Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναρτήσεις δασικών χαρτών 2021


Engineer

Recommended Posts

Πάντως, το ΥΠΕΝ επεσήμανε ότι αντιρρήσεις από τους πολίτες θα γίνονται δεκτές μόνο για τμήματα των δασικών χαρτών που αναθεωρήθηκαν (και φυσικά σε όσα αναρτώνται για πρώτη φορά, λ.χ. όλη η Λευκάδα).

πηγη εδω

https://www.kathimerini.gr/society/561241717/nees-rythmiseis-gia-dasikoys-chartes-2/

 

τα ιδια λεει και το Δασαρχειο Αχαίας

Επισημαίνεται ότι αντιρρήσεις δέχεται μόνο το αναμορφωμένο τμήμα του αναρτούμενου δασικού χάρτη και μόνο ως προς τα τμήματα που δεν έχουν ήδη υποβληθεί αντιρρήσεις ή αιτήματα προδήλων σφαλμάτων.

εδω

https://dasarxeio.com/2021/03/05/94339/

και εδω  η Μεσσηνια

https://www.gargalianoionline.gr/μεσσηνία-αναρτήθηκαν-οι-αναθεωρημέν/

συμπληρωνω και αυτο

) Με την από 14-01-2021 ( αρ. πρωτ. 3295/104 ) εγκύκλιο του Ο ΥΦΥΠΟΥΡΓΟΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ &ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΑΜΥΡΑΣ , δίνεται ΝΕΑ ΕΡΜΗΝΕΙΑ στην εφαρμογή της παρ. 10 άρθρου 48 ν. 4685/2020. Σύμφωνα με την εγκύκλιο « …. για τους δασικούς χάρτες που αναρτήθηκαν και κυρώθηκαν πριν την ισχύ του ν. 4685/2020, αντιρρήσεις δέχεται ΜΟΝΟ το αναμορφούμενο τμήμα του δασικού χάρτη…….»

Με αναλυση απο την κ. Μπακλατζή

https://kefaloniamagazine.gr/politiki/dimokratia-anapse-foties-i-egkyklios-amyra-gia-toy-dasikoys-chartes-poy-diagrafei-idioktisies-chanoyn-to-dikaioma-antirrisis-chiliades-idioktites-foto/

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 223
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μια αντίρρηση ή ένσταση γίνει δεκτή (π.χ. για απόφαση αποχαρακτηρισμού που δεν είχε περαστεί) η διόρθωση θα φανεί στον χάρτη?

Με άλλα λόγια οι χάρτες που βλέπουμε επικαιροποιούνται και θα δούμε περιοχές να ξεπρασινίζουν ή απλώς κάποια στιγμή οι διορθώσεις θα περαστούν στον κυρωμένο τελικό χάρτη?

Link to comment
Share on other sites

μας λειπει ενα "κοματακι" για να ολοκληρωθει το παζλ

Θα μας πει καποιος που πηγε ηδη στο Δασαρχειο της περιοχης του, όπου υπαρχει "απαγορευτικο"

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2021 at 9:13 ΜΜ, lou said:

Συνάδελφοι καλησπέρα..... υπάρχουν πουθενά αναρτημένα τα shapefiles ( αρχεία .shp κλπ) των νέων Αναμορφωμένων Δασικών Χαρτών?

Καλησπέρα συν/φοι.  Απαντώ στον εαυτό μου μετά από 1 μήνα... :-)  Το βάζω κ εδώ γιατί είδα στο GrSurveyors κάποιοι τα ψάχνουν.... Δυστυχώς δεν έχω FB να γράψω κ εκεί... Στο site της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας - Στερεάς Ελλάδας έχουν ανέβει τα shapefiles για κάθε Περ. Ενότητα αρμοδιότητας της (Π.Ε Μαγνησίας και Σποράδων  - Π.Ε. Λάρισας - Π.Ε. Καρδίτσας - Π.Ε. Τρικάλων - Π.Ε. Βοιωτίας - Π.Ε. Φθιώτιδας - Π.Ε. Ευβοίας - Π.Ε. Φωκίδας  - Π.Ε. Ευρυτανίας ). Τα κατεβάζετε από εδώ.

