Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αναρτήσεις δασικών χαρτών 2021


Engineer

Recommended Posts

Είναι οδηγία προς τους αναδόχους κτηματογράφησης και επίσης, περιλαμβάνεται και στις προδιαγραφές σύνταξης δασικών χαρτών. Σε ότι αφορά τη νομοθεσία, βρήκα:

Άρθρο 02 – Τροποποιήσεις διατάξεων των νόμων 998/1979, 2308/1985, 2664/1998 και 3208/2003

3. Η παράγραφος 3 του άρθρου 2β του ν. 2308/1995, όπως ισχύει, αντικαθίσταται ως εξής:
«3. Στις περιπτώσεις που από την εφαρμογή των Κτηματολογικών Διαγραμμάτων επί των δασικών χαρτών δημιουργούνται μικροπολύγωνα μικρότερα των 100 τ.μ., μπορούν να ταυτοποιούνται οι οριογραμμές τού δασικού χάρτη με τα όρια των διαγραμμάτων της κτηματογράφησης».

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ @ntanos  Οπότε το προβλέψαν στην Κτηματογράφηση.Αν τώρα θα ληφθεί υπόψιν άλλο αυτό.Πάντως ένσταση θα τον βάλω να κάνει

 

Βάζω και το λίνκ για διόρθωση πρόδηλων σφαλμάτων.Και το manual τα εχει αναλυτικά ,έκανα ένα τεστ μια χαρά εκτός ένα δυο πραγματάκια.

Καταλήγουμε στα εξής.Υπάρχουν δύο ειδών ενστασεις  από οτι καταλαβαίνω.

1) Ενσταση προδηλων https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/InfoDasikaAit_Page.aspx (πολύ μικρές αποκλίσεις προφανή λάθη κτλ,Δείτε την ΥΑ που ανέβασ σε προηγουμενη σελίδα (ΦΕΚ 1366 Β/2017)

2)Ένσταση όταν δεν υπάγεσαι στα πρόδηλα λάθη (https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/InfoDasika_Page.aspx και βλ  ΥΑ (ΦΕΚ 2773 Β/2020)

 

Αυτά. Από οτι καταλαβαίνω στα πρόδηλα δεν πληρώνεις παράβολο(δεν το γνωρίζω αυτό 100%).Ελπίζω να βοήθησα

https://www.ktimanet.gr/CitizenWebApp/InfoDasikaAit_Page.aspx

manual_αιτήσεις_ΔΠΣ_Internet.pdf

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

σε παρόμοια περίπτωση (οικόπεδο εντός εγκεκριμένου ρυμοτομικού) στο όριο του ρυμοτομικού που συνορεύει με δασική έκταση χωρίς να μεσολαβεί δρόμος ή πεζόδρομος, το ΚΑΕΚ του εντός σχεδίου οικοπέδου είναι ελαφρά μεγαλύτερο από την πραγματικότητα και τα συμβόλαια (+50τ.μ. αλλά εντός αποδεκτής απόκλισης οπότε δεν έγινε ποτέ αίτηση διόρθωσης στο κτηματολόγιο). Δεν αμφισβητώ το ότι τα έξτρα 50τ.μ. που μου έδωσε το κτηματολόγιο είναι δασικά, ούτε μου ανήκουν βάση συμβολαίου (άρα δεν έχει λογική να υποβάλλω αντίρρηση) και απλά δεν έγινε αίτηση διόρθωσης επειδή ήταν αποδεκτή η απόκλιση. 

Και σε αυτή την περίπτωση βασιζόμαστε στο ότι αφού το ΚΑΕΚ είναι μέχρι 100τ.μ. μεγαλύτερο, το κτηματολόγιο δε θα διεκδικήσει τμήμα του και  ας είναι δασικό; Ή πρέπει να γίνει αίτηση στο κτηματολόγιο να αφαιρεθούν τα έξτρα 50τ.μ. και ας είμαι εντός αποδεκτής απόκλισης κτηματολογίου;

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι ευμενεστερος δεν χρειάζεται από άποψη δασικου. Εσύ έχεις ένα τοπογραφικο συμβόλαιου πρόσφατο το οποίο αν το βάλεις στον δασικο χάρτη είναι εκτός.Αυτο σε νοιάζει.Τα όρια είναι άλλο, θεμα, κτηματολόγιουκτλ

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

35 λεπτά πριν, Elounda said:

Αφού είσαι ευμενεστερος δεν χρειάζεται από άποψη δασικου. Εσύ έχεις ένα τοπογραφικο συμβόλαιου πρόσφατο το οποίο αν το βάλεις στον δασικο χάρτη είναι εκτός.Αυτο σε νοιάζει.Τα όρια είναι άλλο, θεμα, κτηματολόγιουκτλ

Ευχαριστώ! Οπότε το λογικό είναι το αφήνω ως έχει και αν κάποτε στο μέλλον δημιουργηθεί θέμα με Κτηματολόγιο (χειρότερο σενάριο που φαντάζομαι: πάω για μεταβίβαση, ζητήσει Απόσπασπα ο συμβολαιογράφος και δει ένα κομματάκι δασικό διεκδικούμενο), κάνω διόρθωση γεωμετρικών στοιχείων κτηματολογίου και ζητώ απόδοση στο όμορο δασικό ΚΑΕΚ.

