Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Οικοδομησιμότητα Αγροτεμαχίων προϋφιστάμενα της 31/12/2003 με τον Ν. 4759/2020


rse

Recommended Posts

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχει κανείς σας ξαναδεί (σε όλη την πολεοδομική ιστορία) να σχετίζεται η αρτιότητα ενός ακινήτου με την χρήση του (άρθρο 40 παρ ζ). Και αυτό από μια υποσημείωση υποσημείωσης σε ένα 200σελιδο νόμο, που έχουν αρχίσει οι διορθώσεις στις διατυπώσεις, με το που δημοσιεύεται... δεν ξέρω ρε παιδιά... ο γιαλός είναι στραβός ή στραβά αρμενίζω????

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο οριζει το 40 παρ. ζ:

1. Εάν, μέχρι την έγκριση Τοπικού Πολεοδομικού Σχεδίου ή Ειδικού Πολεοδομικού Σχεδίου και πάντως για χρονικό διάστημα που δεν υπερβαίνει τα δύο (2) έτη από την έναρξη ισχύος του παρόντος χορηγηθεί προέγκριση οικονομικής άδειας, μπορούν να οικοδομούνται ακίνητα, τα οποία:

  ζ) έχουν ελάχιστο εμβαδόν 4.000 τ.μ., όταν επ’ αυτών ανεγείρονται τουριστικές εγκαταστάσεις

 Πιό σαφές  δεν γινεται.

Εξ άλλου,  πιο πανω, στα προηγουμενα αρθρα  εχει ειδικους ορους δομησης για τουριστικα κλπ. κτιρια.

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οπότε για να το κάνουμε πιο λιανά (και θέτοντας στο max την υπερβολή της ειδικής περίπτωσης), έχω ένα ακίνητο, στο οποίο θέλω να χτίσω το σπιτάκι μου, το οποίο είναι π.χ. 8 στρέμματα που προέκυψε (βλακωδώς) από κατάτμηση μεγαλύτερης έκτασης το 2012 (ας πούμε), χωρίς να έχει πρόσωπο σε αναγνωρισμένο αγροτικό δρόμο (προ του 1923). Εκεί λοιπόν που ψάχνω "προϊστορικούς" τίτλους μπας και καταφέρω και το σώσω, ανακαλύπτω ότι είναι και εντός Natura (2011), οπότε ξεσπάω σε κλάματα....

Ξαφνικά το 2020 (4759 - πριν ή μετά τις διορθώσεις... ω θεοί...) διαβάζω το άρθρο 40 παρ 1ζ). Καταθέτω λοιπόν μια προέγκριση για ΤΕΚ (όροι δόμησης κατοικίας), βγάζω την άδεια και μετά κάνω και μια αλλαγή χρήσης σε κατοικία (αν θέλω...) και βουαλά... έχω το πολυπόθητο "κεραμίδι πάνω από το κεφάλι μου" που πριν φάνταζε "όνειρο θερινής νυκτός"...

Και αυτό είναι εναρμονισμένο με την βούληση του νομοθέτη για την εκτός σχεδίου δόμηση!!!! Θα τρελαθούμε τελείως.... ρε παιδιά τι σκατά συμβαίνει γύρω μας!!!!

Edited by doumanis
Link to comment
Share on other sites

ας μην μιλησουμε για την βουληση του νομοθετη,

διοτι αυτη αρχικα ηταν η καταργηση της εκτος σχεδιου δομησης, μετα την εκαναν 150 τμ. μετα ηρθαν τα δυσκολα και τα εκαναν 186

Μετα ηλθαν και οι διευκρινισεις και ολο και καποιες αλλαγες ερχονται "γυρω στην Ανοιξη"...λενε

Ως προς το δικο σου θεμα, 

η νομιμοτητα της κατατμησης δεν θα εξετασθει;;;

Link to comment
Share on other sites

σωστός.... ας βγάλουμε το Natura εκτός... το ζήτημα δεν αλλάζει.

Αν από την άλλη βγάλουμε την κατάτμηση από την μέση, μπορούμε να πούμε ότι γενικά για γήπεδα εντός Natura , πλέον μπορούμε να χτίσουμε και με 4 στρέμ. χωρίς πρόσωπο πουθενά (ακόμα και αν είναι μετά το 2003), αρκεί άκουσον άκουσον να πρόκειται για τουριστική εγκατάσταση (αυτός ο όρος βέβαια κατά την άποψη μου είναι αρκετά σιβυλλικός, ως επίσημος ορισμός εννοώ... στους προηγούμενος νόμους δεν τον έχω δει γραμμένο έτσι!!!)

Edited by doumanis
Link to comment
Share on other sites

Εγω, παντως,  δεν βλεπω να "εγκυροποιει" τις παρανομες κατατμησεις αυτη η παραγραφος του νομου.

Ζητας προεγκριση και λυνονται οι αποριες μας.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dimitris GM, απλά αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μπορεί η αρτιότητα (πρόσωπο σε κοινόχρηστο δρόμο) ενός ακινήτου, να εξαρτάται από την χρήση των κτισμάτων που πρόκειται να χτίσω. Ειδικά όταν η χρήση αυτή μπορεί να μετατραπεί με πολύ απλό τρόπο (είπαμε κάνω ΤΕΚ όχι ξενοδοχείο) σε οποιαδήποτε (μέσω της κατοικίας) άλλη χρήση.

Συγνώμη αν σε κούρασα, απλά προσπαθώ να το χωνέψω....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.