Edited by lou
Link to comment
Share on other sites

μπηκε και η Πρέβεζα [αλλα χωρις εμφανιση χαρακτηρισμων]

και η Θεσπρωτία....σωστά

https://gis.ktimanet.gr/gis/forestsuspension

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς στα υπουργεία μπαίνουν άνθρωποι άσχετοι με όλα αυτά τα θέματα.

Ο Αμυράς είναι δημοσιογράφος. Και είναι υφυπουργός. Η κατάσταση είναι για γέλια και για κλάματα μαζί.

Εδώ είμαστε "επίφοβοι" εμείς οι ίδιοι στα θέματα μηχανικού και ψαχνόμαστε όλη την ώρα μην μας ξεφύγει κάτι, μην κάνουμε κανένα λάθος... Έλεος πια με όλους τους άσχετους που έχουν βάλει σε θέσεις ευθύνης και πετάνε όλες αυτές τις βλακείες...

ΥΓ. Φανταστείτε ότι ο Σηφουνάκης που είχε πετάξει εκείνη την επική κοτσάνα για τα τοπογραφικά ήταν αρχιτέκτονας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά από κοτσάνες έχουμε χορτάσει...

Να ρωτήσω, πριν γίνουμε Αμαζόνιος στα τοπογραφικά γράφαμε δεν έχει αναρτηθεί δασικός χάρτης.
Τώρα τι γράφουμε;
Έχει αναρτηθεί και είναι ΑΑ κλπ; Αν έχουμε τμήμα δασικό; (ΔΑ, ΔΔ ΑΔ) Η μεταβίβαση προχωράει;
Το εμβαδό του πως το υπολογίζουμε; απότι είδα shp αρχεία έχουμε μόνο στους κυρωμένους.

Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη φάση ανάρτησης που είχε γίνει το 2017, τα κατά τόπους Δασαρχεία μέσω των τοπικών συλλόγων μηχανικών είχαν διανείμει ψηφιακά αρχεία περιγραμμάτων. Τώρα από ότι βλέπω οι εκτάσεις που είχαν συμπεριληφθεί στους μερικώς κυρωμένους χάρτες αποτελούν περιοχές εκτός ανάρτησης χωρίς να μπορεί να υποβληθεί αντίρρηση γι αυτές.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Έχω 2 ερωτήσεις να κάνω. Θέλω να κάνω την αντίρρηση για το αγροτεμάχιο της μάνας μου το οποίο έχει ελαιόδεντρα τουλάχιστον από το 1986 που το αγοράσαμε (είχε και 80 λεμονιές τότε) και μάλιστα έχει λάβει και σχετική επιδότηση, κι επίσης έχει κατοικία με άδεια (λυόμενη και τακτοποιημένο υπόγειο με 4495). Το μόνο τοπογραφικό που υπάρχει είναι του '88 και είναι λίγο παραπάνω από σκαρίφημα. Θα έχω πρόβλημα να την κάνω σωστά λόγω ειδικότητας; Πρέπει να υπάρχει μεγάλη ακρίβεια στις κορυφές των αγροτεμαχίων, όπως γινόταν για το Κτηματολόγιο;

Το άλλο μου ερώτημα είναι, τι απέγινε τελικά με το θέμα των οικιστικών πυκνώσεων; Ξέρω ότι ο νόμος του 2016 δεν ισχύει πλέον αλλά είχαν πει ότι οι Δήμοι κάτι θα έκαναν γι'αυτό με όσα είχαν ήδη προετοιμάσει. Τώρα που αναρτήθηκε ο χάρτης π.χ. της Γλυφάδας όπου έχω πελάτες οριακά εκτός σχεδίου, είναι τα πάντα πράσινα (χωρίς γκρι περιοχές, πόσο μάλλον ιώδεις που έλεγαν τότε) και ας υπάρχουν σπίτια ακόμα και προ '75 και με αρκετή πύκνωση. Τί κάνετε εσείς; Λέτε σε όλους να κάνουν αντιρρήσεις; 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by uptight
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.