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

Αν  έχει περάσει η ημερομηνία που μπορείς να κάνεις διόρθωση ,νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα , και  πλέον κατοχυρώνεται  στο ΚΑΕΚ και πρέπει να αποζημιωθεί ο άλλος βέβαια δεν γνωρίζω στη περίπτωση δασικής έκτασης. Άλλες γνώμες.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, janna said:

Αν  έχει περάσει η ημερομηνία που μπορείς να κάνεις διόρθωση ,νομίζω ότι θα υπάρχει πρόβλημα , και  πλέον κατοχυρώνεται  στο ΚΑΕΚ και πρέπει να αποζημιωθεί ο άλλος βέβαια δεν γνωρίζω στη περίπτωση δασικής έκτασης. Άλλες γνώμες.

Οι αρχικές εγγραφές δεν έχουν οριστικοποιηθεί ακόμα και γίνονται δεκτές διορθώσεις γεωμετρικών στοιχείων (το 2025 λήγει η 8ετία). Άρα λογικά μέχρι τότε πρέπει να έχουν εξεταστεί ενστάσεις και αντιρρήσεις επί των δασικών χαρτών στην περιοχή.

Διαβάζω το παρακάτω:

 

https://nomosphysis.org.gr/15533/dasikoi-xartes-kai-ktimatologio-sxolio-stis-805-8082016-7m-apofaseis-toy-symvoylioy-tis-epikrateias/

 

Σύμφωνα με αυτό αν δεν κυρωθούν οι δασικοί χάρτες μέχρι την οριστικοποίηση των αρχικών εγγραφών, οι δασικές εκτάσεις που παραμένουν σε όμορα ΚΑΕΚ λογικά θα χαρακτηριστούν ιδιωτικά δάση.

 

Edit: Διάβασα και αυτό:

 

Άρα καταλαβαίνω ότι:

- Το κομμάτι εντός ρυμοτομικού είναι μη δασικό και το εκτός ρυμοτομικού είναι δασικό. Το τοπογραφικό συμβολαίου μου περιλαμβάνει ένα οικόπεδο εντός ρυμοτομικού άρα κανένα δασικό τμήμα.

- Στην εφαρμογή δασικών χαρτών πάνω στο κτηματολόγιο θα αγνοηθούν οι διεκδικήσεις του δημοσίου επί του ΚΑΕΚ μου που περιλαμβάνει δασικό κομμάτι. Η διεύθυνση δασών θα κάνει ένσταση την οποία θα κερδίσω.

 

Τελικά θα έχω ένα τοπογραφικό συμβολαίου με μια έκταση εντός σχεδίου καθαρά και ένα ΚΑΕΚ ελάχιστα μεγαλύτερο (εντός απόκλισης) με ένα κομμάτι δασικό (που δε φαίνεται στο κτηματολόγιο καθώς ο χαρακτηρισμός δε φαίνεται εκεί) το οποίο ΔΕ θα φαίνεται διεκδικούμενο από το δημόσιο αλλά θα είναι ιδιωτικό δάσος. 

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, leftkox said:

 

 

Άρα καταλαβαίνω ότι:

- Το κομμάτι εντός ρυμοτομικού είναι μη δασικό και το εκτός ρυμοτομικού είναι δασικό. Το τοπογραφικό συμβολαίου μου περιλαμβάνει ένα οικόπεδο εντός ρυμοτομικού άρα κανένα δασικό τμήμα.

- Στην εφαρμογή δασικών χαρτών πάνω στο κτηματολόγιο θα αγνοηθούν οι διεκδικήσεις του δημοσίου επί του ΚΑΕΚ μου που περιλαμβάνει δασικό κομμάτι. Η διεύθυνση δασών θα κάνει ένσταση την οποία θα κερδίσω.

