμένο) φαίνεται λανθασμένα "ΑΑ" ενώ θα έπρεπε να είναι "ΠΑ".

Δεν έχει περαστεί δηλαδή η τελεσίδικη πράξη χαρακτηρισμού του ως "μη δασικό".

Πρέπει να γίνει αντίρρηση (δεν έχει παράβολο - το γνωρίζω) ή έτσι κι αλλιώς αφού θα οριστικοποιηθεί ως ανέκαθεν αγροτικό δεν χρειάζεται?

σύμφωνα με συνάδελφο δασολόγο που ρώτησα, δεν χρειάζεται να γίνει κάποια ενέργεια.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε ρε παιδιά, έχω ενα ακινητο και μου μπαινοβγαινει το δασικο σε διάφορα  τμήματα πως θα δηλωθεί δεν έχω καταλάβει 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Ομως, εάν το δεις απο την...πλευρα  του δασους...,

το κρατος  θεωρει οτι εσυ  - ο πελατης - εδω και χρονια,

εσεις μπαινοβγαινετε καθε τοσο μεσα στο  όμορο δασος και κοβετε 5-6 δενδρα που ειχανε σαπισει πανω  στο "συνορο"... τα καημενα"...😁

Τιτλους εχετε?

[αποσπασμα απο κ. Μπακλατζή]

19.Ποιες αγροτικές εκτάσεις αποχαρακτηρίζονται

ΕΚΤΑΣΕΙΣ που έχουν απολέσει τον δασικό τους χαρακτήρα με Πράξεις της διοίκησης, που είναι:

■ Αποφάσεις των Επιτροπών Απαλλοτριώσεων για το σύνολο των παραχωρηθέντων κληροτεμαχίων, ιδιοκτησιών που εξαιρέθηκαν στο σύνολό τους υπέρ ιδιοκτητών, καθώς και διαθέσιμες και κοινόχρηστες εκτάσεις για τις οποίες αποδόθηκε αγροτική, γεωργική, κτηνοτροφική ή μικτή (γεωργοκτηνοτροφική) χρήση.

■ Παραχωρητήρια αγροτικών κλήρων εκδοθέντα κατ’ εφαρμογή της αγροτικής νομοθεσίας.

■ Αποφάσεις κύρωσης διανομών και αναδασμών για το σύνολο των εκτάσεων που αναφέρονται στα σχετικά κτπματολογικά διαγράμματα.

■ Αποφάσεις του υπουργού Γεωργίας ή νομάρχη, με τις οποίες χορηγήθηκαν άδειες για κατάτμηση – αγοραπωλησία αγροτικών εκτάσεων με αγροτική, γεωργική ή κτηνοτροφική ή μικτή (γεωργοκτηνοτροφική) χρήση.

■ Αποφάσεις του υπουργού Γεωργίας περί παραχώρησης γαιών σύμφωνα με τις διατάξεις του Αγροτικού Κώδικα.

■ Άδειες του υπουργού Γεωργίας για σύναψη συμφωνιών εκούσιας μεταβίβασης καλλιεργήσιμων εκτάσεων προς ακτήμονες καλλιεργητές ή κύρωσης των ήδη συναφθεισών σύμφωνα με τον Αγροτικό Κώδικα.

■ Αποφάσεις Επιτροπών Απαλλοτριώσεων περί παραχώρησης αγροτικών δημόσιων κτημάτων (ιμλιακίων), μπασταινουχικών κτημάτων, εξαγορασθεισών εμφυτεύσεων και εμφυτευτικών γαιών Κρήτης.

■ Αποφάσεις διάθεσης εξαγορασθέντων από το Δημόσιο κτημάτων δυνάμει ειδικών νόμων.

■ Ειδικά Αγροτικά Μητρώα (Αμπελουργικό και Ελαιουργικό Μητρώο), στα οποία περιλαμβάνονται εκτάσεις οι οποίες καταλαμβάνονται από πράξεις της Διοίκησης, με παραπομπή σε αυτές.

■ Διοικητικές πράξεις που αναφέρονται σε απαλλοτριώσεις και μεταβιβάσεις εκτάσεων με σκοπό τη βιομηχανική ή τουριστική ανάπτυξη ή άδειες εγκατάστασης παραγωγικών βιομηχανικών μονάδων ή τουριστικών μονάδων και σχετικές άδειες λειτουργίας τους.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη μιλάμε για γήπεδο με οικοδομική αδεια  1978 .Οι χάρτες 1945/60 το δείχνουν μη δασικο. Η διαφορά είναι 40 cm επι 20 μέτρα  δλδ στο σφάλμα. Το τοπογραφικό της άδειας όπως καταλαβαίνεις ευθεία τραβούσαν στην σχεδίαση . Συνολικά είναι δεν είναι 12 τμ αλλα επηρέαζε το όριο κτηριου σε ένα μικρό κομμάτι. Υπάρχει περιφράξη με πλέγμα η ο οποια λόγω εικόνας είναι τουλάχιστον 30 χρονων.Το θεμα είναι ότι μπαινοβγαινει σε διαφορά σημεία με max τους 40 cm. Πως θα δηλωθεί αυτό τώρα  χαχαχα. 

 

Προφανώς το δασαρχείου από ΑΦ τα έδωσε, με το σφάλμα +-50 cm που δίνει  η ΑΦ στο κτηματολόγιο είμαι μέσα στο σφάλμα 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει πρόβλεψη ώστε, τμήματα μικρότερα των 100τ.μ. εντός των ιδιοκτησιών να μην περιλαμβάνονται στην αναμόρφωση των κτηματολογικών διαγραμμάτων, στην ουσία δηλαδή να απαλείφονται.

Πρακτικά, αυτό βέβαια σημαίνει ότι αν δεν υποβληθεί αντίρρηση, τα τμήματα αυτά θα περιλαμβάνονται στον μερικώς κυρωμένο χάρτη και δεν ξέρω πόσο ήσυχα θα πρέπει να κοιμάται κάποιος. Υποτίθεται ότι, στο λειτουργούν κτηματολόγιο η διεκδίκηση της διεύθυνσης δασών για τα τμήματα αυτά θα διαγραφεί.

Καλό είναι να ρωτήσεις για το θέμα σε αυτά τα σημεία υποστήριξης της ανάρτησης των δασικών χαρτών (ΣΥΑΔΧ).

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, Elounda said:

Κατσε ρε παιδιά, έχω ενα ακινητο και μου μπαινοβγαινει το δασικο σε διάφορα  τμήματα πως θα δηλωθεί δεν έχω καταλάβει 

 η ερωτηση ηταν η παραπανω

σε αυτην απαντησα

κατα τα λοιπα,  επικουρικα,  εβαλα και τι μπορεις  να κανεις,

[και αφου εχεις αδεια, προφανως εχεις δειξει  ολο το γηπεδο  για το οποιο συζηταμε

 Αρα εχεις μια κατ' αρχης, διοικητικη πραξη.]

θα κανεις μια ωραια ενσταση, με βαση οσα στοιχεία εχεις

Link to comment
Share on other sites

Βρε ναι, στο πολύγωνα στην εφαρμογή λεω πως θα δηλωθεί  .

@ntanosπου είναι αυτή η πρόβλεψη. ΣΥΑΔΧ  δεν έχουμε προς το παρών 

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

υπαρχει αυτη για τα 50 τμ.

αλλα θεωρω οτι αφορα "τουφες" εντος ενος γηπεδου , οχι στα συνορα, που μονο μπελαδες ανοιγουν και στον ιδιοκτητη και στην επιτροπη.

πρεπει να ειναι στον 4280/14

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.