 

Τελικά θα έχω ένα τοπογραφικό συμβολαίου με μια έκταση εντός σχεδίου καθαρά και ένα ΚΑΕΚ ελάχιστα μεγαλύτερο (εντός απόκλισης) με ένα κομμάτι δασικό (που δε φαίνεται στο κτηματολόγιο καθώς ο χαρακτηρισμός δε φαίνεται εκεί) το οποίο ΔΕ θα φαίνεται διεκδικούμενο από το δημόσιο αλλά θα είναι ιδιωτικό δάσος. 

Το ιδιωτικό δάσος που γράφεις με μπερδεύει. Δεν έχω καταλάβει ακριβώς.Έχεις ενα ακίνητο 10χ10 ας πούμε .Το μισό είναι εντός ΣΠ δεν είναι δασικό. Πάει αυτό 

Το υπόλοιπο εκτός είναι δασικό σύμφωνα με τον δασικό Χαρτη? Μιλάμε για το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ

Εσύ όπως γράφεις καταλαβαίνω οτι έχεις 

1) Υπάρχουσα επί εδάφους κατάσταση πχ 10χ10

2)Κτηματολόγιο 11 χ11 πχ (εντός απόκλισης)-> ΑΠΟΔΕΧΕΣΑΙ ΑΥΤΗΝ

Δασικό δεν έχεις καθόλου ουτε στην πρώτη ούτε στην δεύτερη?

Δεν καταλαβαίνω πιο είναι το πρόβλημα σου. 

Άρθρο 2β ΝΟΜΟΣ 2308/1995
Σ ημ.: όπως το άρθρο 2β προστέθηκε με την παρ.7α άρθρ.1 Ν.3481/2006, ΦΕΚ Α
162//2.8.2006.
Σχετικό : άρθρο 13 Ν.4164/2013,ΦΕΚ Α 156/9.7.2013
1 . Η εταιρεία "ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ Α.Ε." χορηγεί υποχρεωτικό στη Διεύθυνση
Δασικών Χαρτών του Υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, πριν την
ανάρτηση των προσωρινών στοιχείων της κτηματογράφησης, το
αεροφωτογραφικό και χαρτογραφικό υλικό το οποίο έχει στη διάθεσή της,
προκειμένου να χρησιμοτοιηθεί για την κατάρτιση των δασικών χαρτών, κατά
τις ισχύουσες τεχνικές προδιαγραφές.
2 . Η εταιρεία «ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ», όπως αυτή
μετονομάζεται, αποστέλλει υποχρεωτικά στην αρμόδια Διεύθυνση Δασών της
Περιφέρειας στον οικείο νομό, καθώς επίσης στο Τμήμα Τοπογραφίας -
Εποικισμού και Αναδασμού της Διεύθυνσης Αγροτικής Οικονομίας και
Κτηνιατρικής της Περιφέρειας και στην αρμόδια περιφερειακή Υπηρεσία του
Υπουργείου Υγείας πριν την ανάρτηση των προσωρινών στοιχείων της
κτηματογράφησης, τα προσωρινά κτηματολογικά διαγράμματα της ανάρτησης
για το σύνολο της υπό κτηματογράφησης περιοχής, καθώς και τα στοιχεία των
εγγραφών του προσωρινού κτηματολογικού πίνακα που αφορούν στα ακίνητα
που έχουν καταχωρισθεί ως ιδιοκτησία του Ελληνικού Δημοσίου.
Σημ.: όπως τροποποιήθηκε με την παρ.13 άρθρου 3 Ν.4164/2013, ΦΕΚ Α 156/9.
7.2013.
3 . Στις περιπτώσεις που από την εφαρμογή των Κτηματολογικών
διαγραμμάτων επί των δασικών χαρτών δημιουργούνται μικροπολύγωνα
μικρότερα των 100 τ.μ., μπορούν να ταυτοποιούνται οι οριογραμμές τού
δασικού χάρτη με τα όρια των διαγραμμάτων της κτηματογράφησης
Σημ.: όπως η παράγραφος 3 προστέθηκε με την παρ.14 άρθρου 3 Ν.4164/2013,
ΦΕΚ Α 156/9.7.2013 ,τροποποιήθηκε με την παρ.3 άρθρου 154 Ν.4389/2016.

 

Ενα μεγάλο ερώτημα είναι οι Διευθ. Δασών πήραν τα διαγράμματα  απο περιοχες που είναι σε δαιδικασιά κτηματογράφησης και έχουν βγεί τα πρώτα ραβασάκια?Γιατί από δική μου περίπτωση βλέπω πως οχι

Edited by Elounda
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουσα επί του εδάφους κατάσταση έχω 10χ10. Όλο εντός ΣΠ. Μη δασικό.

Κτηματολόγιο έχω ένα ΚΑΕΚ 11χ11. Εντός απόκλισης άρα αποδεκτό όπως λες. Από το σχήμα του ΚΑΕΚ του κτηματολογίου το ένα κομμάτι είναι το 10χ10 της πραγματικότητας που είναι μη δασικό (εντός ΣΠ) και το υπόλοιπο 11χ11-10χ10 είναι εκτός σχεδίου δασικό.

Αυτό που έλεγα είναι ότι μόλις κυρωθεί ο δασικός χάρτης, θα πάνε στο Κτηματολόγιο και θα περάσουν τις συντεταγμένες της δασικής έκτασης εκεί πάνω για να διεκδικήσει το δημόσιο όλες τις δασικές εκτάσεις. Το σχήμα του ΚΑΕΚ μου που είναι 11χ11 θα τέμνεται από τη γραμμή του δασικού χάρτη και θα έχει ένα κομμάτι ακριβώς 10χ10 εντός ΣΠ (ίδιο με το τοπογραφικό συμβολαίου μου) και ένα κομματάκι ίσο με 11χ11 - 10χ10 που θα είναι δασικό. Κανονικά αυτό το κομματάκι θα είχε διαγράμμιση διεκδίκισης από το δημόσιο αλλά επειδή είναι κάτω από 100τ.μ. όπως λέει και το κείμενο που αναφέρεις, ο ανάδοχος του κτηματολογίου θα το παραβλέψει και δε θα το διεκδικήσει για το δημόσιο οπότε το ΚΑΕΚ μου θα παραμείνει 11χ11. Ιδιοκτησιακά όλη η έκταση 11χ11 θα είναι ιδιοκτησίας μου. (10χ10 εντός ΣΠ το οποίο μετράει στα τ.μ. δόμησης σε περίπτωση άδειας μαζί με δασικό κομματάκι που μου ανήκει μεν αλλα παραμένει δασικό - ιδιωτικό δάσος). Αυτό που έλεγα είναι ότι στο ΚΑΕΚ μου θα έχω ένα δασικό κομμάτι (το κτηματολόγιο εξετάζει μόνο ιδιοκτησιακό καθεστώς και όχι δασικό οπότε δε θα μπορούσε κάτι που ο δασικός χάρτης αναφέρει ως δασικό να μην είναι, δηλαδή τα μικροπολύγωνα <100τ.μ. παραμένουν δασικά) απλά ιδιοκτησιακά δε θα το διεκδικήσει το δημόσιο και θα μου ανήκει. Άρα ιδιωτικό δάσος.

 

Άρα λογικά (?) όλα καλά και δε χρειάζεται να κάνω τίποτα εφόσον το τοπογραφικό συμβολαίου μου δεν περιλαμβάνει δασικό κομμάτι ΚΑΙ η απόκλιση κτηματολογίου είναι αποδεκτή ΚΑΙ η δασική έκταση στο ΚΑΕΚ μου είναι <100τ.μ.

 

Edited by leftkox
Link to comment
Share on other sites

19 λεπτά πριν, leftkox said:

Άρα λογικά (?) όλα καλά και δε χρειάζεται να κάνω τίποτα εφόσον το τοπογραφικό συμβολαίου μου δεν περιλαμβάνει δασικό κομμάτι ΚΑΙ η απόκλιση κτηματολογίου είναι αποδεκτή ΚΑΙ η δασική έκταση στο ΚΑΕΚ μου είναι <100τ.μ.

Κατά την άποψή μου τα λες σωστά. Δεν πιστεύω ότι θα έχεις πρόβλημα  ποτέ με τα δασικά.

Όμως, έχε υπόψιν, ότι κάποια στιγμή, σε ότι αφορά την επιτρεπόμενη απόκλιση από το κτηματολόγιο, θα ενεργοποιηθεί και η υποχρέωση για σχήματα εντός Ζώνης Συμβατότητας Σχήματος. Αυτό σημαίνει ότι, στα εντός σχεδίου γεωτεμάχια, οτιδήποτε ξεφεύγει από την παραλληλία των 0,50μ (*) θα χρήζει διόρθωσης στην επόμενη δικαιοπραξία. 

(*) Έχει βγει ΦΕΚ με νέες προδιαγραφές κτηματολογίου που αυτή την απόσταση των 0,50μ την μετατρέπουν σε 0,62μ αν θυμάμαι καλά. Όπως και να έχει, το 1 μέτρο απόκλιση θα είναι μελλοντικά εκτός συμβατότητας.

(**) Είσαι σίγουρος, ότι, είσαι εντός συμβατότητας ακόμα και σήμερα, από πλευράς επιτρεπόμενης απόκλισης εμβαδού?

Edited by ntanos
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.